Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

stage_image1_lg

Technologia

Oznaczenia opon zimowych

Oznaczenia opon zimowych

article_66w_image1

Symbol M+S

"Opona zimowa" oznacza oponę, której rzeźba, mieszanka oraz struktura bieżnika zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniała ona lepsze od zwykłej opony własności jezdne w warunkach zimowych, dzięki wyższej zdolności do rozpędzania pojazdu i utrzymywania kierunku jazdy.

article_66w_image1

Symbol alpejski – szczyt góry ze śnieżynką

Symbol alpejski stosowany jest na oponach zimowych zgodnych z regulacjami UNECE (obowiązują w UE i wielu innych krajach) oraz przepisami obowiązującymi w USA i Kanadzie. Własności jezdne charakteryzujące takie opony na  nawierzchni pokrytej śniegiem są weryfikowane podczas obiektywnych testów i muszą spełniać lub przekraczać określone wymagania graniczne. Takie opony zapewniają doskonałe własności jezdne, podnosząc poziom bezpieczeństwa i umożliwiając lepsze panowanie nad pojazdem na śniegu i na lodzie oraz w niskich temperaturach.

Opony specjalne przeznaczone do pojazdów 4x4/SUV

Wiele samochodów należących do segmentu SUV oraz pojazdów terenowych jest wyposażonych w opony noszące na ścianie bocznej oznaczenie „M+S”. Wynika to z faktu, że takie pojazdy były początkowo sprzedawane głównie w Ameryce Północnej, gdzie zwyczajowo stosuje się ogumienie wielosezonowe z oznaczeniem „M+S”. Firma Continental posiada w ofercie opatrzone symbolem „M+S” opony serii ContiCrossContact LX, ContiCrossContact LX Sport oraz Conti4x4Contact.
Dyrektywy europejskie oficjalnie definiują oznaczenie „M+S” jako „oponę z rzeźbą i strukturą bieżnika zaprojektowaną w taki sposób, by oferowała ona lepsze od zwykłej opony własności jezdne na śniegu”. Jak wynika z powyższego, charakterystyka opon „M+S” nie jest jasno zdefiniowana i nie podlega pomiarom.

W Ameryce Północnej opony zimowe oznacza się symbolem płatka śniegu na tle trzech górskich szczytów. Mogą być nim opatrzone wyłącznie opony, które spełniają lub przekraczają odpowiednie wymagania.

Zalecenia firmy Continental

Choć przepisy obowiązujące w niektórych krajach europejskich uznają opony opatrzone symbolem M+S za ogumienie zimowe, Continental zaleca, by w warunkach zimowych stosować opony z symbolem alpejskim, o głębokości bieżnika wynoszącej co najmniej 4 mm.

Używamy plików cookie w celu zapewnienia jak największego komfortu korzystania z naszej witryny internetowej. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej lub zmienić ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce.