Opony do pojazdów ciężarowych i autobusów

New content item

Gdzie zużycie paliwa spotyka się z najwyższymi osiągami.

First test tires made from dandelion rubber

Firma Continental zakończyła ważny etap swojego projektu badawczego dotyczącego przemysłowego wykorzystania kauczuku pozyskanego z mniszka lekarskiego do produkcji opon. Podczas Międzynarodowych Targów Pojazdów Użytkowych (IAA) w Hanowerze firma Continental zaprezentowała pierwsze testowe opony wykonane z innowacyjnego materiału, który sama określa nazwą Taraxagum pochodzącą od botanicznej nazwy mniszka lekarskiego (taraxacum). Kauczuk naturalny w bieżniku opon testowych został całkowicie zastąpiony przez Taraxagum. Ten ważny krok jeszcze bardziej przybliża firmę Continental do osiągnięcia celu, którym jest bardziej zrównoważona ekologicznie i mniej zależna od tradycyjnych surowców produkcja opon.

Image


teaser_66w_image2

 „Po kilku latach wspólnych prac rozwojowych z Instytutem Fraunhofer z przejęciem zabieramy na drogę pierwsze opony na bazie mniszka lekarskiego. Aby jak najlepiej wykorzystać dotychczas zebrany surowiec, zdecydowaliśmy się na produkcję zimowych opon osobowych z uwagi na ich wysoką zawartość kauczuku naturalnego”, wyjaśnia Nikolai Setzer, członek zarządu Continental odpowiedzialny za Dział Opon. Continental zamierza wykorzystywać gumę z mniszka lekarskiego przemysłowo i wprowadzić ją do produkcji seryjnej w ciągu najbliższych 5-10 lat. Opony przejdą wyczerpujące testy w ośrodku badawczym Contidrom koło Hanoweru oraz w Arvidsjaur w Szwecji. Setzer podkreśla: „To szczególnie istotne, gdyż nie zamierzamy iść na żaden kompromis w kwestii osiągów”.

teaser_66w_image3

 „Proces opracowywania materiału Taraxagum wygląda na razie bardzo obiecująco i wspólnie z naszymi partnerami nadal pracujemy nad jego przemysłowym wykorzystaniem. Jesteśmy absolutnie przekonani, że wyniki naszych obecnych badań zostaną potwierdzone przez testy opon oraz że osiągną one docelowe parametry”, dodaje dr Andreas Topp, dyrektor ds. rozwoju oraz przemysłowego wykorzystania surowców i procesów w Dziale Opon firmy Continental. W wyniku intensywnych badań we współpracy z Instytutem Biologii Molekularnej i Biologii Stosowanej Fraunhofer (IME), Julius Kühn-Institute oraz hodowcą nasion i sadzonek Aeskulap GmbH otrzymaliśmy bardzo wydajną i odporną rosyjską odmianę mniszka lekarskiego.

Długofalowym celem projektu jest znalezienie realnego z ekologicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia rozwiązania, które pozwoli zaspokoić rosnący popyt na kauczuk naturalny. Mniszek koksagiz może być uprawiany na dotychczasowych nieużytkach w regionach o klimacie umiarkowanym w całej Europie, które znajdują się w pobliżu fabryk opon firmy Continental. Skraca to trasy przewozu i ogranicza wpływ na środowisko. W maju 2014 roku projekt ten otrzymał prestiżową nagrodę w dziedzinie ekologii i ekonomii „GreenTec Award” w kategorii Motoryzacja.

teaser_66w_image4