Opony specjalnego przeznaczenia

New content item

Continental - pierwsze testowe opony wykonane z gumy Taraxagum™

Continental - międzynarodowy producent opon i dostawca w branży motoryzacyjnej - zakończył ważny etap projektu badawczego dotyczącego wykorzystania kauczuku pozyskanego z mniszka lekarskiego do produkcji opon na skalę przemysłową. Podczas Międzynarodowych Targów Pojazdów Użytkowych (IAA) w Hanowerze, firma Continental zaprezentowała pierwsze testowe opony wykonane z innowacyjnego materiału, który sama określa nazwą Taraxagum, pochodzącą od botanicznej nazwy mniszka lekarskiego (taraxacum). Kauczuk naturalny w bieżniku opon testowych został całkowicie zastąpiony przez Taraxagum. Ten ważny krok jeszcze bardziej przybliża firmę Continental do osiągnięcia celu, którym jest bardziej zrównoważona ekologicznie i mniej zależna od tradycyjnych surowców produkcja opon.

Image


teaser_66w_image2

„Po kilku latach prac rozwojowych prowadzonych wspólnie z Instytutem Fraunhofera, z ogromną ekscytacją rozpoczynamy próby drogowe pierwszych opon wyprodukowanych na bazie kauczuku pozyskanego z mniszka lekarskiego. Aby jak najlepiej wykorzystać dotychczas zebrany surowiec, zdecydowaliśmy się na produkcję zimowych opon przeznaczonych do samochodów osobowych, z uwagi na zawartą w nich wysoką ilość kauczuku naturalnego”, wyjaśnia Nikolai Setzer, członek zarządu Continental, odpowiedzialny za Dział Opon. Continental zamierza wykorzystywać gumę z mniszka lekarskiego przemysłowo i wprowadzić ją do produkcji seryjnej w ciągu najbliższych 5-10 lat. Opony przejdą wyczerpujące testy w ośrodku badawczym Contidrom koło Hanoweru oraz w Arvidsjaur w Szwecji. Setzer podkreśla: „To szczególnie istotne, gdyż nie zamierzamy iść na żaden kompromis w kwestii parametrów eksploatacyjnych.”

teaser_66w_image3

,,Proces opracowywania materiału Taraxagum wygląda na razie bardzo obiecująco i wspólnie z naszymi partnerami nadal pracujemy nad jego wykorzystaniem na skalę przemysłową. Jesteśmy absolutnie pewni, że wyniki naszych obecnych badań zostaną potwierdzone przez testy opon, oraz że uda nam się osiągnąć zakładane parametry” - dodaje dr Andreas Topp, dyrektor ds. rozwoju oraz przemysłowego wykorzystania surowców i procesów w Dziale Opon firmy Continental. W wyniku intensywnych badań prowadzonych we współpracy z Instytutem Biologii Molekularnej i Biologii Stosowanej Fraunhofera (IME), Instytutem Juliusa Kühna oraz hodowcą nasion i sadzonek firmą Aeskulap GmbH, otrzymaliśmy bardzo wydajną i odporną rosyjską odmianę mniszka lekarskiego.

teaser_66w_image4

Długofalowym celem projektu jest znalezienie uzasadnionego z ekologicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia rozwiązania, które pozwoli zaspokoić rosnący popyt na kauczuk naturalny. Mniszek rosyjski może być uprawiany na nieużytkach w charakteryzujących się umiarkowanym klimatem i położonych w pobliżu fabryk firmy Continental obszarach całej Europy. Takie rozwiązanie skraca czas przewozu i ogranicza negatywny wpływ na środowisko. W maju 2014 roku projekt ten otrzymał prestiżową nagrodę w dziedzinie ekologii i ekonomii „GreenTec Award” w kategorii Motoryzacja.