Opony do pojazdów ciężarowych i autobusów

New content item

Gdzie zużycie paliwa spotyka się z najwyższymi osiągami.

Etykieta UE dla opon

eu-tire-label-image

Etykieta UE dotycząca opon stymuluje do nieustannego doskonalenia produktów

Firma Continental z zadowoleniem przyjęła wprowadzenie etykiety UE dotyczącej opon. Dzięki niej operatorzy flot oraz punkty sprzedaży opon mają dostęp do obiektywnych, rzetelnych i porównywalnych danych dotyczących trzech ważnych parametrów eksploatacyjnych ogumienia.

Przejdź do Generatora etykiet UE dotyczących opon, aby poznać poznać parametry interesującej cię opony lub każdego innego modelu ogumienia do pojazdów ciężarowych oferowanego obecnie przez firmę Continental.

EU Tire Label Truck

Etykieta UE dotycząca opon – Jakie informacje zawiera?

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie wprowadzające standardową, ogólnoeuropejską etykietę dotyczącą opon. Od 1 listopada 2012 będzie ona obowiązkowa dla wszystkich opon wyprodukowanych po 1 lipca 2012. Celem etykiety jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ograniczenie szkodliwości dla środowiska naturalnego oraz zwiększenie wydajności ekonomicznej transportu drogowego, jak również zredukowanie ogólnego zużycia energii o 20% do roku 2020.

Informacje dotyczące wydajności, bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska są przedstawione na etykietach w podziale na trzy kategorie: zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz hałas toczenia. Ogólna zasada jest podobna do tej, jaka obowiązuje w przypadku etykiet stosowanych na pralkach, lodówkach i innych urządzeniach elektrycznych. 

Konsument ma możliwość obiektywnego porównania opon oraz uwzględnienia zdobytej dzięki etykietom wiedzy, wraz z innymi kryteriami, przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Oprócz trzech parametrów przedstawionych na etykiecie, poziom bezpieczeństwa i wydajności opon zależy również od innych kryteriów. Należą do nich, na przykład, uzyskiwane przebiegi, droga hamowania na suchej nawierzchni, stabilność prowadzenia oraz przydatność do ponownego bieżnikowania.

03eu-label-image-background-safety-pl

W jaki sposób należy odczytywać informacje przedstawione na etykiecie?

Przyczepność na mokrej nawierzchni / droga hamowania

Droga hamowania na mokrej nawierzchni - od krótkiej (A) do G* (dłuższej).

Przyczepność na mokrej nawierzchni jest jednym z najbardziej wpływających na bezpieczeństwo jazdy parametrów każdej opony. Dobra wartość oznacza krótką drogę hamowania na mokrej drodze. Ocena wyższa o jedną kategorią oznacza drogę hamowania, która jest krótsza o 5 do 10 metrów w przypadku awaryjnego zatrzymania się z prędkości 80 km/h. W sytuacji awaryjnej liczy się każdy metr. Krótka droga hamowania może być kluczowym czynnikiem, który pomoże w uniknięciu wypadku.

03eu-label-image-background-fuel-pl

Zużycie paliwa / opory toczenia

Zużycie paliwa od A (niskie) do G* (wyższe).

Opory toczenia mają bardzo duży wpływ na zużycie paliwa, przez co odgrywają znaczącą rolę w eksploatacji floty ze względów ekonomicznych i środowiskowych - niskie zużycie paliwa przekłada się korzystnie na ilość emitowanego przez ciężarówkę dwutlenku węgla.

Różnica jednej kategorii (np. B i C) może oznaczać oszczędności wynoszące nawet 3,5 l/100 km.


03eu-label-image-background-noise-pl

Zewnętrzny hałas toczenia / emisja hałasu

Poziom hałasu oznaczany jest ilością fal - od 1 (opona cicha) do 3 (opona głośniejsza).

Hałas toczenia generowany przez opony pojazdów ciężarowych przyczynia się do ogólnego poziomu hałasu na drodze i stanowi istotny czynnik zanieczyszczenia hałasem. Oprócz wartości przedstawionej w decybelach, poziom hałasu oznaczany jest też na etykiecie jedną, dwoma lub trzema falami dźwiękowymi. Trzy fale oznaczają, że opona przekracza wartości graniczne, które zaczną obowiązywać w roku 2016. Opony oznaczone dwoma falami nie generują hałasu przekraczającego ów przyszły limit. Jedna fala oznacza, że hałas jest niższy od owej wartości granicznej o ponad 3 dB. Zmiana poziomu hałasu wynosząca 10 dB oznacza dwukrotne zwiększenie lub zmniejszenie jego poziomu.


* Kategoria G nie jest stosowana

Tematy powiązane