Opony do pojazdów ciężarowych i autobusów

New content item

Gdzie zużycie paliwa spotyka się z najwyższymi osiągami.

Przepisy zimowe

Zima 2021/2022

Winter Regulations

Europejskie przepisy dotyczące zimowego wyposażenia pojazdów ciężarowych i autobusów.


Przepisy dotyczące oponPrzepisy dotyczące łańcuchówDodatkowe informacje
AlbaniaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
W pojeździe muszą być przewożone łańcuchy na oś napędową. Stosowanie łańcuchów zgodnie ze znakami i warunkami drogowymi.
Opony z kolcami są zabronione.
AustriaOpony zimowe obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia. Brak stosowania się do wymogów wiąże się z ryzykiem zakazu dalszej jazdy i wysokich mandatów (od 35 do 5000 €). Pojazdy ciężarowe > 3,5 t DMC muszą mieć przynajmniej na jednej osi napędowej opony oznaczone symbolem M+S i/lub symbolem alpejskim (3PMSF) o minimalnej głębokości bieżnika 6 mm (diagonalne) lub 5 mm (radialne). Opony zimowe są obowiązkowe dla autobusów (kategorie M2, M3) od 1 listopada do 15 marca.Od 1 listopada do 15 kwietnia należy przewozić w pojeździe łańcuchy na co najmniej dwie opony na oś napędową. Wyjątkiem są autobusy komunikacji publicznej. Do użytku na drogach pokrytych śniegiem i lodem.Stosowanie opon z kolcami jest zabronione w pojazdach > 3,5 t DMC.
BelgiaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych. Obowiązek symetrycznego montażu opon M+S oraz ogumienia zimowego.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i/lub lodem.
Opony z kolcami są zabronione.
BiałoruśBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
Użytkowanie opon z kolcami jest dozwolone.
Bośnia i HercegowinaOd 15 listopada do 15 kwietnia pojazdy o więcej niż 8 miejscach oraz pojazdy o DMC > 3,5 t muszą być wyposażone w opony o minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej 4 mm. Jeżeli opony nie mają zimowego bieżnika, w zimowych warunkach pogodowych na osi napędowej muszą być zamontowane łańcuchy śniegowe.Od 15 listopada do 15 kwietnia w pojeździe muszą być przewożone łańcuchy.
W pojeździe musi być przewożona łopata i worek z piaskiem o masie 25-50 kg. Opony z kolcami są zabronione.
BułgariaOd 15 listopada do 1 marca używane opony letnie lub zimowe muszą mieć co najmniej 4 mm głębokości bieżnika.
Od 1 listopada do 31 marca w pojeździe muszą być przewożone łańcuchy. Ich wykorzystanie jest obowiązkowe na górskich drogach oznaczonych odpowiednimi znakami.
Opony z kolcami są zabronione. Brak odpowiedniego wyposażenia zimowego może spowodować odmowę zgody na wjazd do kraju lub zakaz prowadzenia pojazdu.
ChorwacjaOpony zimowe obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia. Opony M+S obowiązkowe na osi napędowej wszystkich pojazdów > 3,5 t DMC.
W niektórych warunkach na osi napędowej konieczne jest stosowanie łańcuchów (jeśli pojazd jest wyposażony w opony SU). Łańcuchy są obowiązkowe w niektórych regionach (Lika/Gorski Kotar).
Opony z kolcami są zabronione. Pojazdy użytkowe muszą mieć na wyposażeniu łopatę.
CzarnogóraOpony oznaczone symbolem M+S lub opony zimowe obowiązkowe od listopada do kwietnia na określonych drogach, wyznaczonych przez ministerstwo porządku publicznego. Wymagana głębokość bieżnika 4 mm.
W pojeździe muszą być przewożone łańcuchy na oś napędową. Stosowanie łańcuchów zgodnie ze znakami i warunkami drogowymi.
Opony z kolcami są zabronione. Autobusy i pojazdy ciężarowe muszą być wyposażone w łopatę do śniegu.
CzechyOpony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca w zimowych warunkach drogowych lub w miejscach oznaczonych znakiem „zestaw zimowy”. Opony M+S o głębokości bieżnika wynoszącej co najmniej 6 mm są obowiązkowe na osi napędowej pojazdów o DMC > 3,5 t.Możliwe stosowanie różnych znaków drogowych. Łańcuchy są obowiązkowe w miejscach oznaczonych stosownymi znakami drogowymi, co najmniej na 2 kołach osi napędowej pojazdów o 3 lub więcej osiach.Opony z kolcami są zabronione.
DaniaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy śniegowe dozwolone od 1 listopada do 15 kwietnia.
Opony z kolcami dozwolone od 1 listopada do 15 kwietnia. Jeżeli są stosowane w tym okresie, opony z kolcami powinny być zamontowane na wszystkich kołach.
EstoniaOpony zimowe obowiązkowe dla pojazdów < 3,5 t DMC (opony radialne o minimalnej głębokości bieżnika 3 mm) od 1 grudnia do 1 marca (również od października do kwietnia, w zależności od warunków pogodowych). Dla cięższych pojazdów opony zimowe nie są wymagane, ale wymagana głębokość bieżnika to 3 mm.
Łańcuchy śniegowe są obowiązkowe w miejscach oznaczonych stosownymi znakami drogowymi, co najmniej na 2 kołach osi napędowej pojazdów z trzema lub więcej osiami.Opony z kolcami są dozwolone od 15 października do 31 marca.
FinlandiaOpony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca, jeżeli na drogach panują zimowe warunki. Niekierowane osie napędowe muszą być wyposażone w opony z symbolem 3PMSF lub POR, bądź w opony kolcowane. Opony oznaczone symbolem M+S są dozwolone do 30.11.2024. Oś napędowa musi być wyposażona w opony o głębokości bieżnika wynoszącej co najmniej 5 mm, a wszystkie pozostałe osie co najmniej 3 mm. Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
Opony kolcowane są dozwolone od 1 listopada do 31 marca, w zimowych warunkach drogowych.
FrancjaPojazdy poruszające się po drogach oznaczonych znakiem B26 i/lub B28 muszą posiadać odpowiednie wyposażenie zimowe. Od 2021 obowiązują następujące zmiany: w okresie od 1 listopada do 31 marca, według uznania władz lokalnych (préfectures), pojazdy o DMC > 3,5 t muszą być wyposażone w opony 3PMSF (co najmniej dwie opony 3PMSF na jednej osi kierowanej i co najmniej dwie opony 3PMSF na jednej osi napędowej) lub muszą posiadać łańcuchy śniegowe na osi napędowej. Do roku 2024 obowiązuje okres przejściowy dla eksploatowanych obecnie opon M+S.Stosowanie łańcuchów - zgodnie ze znakami drogowymi.
Pojazdy < 3,5 t DMC: opony z kolcami dozwolone od soboty poprzedzającej 11 listopada do ostatniej niedzieli marca, maks. prędkość 90 km/h. Pojazdy z oponami kolcowanymi muszą być oznaczone stosowną naklejką. Stosowanie opon z kolcami jest zabronione w pojazdach > 3,5 t DMC.
HiszpaniaOpony zimowe o minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej 4 mm są wymagane na drogach górskich oznaczonych na czerwono (15/TV-87): Pojazdy o DMC > 7,5 t nie mogą poruszać się po takich drogach. Pewne dodatkowe ograniczenia obowiązują także pojazdy o mniejszej masie całkowitej realizujące kluczowe usługi transportowe.

Stosowanie łańcuchów jest dozwolone na górskich drogach (15/TV-87): w pojazdach o DMC 3,5 t – 7,5 t oraz autobusach, jeżeli nie są wyposażone w opony zimowe.Opony z kolcami o długości do 2 mm są dozwolone na drogach pokrytych śniegiem.
HolandiaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy śniegowe są zabronione na drogach publicznych.
Opony z kolcami są zabronione.
IrlandiaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
Opony z kolcami dozwolone, maksymalna prędkości 96/112 km/h (drogi krajowe/autostrady).
IslandiaOd 1 listopada do 15 kwietnia pojazdy ciężarowe i autobusy muszą być wyposażone w opony o głębokość bieżnika wynoszącej co najmniej 3,0 mm.Łańcuchy śniegowe są dozwolone tylko wtedy, gdy nie istnieje ryzyko uszkodzenia nawierzchni drogi. 
KosowoBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
W pojeździe muszą być przewożone łańcuchy na oś napędową. Stosowanie łańcuchów zgodnie ze znakami i warunkami drogowymi.
Opony z kolcami są zabronione. Autobusy i pojazdy ciężarowe muszą być wyposażone w łopatę do śniegu.
LichtensteinBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych. Jeśli jednak w pojeździe zamontowane są niewłaściwe opony, może to powodować ograniczenie ochrony ubezpieczeniowej.  Wyposażenie pojazdu musi odpowiadać warunkom pogodowym.
Stosowanie łańcuchów śniegowych jest dozwolone. Nie są konieczne na obszarach nizinnych. W górach o konieczności stosowania łańcuchów informują znaki drogowe.
Pojazdy > 7,5 t DMC: Opony z kolcami dozwolone od 1 listopada do 30 kwietnia, maks. prędkość 80 km/h.  Opony z kolcami powinny być zamontowane na wszystkich kołach. Pojazdy z oponami kolcowanymi muszą być oznaczone stosowną naklejką.
LitwaOpony zimowe obowiązkowe dla pojazdów < 3,5 t DMC od 1 listopada do 1 kwietnia. Dla cięższych pojazdów opony zimowe nie są wymagane, ale minimalna głębokość bieżnika 1,6 mm.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
Opony z kolcami dozwolone od 1 listopada do 1 kwietnia.
LuksemburgWszystkie osie napędowe pojazdów ciężarowych i autobusów muszą być wyposażone w opony zimowe (z oznaczeniem M+S) podczas jazdy w warunkach zimowych (śnieg, lód, czarny lód).
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
Opony z kolcami są zabronione.
ŁotwaOpony zimowe (M+S) obowiązkowe dla pojazdów < 3,5 t DMC od 1 grudnia do 1 marca. Minimalna głębokość bieżnika 4 mm. Dla cięższych pojazdów opony zimowe nie są wymagane, ale minimalna głębokość bieżnika 4 mm.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
Opony z kolcami dozwolone od 1 października do 30 kwietnia, dla pojazdów > 3,5 t DMC.
MacedoniaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy śniegowe muszą być przewożone w pojeździe od 15 października do 15 marca, jeśli jest on wyposażony wyłącznie w opony standardowe.
Opony z kolcami są zabronione. Autobusy i pojazdy ciężarowe muszą być wyposażone w łopatę do śniegu.
NiemcyWymagane wyposażenie zimowe zależne od aktualnych warunków: pojazdy < 3,5 t DMC muszą być wyposażone w opony zimowe (3PMSF) na wszystkich kołach od 1 stycznia 2018. Pojazdy > 3,5 t DMC muszą być wyposażone w opony zimowe (3PMSF) na osiach napędowych oraz na przedniej osi skrętnej. W warunkach zimowych odnosi się to także do opon wyprodukowanych po 1 stycznia 2018 roku. Opony M+S produkowane do 1 stycznia 2018 są przyjęte jako właściwe zimowe wyposażenie do 30 września 2024. Stosowanie łańcuchów - zgodnie ze znakami drogowymi. Opony z kolcami są zabronione. Wyjątek: Droga prowadząca przez „Kleines Deutsches Eck”.Kary: 60 € za nieodpowiednie opony, 80 € za spowodowanie przeszkód w ruchu z powodu nieodpowiednich opon, 100 € za spowodowanie niebezpiecznej sytuacji z powodu nieodpowiednich opon, 120 € a spowodowanie wypadku z powodu nieodpowiednich opon. Plus 1 punkt a każde wykroczenie. (System Flensburg)
NorwegiaPojazdy o DMC > 3,5 t muszą być wyposażone w opony zimowe od 15 listopada do 31 marca: opony 3PMSF na osi napędowej i przedniej osi kierowanej, opony M+S lub 3PMSF na osiach wleczonych. W zależności od regionu, w sezonie zimowym opony muszą posiadać bieżnik o głębokości co najmniej 5 mm. W południowej Norwegii: od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po Wielkanocy. W północnej Norwegii: od 16 października do 30 kwietnia.

Pojazdy > 3,5 t DMC muszą mieć na wyposażeniu łańcuchy w okresie, w którym dozwolone jest korzystanie z opon z kolcami. Ciągnik z przyczepą musi mieć na wyposażeniu 7 łańcuchów.

Opony z kolcami (średnia długość 1,7 mm) są dozwolone od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy.

W regionach Nordland, Troms oraz Finnmark od 16 października do 30 kwietnia.

Pojazdy ciężarowe i przyczepy - opony z kolcami na tej samej osi.

W przypadku opon bliźniaczych, kolce na jednej z nich są wystarczające. Kolce mogą być zastosowane tylko dla opon z oznaczeniem M+S lub 3PMSF.

PolskaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem. Miejsca, w których stosowanie łańcuchów jest obowiązkowe, są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi.
Opony z kolcami są zabronione.
PortugaliaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Stosowanie łańcuchów jest dozwolone tymczasowo w miejscach oznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi (wyłącznie w najwyżej położonych regionach).
Opony z kolcami są zabronione.
RosjaW grudniu, styczniu oraz lutym pojazdy osobowe, lekkie pojazdy użytkowe, pojazdy ciężarowe oraz autobusy muszą być wyposażone w opony z symbolem M+S lub 3PMSF (o głębokości bieżnika wynoszącej co najmniej 4 mm) na wszystkich osiach. Łańcuchy śniegowe są zalecane, lecz nie są obowiązkowe.
Stosowanie opon z kolcami jest zabronione w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień).
RumuniaW zimowych warunkach opony zimowe z symbolem M+S są obowiązkowe na osiach napędowych wszystkich pojazdów o DMC > 3,5 t oraz pojazdów przewożących ludzi (o liczbie miejsc wyższej niż 9). Pojazdy > 3,5 t DMS muszą mieć na wyposażeniu łańcuchy, które należy montować w miejscach oznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi.
Pojazdy > 3,5 t DMC muszą mieć na wyposażeniu łopatę i piach. Opony z kolcami są zabronione.
SerbiaOpony oznaczone symbolem M+S lub opony zimowe obowiązkowe od listopada do kwietnia. Minimalna głębokość bieżnika 4 mm. Stosowanie łańcuchów zgodnie ze znakami i warunkami drogowymi.
W pojeździe muszą być przewożone łańcuchy na oś napędową. Stosowanie łańcuchów zgodnie ze znakami i warunkami drogowymi.
Opony z kolcami są zabronione. Autobusy i pojazdy ciężarowe muszą być wyposażone w łopatę do śniegu.
SłowacjaOpony zimowe (M+S) o głębokości bieżnika wynoszącej co najmniej 3 mm są obowiązkowe dla pojazdów ciężarowych o DMC > 3.5 t od 15 listopada do 31 marca na osi napędowej. Łańcuchy śniegowe są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu.
Opony z kolcami są zabronione.
SłoweniaOd 15 listopada do 15 marca dostępne są dwie opcje, które są obowiązkowe do wyboru dla pojazdów > 3,5 t DMC:
opcja 1: opony zimowe przynajmniej na osi napędowej (minimalna głębokość bieżnika 3 mm)
opcja 2: opony standardowe, ale w pojeździe muszą być przewożone łańcuchy, które należy zamontować na kołach na osi napędowej w przypadku wystąpienia warunków zimowych.
Łańcuchy śniegowe są obowiązkowym wyposażeniem pojazdów > 3,5 t DMC jeśli nie posiadają one opon zimowych.
Opony z kolcami są zabronione.
SzwajcariaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych, przy zimowych warunkach drogowych mogą obowiązywać regulacje lokalne (np. drogi prowadzące przez przełęcze alpejskie). Jeżeli w wypadku, do którego doszło w warunkach zimowych, uczestniczył pojazd wyposażony w ogumienie standardowe, jego kierowca może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tylko opony 3PMSF uznawane są za odpowiednie do warunków zimowych. Minimalna głębokość bieżnika opon zimowych 1,6 mm, 4 mm to rekomendowana wartość.
