Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

stage_image1_lg

Switch now to summer tires from Continental.

Uszkodzenia mechaniczne

Jak dochodzi do powstawania uszkodzeń mechanicznych / wybrzuszeń?

article_66w_image1

Gwałtowne siły działające na oponę podczas uderzenia w przeszkodę mogą doprowadzić do uszkodzenia jej karkasu (opasania). Wybrzuszenie widoczne na ścianie bocznej opony jest zwykle oznaką uszkodzenia jej wewnętrznej osnowy. Zignorowanie takiego uszkodzenia wiąże się z ryzykiem poważnej awarii w przyszłości - np. odklejenia się warstwy bieżnika i/lub opasania, bądź pęknięcia ściany bocznej opony. Tego rodzaju uszkodzenia powstają zwykle w wyniku najechania na przeszkodę - taką jak krawężnik lub próg zwalniający - ze zbyt dużą prędkością i/lub pod niewłaściwym kątem. Prowadzi to do nadmiernego obciążenia karkasu i może spowodować przerwanie ciągłości poszczególnych włókien opasania. Zakres uszkodzenia zależy od prędkości i kąta uszkodzenia, oraz od wielkości przeszkody. Kierowcy zwykle mogą zapobiec tego rodzaju uszkodzeniom. Są one nieuniknione tylko w wyjątkowych przypadkach - na przykład wtedy, kiedy przeszkoda pojawi się przed pojazdem niespodziewanie.

Wskazówka: na krawężniki i inne podobne przeszkody można najeżdżać wyłącznie pod dużym kątem i z odpowiednio niską prędkością.

Uwaga: użytkownicy często mylą wybrzuszenia ściany bocznej z występującymi w niej zagłębieniami.

Start

Używamy plików cookie w celu zapewnienia jak największego komfortu korzystania z naszej witryny internetowej. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej lub zmienić ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce.