Opony specjalnego przeznaczenia

New content item

Nagroda GreenTec Award 2014 dla kauczuku z mniszka lekarskiego

Firmie Continental, czołowemu producentowi opon i dostawcy w branży samochodowej, oraz Instytutowi Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera (IME) na uniwersytecie w Münster przyznano nagrodę GreenTec Award 2014 za ich wspólny projekt „RUBIN” dotyczący pozyskiwania na skalę przemysłową gumy naturalnej z mniszka lekarskiego. Składające się z 60 ekspertów ze świata przemysłu, środowiska akademickiego, stowarzyszeń branżowych i mediów jury uznało ten projekt za wyróżniający się przykład zobowiązania na rzecz ochrony środowiska i nowatorskich technologii środowiskowych w kategorii „Motoryzacja”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 4 maja w Monachium na początku IFAT, jednych z największych na świecie targów technologii środowiskowych. Obejmujące 14 różnych kategorii nagrody GreenTec Awards to najważniejsze w Europie wyróżnienie w dziedzinie biznesu i ochrony środowiska, po raz pierwszy przyznane w 2008 roku.

„Bardzo cieszymy się z otrzymania tej nagrody za nasz projekt dotyczący pozyskiwania gumy z mniszka lekarskiego. Continental promuje bardzo obiecującą technologię, której cały potencjał ujawni się w pełni w ciągu najbliższych lat. Z uwagi na rosnącą liczbę samochodów na rozwijających się rynkach, np. w Azji, spodziewamy się znacznego wzrostu popytu na gumę naturalną w przyszłości. Jesteśmy przekonani, że dzięki wykorzystaniu gumy z korzenia mniszka lekarskiego nasza produkcja opon stanie się znacznie bardziej efektywna i ekologiczna”, stwierdził Nikolai Setzer, członek zarządu firmy Continental oraz dyrektor Działu Opon.

teaser_66w_image2

„W ramach projektu RUBIN staramy się znaleźć możliwe z ekologicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia rozwiązanie, które pozwoli zaspokoić ten rosnący popyt”, dodał dr Andreas Topp, wiceprezes ds. rozwoju oraz przemysłowego wykorzystania surowców i procesów w firmie Continental. Continental oraz IME pracują obecnie nad przemysłowym wykorzystaniem mniszka rosyjskiego, który uchodzi za roślinę bardzo bogatą w kauczuk i w odróżnieniu od zwykłego kauczukowca nie wymaga tropikalnego klimatu. Tę mało wymagającą roślinę można uprawiać w wielu regionach o umiarkowanym klimacie na tzw. „gruntach niskiej jakości”, które dotąd były nieużytkami rolnymi. „Guma z mniszka lekarskiego skróci szlaki transportowe prowadzące do naszych zakładów produkcyjnych i umożliwi zaspokojenie rosnącego globalnego popytu na gumę bez poświęcania cenniejszych obszarów lasów deszczowych. Oba te czynniki w sposób trwały i pozytywny wpłyną na światową emisję dwutlenku węgla i bioróżnorodność" dodał dr Andreas Topp.

Image

 Dr Carla Recker, menedżer projektu i osoba odpowiedzialna za chemię materiałową w Dziale Opon firmy Continental, podkreśla: „Ten pozytywny wpływ na środowisko nie tylko przekonał jury konkursu GreenTec Awards, ale również motywuje nas i zachęca do pracy nad tym długofalowym i trudnym przedsięwzięciem”. Dr Recker odebrała nagrodę wspólnie z profesorem Dirkiem Prüferem z IME im. Fraunhofera w Monachium w obecności 1000 gości ze świata biznesu, sportu i rozrywki.

Używamy plików cookie w celu zapewnienia jak największego komfortu korzystania z naszej witryny internetowej. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej lub zmienić ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce.