Opony do pojazdów ciężarowych i autobusów

Ciężarówka przejeżdżająca obok wiatraków

Jechać dalej za mniej

Dlaczego opory toczenia opon są kluczowe dla zwiększenia oszczędności paliwa i zmniejszenia emisji CO2

Start
video-preview

Opory toczenia opon to jeden z siedmiu parametrów, wykorzystywanych przez VECTO do obliczania efektywności paliwowej pojazdu ciężarowego. Odpowiadają za jedną trzecią zużycia paliwa. Zrozumienie, jak działają opory toczenia i jak je zmniejszyć jest kluczowe dla obniżenia emisji dwutlenku węgla. Lepsze osiągi opon o niskim oporze toczenia nie tylko pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi, ale także pozwalają menedżerom flot i właścicielom ciężarówek przygotować się no nowych przepisów UE. Przepisy nakładają obowiązek ograniczenia emisji CO2 w najbliższej przyszłości. Zobacz film instruktażowy i dowiedz się więcej na temat poprawy efektywności paliwowej, dzięki oponom o niskich oporach toczenia.

Czym są opory toczenia opon?

Zbliżenie opony Continental z bieżnikiem o niskim oporze toczenia

Opona Continental o niskich oporach toczeniaOpory toczenia można zdefiniować jako ilość energii zużywanej przez oponę na określonym odcinku. Jest to jedna z pięciu sił - obok grawitacji, aerodynamiki, bezwładności i tarcia mechanicznego - które muszą zostać przezwyciężone, aby pojazd ruszył do przodu. Opór toczenia opony zależy od kilku czynników, takich jak: konstrukcja, stopka, pas, ściana boczna, bieżnik i ciśnienie w samej oponie, obciążenie i jego rozmieszczenie na pojeździe, warunki drogowe i pogoda. Zobacz naszą infografikę i dowiedz się więcej o czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych, które można poprawić, aby zmniejszyć zużycie paliwa, w tym także o oponach o niskich oporach toczenia.

Infografika: Jak opory toczenia wpływają na zużycie paliwa

Jak opory toczenia wpływają na zużycie paliwa

W jaki sposób producenci opon zmniejszają opory toczenia oraz jak zarządzający flotą mogą je obniżyć jeszcze bardziej.

Dla redukcji oporów toczenia czynnikiem o największym znaczeniu jest proces histerezy. Zachodzi on, gdy opona ugina się w momencie zetknięcia z nawierzchnią drogi. To o prowadzi do utraty energii i zahamowuje pęd do przodu. Badania wykazały, że histereza odpowiada aż za 85-90% oporów toczenia, dlatego jej zmniejszenie jest tak ważne. Większość energii, która jest rozpraszana przez histerezę, akumuluje bieżnik opony, głównie z powodu zastosowanej mieszanki. Dla zmniejszenia oporów toczenia ważne są także czynniki, takie jak ciśnienie w oponach i ich ustawienie, masa pojazdu, obciążenie i jego rozmieszczenie. Przykładowo, im bardziej ciśnienie w oponach spada poniżej optymalnego poziomu, tym większe będą opory toczenia. Jeśli na przykład opona na kole 22,5-calowym jest niedopompowana o 20% od zalecanego ciśnienia, opory toczenia wzrosną o około 6% w porównaniu z oponą z prawidłowym ciśnieniem powietrza.

Infografika: Jak histereza wpływa na opory toczenia

Jak histereza wpływa na opory toczenia

W jaki sposób obniżyć opory toczenia opon Twojej floty:

 
  • Zwróć pod uwagę na masę pojazdu, jego wagę i rozmieszczenie ładunku, aby uniknąć nadmiernego obciążenia poszczególnych kół.
  • Sprawdź prawidłowe ustawienie kół.
  • Regularnie sprawdzaj opony pod kątem zużycia bieżnika i możliwych uszkodzeń wewnętrznych.
  • W razie potrzeby wymień zużyte opony .

Gdy wybierasz opony, nie gódź się na kompromis między zużyciem paliwa a przebiegiem.

Zarządzający flotą rozmawiający przez telefon przed ciężarówką

To zarządzający flotą decydują, które opony ciężarowe mają najlepsze cechy


Poprawa oporów toczenia bez negatywnego wpływu na prowadzenie, przyczepność i przebieg wymaga zrównoważonego podejścia. Dzięki rozwojowi technologii oraz procesów produkcyjnych, pogodzenie tych sprzecznych celów jest możliwe. Obecnie dostępna jest szeroka gama opon wykorzystujących nowe, innowacyjne mieszanki, które zmniejszają opór toczenia, zachowując przy tym trwałość, oferując duże przebiegi i poprawiając osiągi w różnych rzeczywistych sytuacjach na drodze. Na przykład Continental Conti EcoRegional HD3 ma zaawansowany wzór bieżnika z konstrukcją o niskiej pustej przestrzeni, co wpływa na mniejsze odkształcenia i  pozawala na większy przebieg. Jednocześnie zapewnia zoptymalizowane prowadzenie, przyczepność i zachowanie na mokrej nawierzchni, idealne do poruszania się po pagórkowatych i wietrznych drogach regionalnych.

ZNACZENIE OPON W WALCE ZE ZMIANAMI KLIMATU CIĄGLE ROŚNIE

Ciężarówka przejeżdżająca obok pola, naprzeciwko góry

Odpowiednie opony sprawiają, że transport ciężarowy jest bardziej zrównoważony

Dobre opony to niezawodna flota. To one mają wpływ na niezawodność pojazdów, bezpieczeństwo, koszty eksploatacji floty i komfort kierowcy. Odgrywają też ważną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, pomagając zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2 przez samochody ciężarowe

Dlatego też, zawsze przywiązywaliśmy ogromną wagę do tworzenia bezpiecznych, niezawodnych produktów, które oferują najlepsze połączenie oszczędności paliwa, zrównoważonego rozwoju i trwałości.

Nowością jest certyfikat oporu toczenia VECTO dla wszystkich opon sprzedawanych producentom samochodów ciężarowych. Dla zarządzających flotą oznacza to, że nowe ciężarówki zapewniają większą oszczędność paliwa i niższy poziomem emisji. Gdy redukcja emisji zacznie obowiązywać także inne podmioty branży logistycznej i transportowej, operatorzy flot dysponujący nowymi pojazdami z certyfikatem VECTO będą już przygotowani. Do tego czasu możemy pomóc Ci zoptymalizować opony w Twojej flocie, aby uzyskać odpowiednią równowagę między oporem toczenia a innymi czynnikami wydajności.

Znajdź oponę

Najkrótsza droga do idealnej opony.