Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

stage_image1_lg

Technologia

Jak dbać o opony

Dlaczego dbanie o ogumienie i odpowiednie jego serwisowanie są tak ważne.

Stan opon zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób użytkownik o nie dba. Istnieje wiele powodów, dla których należy wycofywać opony z eksploatacji. Należą do nich, między innymi, osiągnięcie minimalnej głębokości bieżnika, uszkodzenia lub nieprawidłowe użytkowanie (przebicia, rozcięcia, uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia, wybrzuszenia, zbyt niskie ciśnienie, nadmierne obciążanie, itp). Dlatego też wszystkie opony (w tym koło zapasowe) należy poddawać rutynowej kontroli - na przykład raz w miesiącu.

Regularne kontrolowanie stanu opon staje się tym ważniejsze, im dłużej eksploatowana jest dana opona. Continental zaleca, aby w sytuacji, w której użytkownik podejrzewa uszkodzenie ogumienia lub je zauważył, opona została sprawdzona przez odpowiednio wykwalifikowanego technika.  Dzięki takim konsultacjom użytkownik będzie mógł zdecydować, czy opona nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też należy ją wymienić. Zaleca się również jednoczesną kontrolę stanu koła zapasowego. Tego typu rutynowe kontrole powinny być przeprowadzane bez względu na to, czy samochód jest wyposażony w układ monitorowania ciśnienia w ogumieniu (TPMS), czy też nie.

Zaleca się również często kontrole wizualne stanu ogumienia. Kierowcy powinni też zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu się opon, takie jak szybka utrata ciśnienia czy też podwyższony poziom hałasu lub wibracji. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że jedna lub więcej opon musi być natychmiast wycofana z eksploatacji, by zapobiec nagłej awarii i unieruchomieniu samochodu.

Ciśnienie w ogumieniu

tirepressure

Jakie powinno być odpowiednie ciśnienie w ogumieniu i gdzie znaleźć jego wartość?

Czytaj więcej

Kontrola wzrokowa

article_66w_image1

Dlaczego regularna kontrola wzrokowa ogumienia jest tak ważna.

Czytaj więcej

Mieszanie różnych rodzajów opon

article_66w_image1

Co należy wiedzieć o zamienianiu opon miejscami.

Czytaj więcej

Przechowywanie ogumienia

article_66w_image1

Co należy wiedzieć o właściwym przechowywaniu opon?

Czytaj więcej

Dojazdowe koła zapasowe

article_66w_image1

Czym są dojazdowe koła zapasowe i jak należy z nich korzystać?

Czytaj więcej

Nowe opony. Na której osi je zamontować?

Image

Na której osi powinno się montować nowe ogumienie?

Czytaj więcej

Naprawa opon

article_66w_image1

Co należy zrobić w przypadku przebicia opony?

Czytaj więcej

Używamy plików cookie w celu zapewnienia jak największego komfortu korzystania z naszej witryny internetowej. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej lub zmienić ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce.