Opony specjalnego przeznaczenia

Opony rolnicze

Theo Gültlinger - Tractor85

Książęcy test opon

Start

Wśród starszych niemieckich rolników funkcjonuje powiedzenie: „im drobniejsza kratka na koszuli, tym więcej hektarów gospodarstwa”. Jeżeli w tym powiedzeniu kryje się choć ziarno prawdy, to Theo Gültlinger - kierownik operacyjny zespołu zarządzającego nieruchomościami Thurn and Taxis w Hellkofen - powinien nosić jedynie koszule w bardzo drobną kratkę. Gültlinger, urodzony w Heilbronn, oraz jego zespół składający się z czterech pracowników, dwóch praktykantów i pracowników sezonowych, zarządzają łącznie 1000 hektarów w Aufhausen, na południowy zachód od Lasu Bawarskiego, pomiędzy Regensburgiem i Straubing. „Przez ostatnie 34 lata pełniłem funkcję zarządcy nieruchomości w książęcej rodzinie Thurn i Taxis”, mówi Gültlinger. „Oprócz buraków cukrowych, które uprawiamy na zmianę z pszenicą ozimą, podstawą naszych upraw są ziemniaki”.

Ta wysoce odżywcza bulwa uważana jest do dziś za króla roślin uprawnych. Sprowadzono go do Europy z Ameryki Południowej w XVI wieku i początkowo przyjęto z pewną dozą sceptycyzmu. Warzywo, które rośnie pod ziemią - musi być dziełem szatana! W ojczyźnie pana Gültlingera ziemniak nie cieszył się popularnością aż do zakończenia wojny trzydziestoletniej. Zmiana podejścia była możliwa za sprawą „edyktu ziemniaczanego” Fryderyka Wielkiego, którym nakazywał sadzenie ziemniaków. Historycy po dziś dzień uważają, że ziemniak odegrał istotną rolę w przekształceniu Brandenburgii i Prus w wiodącą na kontynencie potęgę przemysłową.

article_66w_image1

Dzisiaj przeciętny mieszkaniec Niemiec zjada co roku ponad 50 kg ziemniaków. Na Łotwie, w Polsce i Grecji roczne spożycie ziemniaków na osobę przekracza 100 kg. Jednak to Rosjanie stoją na szczycie tabeli, z wynikiem około 250 kg ziemniaków/osobę rocznie. Pan Gültlinger co roku zbiera około 6000 ton ziemniaków. Głównymi klientami są duże sieci supermarketów. Zwłaszcza w regionie Regensburga jego „książęce ziemniaki” są serwowane podczas ważnych wydarzeń i uroczystości.

Hellkofen leży na styku regionu Gäuboden z pagórkowatym terenem, obejmującym różne typy gleb - od mulistej i bogatej w minerały po wysoce gliniastą. Zdolności samooczyszczenia i wysoka przyczepność stanowią najważniejsze właściwości opon montowanych w ciągnikach i kombajnach do ziemniaków używanych do zbierania plonów. Na dłuższych dystansach, które ciągniki pokonują w czasie transportu ziemniaków z pola na farmę, płynna i komfortowa jazda stanowi niezbędny element. Taką pracę opony Tractor85 wykonują z łatwością.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z opon Tractor85”, mówi Gültlinger. Jest on jednym z 55 klientów, którzy testują nasze nowe opony radialne klasy premium od początku 2017 roku. Od tamtej pory, zespół zarządzający gospodarstwem w Hellkofen stosuje wspomniane opony w swoich ciągnikach, zarówno podczas zbioru upraw, jak i podczas rozpylania środków ochrony roślin na ziemniakach, burakach i cebuli.