Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

stage_image1_lg

Europejska Etykieta Oznaczenia Opon

Wprowadzenie i kryteria

Europejska Etykieta Oznaczenia Opon

Od listopada 2012, etykiety UE na opony stały się obowiązkowe w krajach europejskich. Bazując na trzech kryteriach, europejska etykieta opon dostarcza informacji na temat wpływu na środowisko oraz bezpieczeństwo w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz redukcji zanieczyszczeń.
Unia Europejska chce aby konsumenci otrzymali ustandaryzowany zestaw informacji dotyczących zużycia paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomu hałasu. 
Oznaczenia te mają informować konsumentów o podstawowych parametrach opon, tak by pomóc im w wyborze. 

Jak czytać etykietę?

Bezpieczeństwo

Hamowanie na mokrej nawierzchni jest kluczową cechą wpływającą na bezpieczeństwo podróży, mierzoną w metrach od momentu rozpoczęcia hamowania do zatrzymania pojazdu. Wyszczególniono oceny od A do G, przy czym nie używa się oceny D ani G. Różnice między ocenami to skrócenie lub wydłużenie dystansu hamowania z prędkości 80 km/h od jednej do dwóch długości samochodu (3 do 6 metrów).

Różnica między ocenami A a F wynosi ponad 18 metrów długości hamowania.

Opory toczenia (zużycie paliwa)

Obniżanie zużycia paliwa jest istotne zarówno dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery jak i obniżania kosztów utrzymania pojazdów. Wyszczególniono oceny od A (zielona) do G (czerwona). Różnice między ocenami to zmniejszenie lub zwiększenie zużycia paliwa od 0,10 do 0,15 litra na 100 kilometrów w samochodzie ze średnim spalaniem na poziomie 6,6 l/100 km.

Hałas (generowanie hałasu zewnętrznego)

To hałas generowany przez opony w ruchu, mierzony w decybelach.
Im na symbolu więcej czarnych pasków, tym głośniejsza jest opona.

Informacje:

Faktyczne oszczędności paliwa oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego w znacznym stopniu zależą od zachowania kierowców, a zwłaszcza od następujących czynników:

  • ekologicznego prowadzenia pojazdu, które może znacznie przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa,
  • ciśnienia w oponach, które powinno być regularnie sprawdzane w celu zapewnienia lepszej przyczepności na mokrej nawierzchni i optymalnej efektywności paliwowej,
  • ścisłego przestrzegania bezpiecznej odległości między pojazdami.

 

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm

wikipedia.org: http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_label

Używamy plików cookie w celu zapewnienia jak największego komfortu korzystania z naszej witryny internetowej. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej lub zmienić ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce.