Opony do pojazdów ciężarowych i autobusów

New content item

Przygotuj swoją flotę na spotkanie z przyszłością.

Węgry: Tüke Busz

hungary_tukebusz_tavi_tamas_04_web

Posiadająca 200 autobusów i 500 pracowników firma Tüke Busz Zrt. zapewnia punktualny i bezpieczny transport miejski w Pécs, Węgry. Dyrektor ds. operacji Tavi Tamás opowiada nam, że ich autobusy przejeżdżają 8,5 miliona kilometrów rocznie, co oznacza, że ogromne znaczenie mają niezawodność i bezpieczeństwo ich opon.


Na czym polega Wasza działalność? Jakie są Wasze podstawowe kompetencje, w czym się specjalizujecie?

Jedynym celem firmy jest zapewnienie niezakłóconego świadczenia usług transportu publicznego w mieście Pécs w oparciu o określony przez miasto rozkład jazdy. Spośród wszystkich miast na prawach powiatu mamy drugą po Budapeszcie największą flotę. Pécs to jedyne duże miasto, w którym transport publiczny jest realizowany wyłącznie za pośrednictwem autobusów.


Jak opisałby Pan klucz do sukcesu w Waszej działalności?

Pécs ma ok. 145 000 mieszkańców, a jedna trzecia z nich (ok. 35 procent) korzysta z transportu publicznego. To wyróżniający się odsetek na tle kraju. Dążymy do świadczenia usług wysokiej jakości dla mieszkańców miasta, dlatego nieustannie inwestujemy w rozwój. Obecnie średni wiek naszej floty wynosi poniżej 10 lat, co znów jest wspaniałym wynikiem, jeśli weźmie się pod uwagę średni wskaźnik dla Węgier.


Dlaczego zainteresowaliście się systemem monitorowania ciśnienia w oponach? Jakie korzyści dostrzegliście? Czy mieliście początkowo jakieś wątpliwości?

W moim poprzednim miejscu pracy byłem liderem regionalnym w dużej węgierskiej firmie zajmującej się dystrybucją opon i na co dzień miałem do czynienia z problemami flot związanymi z oponami. Już wtedy wiedziałem i wiem to także teraz, że ciągłe sprawdzanie ciśnienia w oponach i utrzymywanie go na właściwym poziomie stanowi spory problem. Ciśnienie w oponach ma wpływ na wiele aspektów, np. uzyskiwane przebiegi, okres eksploatacji, zużycie paliwa i tym samym ogromny wpływ na koszty działalności. Oczywiście na początku mieliśmy wątpliwości, więc sprawdziliśmy także dwa systemy innych producentów. Testowaliśmy je jednocześnie z różnymi oponami i po półtora roku system ContiPressureCheckTM okazał się być najbardziej przyjazny w obsłudze.

Co się Panu teraz podoba w systemie ContiPressureCheck™? Jakie są według Pana najważniejsze korzyści?

Uzyskiwane przez nasze opony przebiegi znacznie wzrosły, a także pojawiły się całkiem pozytywne tendencje dotyczące zużycia paliwa. W przypadku autobusów wyposażonych w ten system nie było potrzeby wysyłać pomocy, gdyż kierowcy w odpowiednim czasie zauważają, że coś jest nie tak z oponą lub że obniżyło się w niej ciśnienie. Za jednym razem rozwiązaliśmy dwa problemy: oszczędzamy zarówno na kosztach pomocy drogowej, jak i wymiany opon.


Jak system ContiPressureCheck™ pomógł Wam usprawnić działalność?

W naszej firmie wdrożyliśmy program zachęt, w ramach którego kierowcy potrafiący oszczędzać paliwo są nagradzani. Wielką pomoc oferuje system firmy Continental, gdyż optymalne ciśnienie w oponach pozwala zaoszczędzić znaczne ilości paliwa. Łatwiejsze jest również utrzymanie floty, ponieważ nasi pracownicy korzystający z systemu mogą lepiej zadbać o pojazdy, którymi zarządzają. Nasze opony pokonują więcej kilometrów, co oznacza niższy ogólny koszt ich eksploatacji. W sumie dzięki korzystaniu z systemu ContiPressureCheckTM możemy zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.


Jakie są opinie Pana współpracowników/pracowników (np. kierownika floty, kierownika warsztatu, kierowcy) korzystających z systemu ContiPressureCheck™ (np. na temat procesu instalacji, jazdy, konserwacji)?
Udało nam się zainstalować sprzęt po stosunkowo prostym procesie montażu, nie było z tym żadnych problemów. System ContiPressureCheckTM z łatwością komunikuje się z naszymi komputerami pokładowymi. Dzięki pomocy firmy Continental udało nam się stworzyć system, w którym możemy zdalnie monitorować także stan opon naszych autobusów. System jest naprawdę łatwy w użytkowaniu, ale przy tym dostarcza nam ogromne ilości danych, które w ciągu ostatniego półtora roku nie wymagały żadnej obsługi.

hungary_tukebusz_tavi_tamas_09_web

Co poleciłby Pan ContiPressureCheck™? Dlaczego, dlaczego nie?

Zdecydowanie poleciłbym także innym stosowanie systemu ContiPressureCheckTM, ponieważ koszty zakupu szybko się zwracają.


Jak oceniłby Pan interakcję z pracownikami firmy Continental?
Firma Continental do dnia dzisiejszego zapewnia doskonałą obsługę posprzedażową. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, proszą nas o opinie na temat tego, co i w jaki sposób należy poprawić. Tego rodzaju komunikacja w znacznym stopniu przyczyniła się do tego, że poważnie myślimy o korzystaniu z tego systemu w przyszłości.


Jakie korzyści przynosi Wam firma Continental oraz jaki jest jej wkład w Wasz sukces, np. poprzez opony, bieżnikowanie, usługi?
Chcemy dowozić naszych pasażerów bezpiecznie do celu, dlatego używamy opon wysokiej klasy. Większość naszych autobusów jeździ na oponach Continental. Dla naszego właściciela i kierownictwa firmy ważne jest również to, byśmy używali tych opon w sposób ekonomiczny, zarówno pod względem zużycia paliwa, jak i uzyskiwanych przebiegów.