Opony do pojazdów ciężarowych i autobusów

New content item

Gdzie zużycie paliwa spotyka się z najwyższymi osiągami.

Working beyond the horizon

Nie każdy chce być kierownikiem. W firmie Continental eksperci mogą także robić karierę dla siebie samych. Ich zadaniem w dziedzinie badań i rozwoju w Dziale Opon Ciężarowych jest  użycie najnowszych odkryć naukowych aby stworzyć poszukiwane produkty.

Niektórzy ludzie są po prostu dobrzy w tym co robią. Są tak dobrzy, że nie ma nikogo lepszego w tej dziedzinie – a żadna decyzja nie zostanie podjęta bez ich fachowej opinii. „Nagradzanie” tych ekspertów poprzez awans na stanowisko szefa nie byłoby sprawiedliwe względem ich mocnych kompetencji (nie przedstawiłoby ich mocnych stron w  pozytywny sposób). „Będąc w roli ekspertów kreujemy wysoki stopień specjalizacji i zapewniamy warunki, które zapewniają tym osobom pełny rozwój ich potencjału i doświadczenia” relacjonuje Christian Jäckel, który dowodzi zespołem zajmującym się rozwojem zasobów ludzkich w dziedzinie badań i rozwoju w Dziale Opon Ciężarowych w Stöecken.

Rola eksperta została wprowadzona do zespołu zajmującego się rozwojem opon w firmie Continental 10 lat temu. Do pewnego stopnia, stawia się ekspertów na równi z kierownikami działów jeżeli chodzi o kwestię wynagrodzeń czy uznań. Droga kariery jest otwarta dla sprawdzonych specjalistów, którzy nie tylko mają dogłębną wiedzę techniczną ale potrafią też wykorzystać ją do kreowania poszukiwanych produktów. „Ci ludzie potrzebują naprawdę szerokiego horyzontu i umiejętności kierowniczych,” mówi Jäckel.   „Mają zdolność do inicjowania, pilotowania i wspierania innowacyjnych projektów wewnątrz firmy – daleko poza granice działu”.

Image

Bujanie w obłokach wymaga myślenia

Carla Recker była ekspertem od początku i w dziale opon ciężarowych jest odpowiedzialna za materiały chemiczne. Od 2007 r. Recker, która posiada tytuł doktora z chemii, pracuje przy produkcji naturalnej gumy z domieszką korzeni mniszka lekarskiego. Ma to na celu zastąpienie naturalnego kauczuku, lateksem otrzymanym z  tropikalnych drzew kauczukowych, zmniejszając tym samym wpływ na środowisko i  koszty logistyczne.  Razem z badaniami naukowymi  z instytutu Fraunhofer i innymi partnerami projektu, Recker  uprawia mniszek lekarski, testuje pierwsze mleczowe opony i wkrótce  zbuduje wstępny system do produkcji na skalę handlową. „Bujanie w obłokach jest tu zdecydowanie  mile widziane – tak długo jak jest praktyczne,” mówi z rozbawieniem.

Rüdiger Menz z Continental jest  również znany z jego dobrych pomysłów. Menz, który ma stopień doktora w inżynierii mechanicznej,  przez ostatnie pięć lat rozwijał metody testowania trwałości opon. Na dzień dzisiejszy jest on ekspertem w tym obszarze i może precyzyjnie stymulować  nadmierne obciążanie opon coraz bardziej  wyszukanymi  metodami testowania. “Doskonale się bawię kreując teoretyczne modele” mówi Rüdiger Menz. Muszą one wytrzymać rzeczywisty, praktyczny test co jest szczególnym wyzwaniem. Zamiast pracować w „wieży z kości słoniowej”, eksperci mają na celu osiągnięcie przydatnych rezultatów dla firmy.

Więcej pracowników niż kilku szefów

Oczywiście jest również pewien stopień presji, przyznaje ekspert Menz  „Ciągle muszę wpadać na nowe pomysły i być kreatywnym.” Gdy znajomi z pracy przychodzą do niego z problemem, on musi słuchać: „Często są wymagane umiejętności zarządzania, ponieważ jest wielu ludzi, którzy robią bazę do mojej pracy.”

W zasadzie,  Carla Recker i Rüdiger Menz mają więcej pracowników niż kilku szefów - znajomych z wszystkich wydziałów pracujących nad ich projektami. Ale skoro nie są oni menadżerami, muszą motywować ich zespoły w inny sposób. “Muszę używać całej mocy przekonywania” mówi Carla Recker. Mają oni również zdrowy poziom pewności siebie, jako rezultat ich pracy często sprzedawanej przez innych pracowników. “Czuję się ceniona przez znajomych z pracy i menadżerów – jestem również bardzo zadowolona, że nie muszę mieć do czynienia ze sprawami związanymi z zasobami ludzkimi i budżetem.” Żadna inna praca nie pasowałaby jej lepiej, tłumaczy Recker.

Aktualnie 19 ekspertów pracuje w obszarze badań i rozwoju w Stöcken. Ich znacząca pozycja również daje im reputacje w firmie. W terminologii koncernowej są oni na tym samym poziomie co kierownicy działu i tak jak oni  podlegają głównemu dyrektorowi wydziału. Mogą rozmawiać  z menadżerami na równym podłożu. “Hierarchia nie jest dla nas głównym tematem. Nie rozróżniamy między menadżerami a ekspertami. Tylko potencjał, osiągnięcia i stosowność są istotne – i dla kariery i dla rozwoju pracowników” tłumaczy szef rozwoju kadry pracowniczej, Christian Jäckel. To również wiąże się z treningami, na przykład z umiejętności zarządzania “Odpowiednie techniki są bardzo przydatne  ekspertom, ponieważ są oni również liderami”