Opony do pojazdów ciężarowych i autobusów

New content item

Przygotuj swoją flotę na spotkanie z przyszłością.

Niemcy: Zerhusen Kartonagen

Germany: Zerhusen Kartonagen

Firma Zerhusen Kartonagen GmbH z siedzibą w miejscowości Damme w Niemczech zarządza swoimi oponami w oparciu o inteligentne rozwiązania firmy Continental od 2014 roku. Zaczynając od układu monitorowania ciśnienia w oponach ContiPressureCheckTM firma zrobiła krok w kierunku inteligentnego monitoringu opon w roku 2016 jako jeden z pierwszych klientów testujących system ContiConnectTM.


Dzięki ContiConnectTM dyrektor firmy Roland Zerhusen może przez cały czas mieć oko na każdą oponę w jego flocie.

 

Rozwiązanie obejmuje trzy elementy: czujniki w oponach, które mierzą ciśnienie i temperaturę wewnątrz opon, stacjonarny odbiornik danych zwany stacją Yard Reader oraz portal. Dane są przesyłane z czujnika w oponie do stacji Yard Reader, która następnie przekazuje je za pośrednictwem sieci komórkowej do portalu w celu przeprowadzenia analizy. Korzystając z portalu kierownik floty pojazdów może łatwo monitorować stan opon. Odbiera również wiadomości SMS lub e-mail, jeśli ciśnienie w oponie jest nieprawidłowe, co pozwala mu podjąć stosowne działanie.

 

Dyrektor firmy Zerhusen może więc skupić się na swojej podstawowej działalności — produkcji i sprzedaży opakowań z tektury. Poza oszczędnością i wydajnością koncentruje się on przede wszystkim na klientach: „Nasze opakowania z tektury falistej są potrzebne branżom spożywczej, tworzyw sztucznych i meblarskiej do pakowania własnych produktów”. Firma Zerhusen dostarcza średnio 70 ciężarówek towaru każdego dnia. „Codziennie do dużych klientów wysyłamy po dwie lub trzy ciężarówki”. Aby zmieścić się w wyznaczonych przez klienta przedziałach czasowych, niezbędna jest absolutnie niezawodna i punktualna dostawa.

 

„Odkąd zaczęliśmy używać systemu ContiConnectTM, zapobiegliśmy dwunastu przypadkom przebicia opony”, donosi przedsiębiorca. „W szczególności to inteligentne rozwiązanie do zarządzania oponami pomogło nam poradzić sobie z poważnym problemem uszkodzeń spowodowanych wbitymi obcymi ciałami”. W całym 2017 roku flota nie doznała ani jednego przebicia opony w wyniku wbicia się metalowych części czy podobnych przedmiotów.

Germany: Zerhusen Kartonagen

Kolejną korzyścią jest to, że obecnie wszystkie pojazdy mają zawsze optymalne ciśnienie w oponach. „Zanim zaczęliśmy korzystać z systemu ContiConnectTM w naszej flocie, nie mieliśmy żadnego regulowanego monitoringu ciśnienia w oponach i nie skupialiśmy się na tym parametrze”, przypomina sobie dyrektor Zerhusen. Opony były jednym z aspektów śledzonych podczas regularnych kontroli we własnym warsztacie firmy. „Tego rozwiązania nie zastąpi ręczna kontrola”, twierdzi kierownik warsztatu Andreas Knüppe. Ciągły monitoring i jazda z optymalnym ciśnieniem powietrza pomagają nie tylko zapobiegać przebiciom i awariom opon, ale także oszczędzać paliwo — według szacunków od trzech do czterech litrów na 100 kilometrów.

 

„Najpóźniej w momencie wdrożenia systemu ContiConnectTM temat optymalnego ciśnienia w oponach staje się także priorytetem dla kierowców”, informuje dyrektor Zerhusen. „Nie tylko dlatego, że zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i pojazdu, ale także dlatego, że kierowcy nie muszą już sami zajmować się tym problemem”. Wszystkie informacje są dostarczane do działu planowania i warsztatu, co zapewnia szybką reakcję. Ponadto firma lubi wykorzystywać ContiConnectTM do poprawy własnego wizerunku. „Rozmawiają o nim kierowcy, opowiadamy o nim naszym klientom, a także zajęliśmy się tym tematem w naszym firmowym magazynie”. W ten sposób system ContiConnectTM szybko stał się elementem codziennej działalności firmy, został zaakceptowany i w pełni zintegrowany.