Władze mogą ogłosić obowiązek stosowania łańcuchów śniegowych (pojazdy z napędem na cztery koła mogą być z niego wyłączone) Stosowanie łańcuchów zgodnie z właściwymi znakami drogowymi oraz warunkami drogowymi.
Opony z kolcami są dozwolone dla pojazdów < 7,5 t DMC od 1 listopada do 30 kwietnia, na drogach pokrytych śniegiem. Prędkość maksymalna 80 km/h. Pojazdy z oponami kolcowanymi muszą być oznaczone naklejką z ograniczeniem prędkości do 80 km/h.
SzwecjaW warunkach zimowych minimalna głębokość bieżnika wynosi 5 mm dla wszystkich opon poza ogumieniem przyczepy (1,6 mm). Pojazdy o DMC > 3,5 t muszą być wyposażone w opony 3PMSF, POR lub opony kolcowane na osi przedniej i na osiach napędowych. Na pozostałych osiach wymagane są opony M+S. Do 30 listopada 2024 r. dopuszcza się stosowanie opon M+S (przystosowanych do warunków zimowych) na wszystkich osiach.Zaleca się przewożenie w pojeździe łańcuchów śniegowych.
Opony z kolcami dozwolone od 1 października do 15 kwietnia. W zależności od warunków pogodowych, okres ten może ulec przedłużeniu. Maks. 50 kolców na metr obwodu opony dla ogumienia wyprodukowanego po 1 lipca 2013 r. Na niektórych odcinkach dróg mogą obowiązywać wyjątki.
TurcjaOpony zimowe o głębokości bieżnika wynoszącej co najmniej 4 mm są wymagane dla pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób i towarów na drogach regionalnych w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia. Lokalni gubernatorzy decydują o nakazie używania opon zimowych na terenie swoich prowincji i publikują odpowiednie ogłoszenia zależnie od średniej temperatury panującej w danym regionie. W okresie, w którym wymagane jest stosowanie ogumienia zimowego, opony muszą posiadać na ścianie bocznej symbol M+S, symbol płatka śniegu lub oba te symbole.Posiadanie lub korzystanie z łańcuchów nie zwalnia z obowiązku posiadania opon zimowych.
Tylko opony kolcowane do użytku na lodzie mogą zastąpić opony zimowe. Głębokość bieżnika należy mierzyć od środka bieżnika.
UkrainaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
Opony z kolcami dozwolone.
WęgryBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem. Stosowanie łańcuchów śniegowych może być obowiązkowe w określonych warunkach pogodowych (prędkość maksymalna 50 km/h). W warunkach zimowych pojazdy zagraniczne mogą nie być wpuszczone na teren kraju jeżeli nie mają na wyposażeniu łańcuchów.
Opony z kolcami są zabronione.
Wielka BrytaniaBrak ogólnych przepisów dotyczących opon zimowych.
Łańcuchy dozwolone wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem i lodem.
Opony kolcowane są dozwolone, ale tylko na drogach pokrytych śniegiem i lodem, pod warunkiem że nie powodują uszkodzenia nawierzchni. Brak przestrzegania powyższych ograniczeń może skutkować nałożeniem mandatu.
WłochyŁańcuchy śniegowe są dozwolone tylko wtedy, gdy nie istnieje ryzyko uszkodzenia nawierzchni drogi. Urządzenia antypoślizgowe (np. łańcuchy) muszą być przewożone w pojeździe.
Rozporządzenie zimowe RU/158 dotyczy wyłącznie pojazdów następujących kategorii: M1, N1 oraz O1. W przypadku wystąpienia śniegu lokalna policja może zakazać ruchu na wybranych odcinkach autostrad.


Nie posiadamy informacji o przepisach dotyczących stosowania opon zimowych / łańcuchów śniegowych przez pojazdy ciężarowe w takich krajach jak Cypr, Grecja oraz Malta. Szczegółowe regulacje dotyczące stosowania łańcuchów śniegowych i opon z kolcami należy potwierdzić w kodeksach drogowych poszczególnych krajów.

 

Choć dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje zawarte w niniejszej publikacji były jak najdokładniejsze, nie możemy zagwarantować ich całkowitej poprawności oraz kompletności.