Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

stage_image

Dla mediów

Bezpieczna jazda latem: jak zadbać o auto przed wakacjami podczas pandemii koronawirusa

03/06/2020
  • Twój własny samochód jest najbardziej godnym zaufania środkiem transportu podczas pandemii
  • Opony, akumulator i hamulce: dokładna kontrola zapobiegnie nieprzyjemnym niespodziankom

Zachowaj dystans i unikaj niepotrzebnego kontaktu – to najważniejsze motto w czasach koronawirusa. Dla wielu osób ich własny samochód jest najbezpieczniejszym i najbardziej godnym zaufania środkiem transportu. W tej chwili nie da się przewidzieć, które miejscowości letniskowe będą otwarte, ale urlop w kraju zamieszkania zapowiada się na jedną z najpopularniejszych form wypoczynku w tym roku. Dlatego tak ważne jest, aby Twój samochód był przygotowany do wakacyjnych podróży. Continental radzi, na co warto zwrócić uwagę.

 

Sprawdź głębokość bieżnika i ciśnienie w oponach

 

Kontrola opon jest niezbędna. Opony są tym, co utrzymuje kontakt z drogą. To właśnie dzięki nim wiele systemów – w tym ABS, ESP i układ awaryjnego hamowania – może w pełni wykorzystać swój potencjał. Tak więc w pełni funkcjonalne opony mają decydujące znaczenie dla zapewnienia jak najbezpieczniejszej jazdy w lecie. Jednym z kluczowych czynników jest głębokość bieżnika. Ustawowa dolna granica wynosi 1,6 milimetra. Eksperci z firmy Continental zalecają jednak wymianę opon letnich, gdy głębokość ich bieżnika spadnie poniżej trzech milimetrów. W ofercie producenta znajdują się np. opony letnie PremiumContact™ 6, charakteryzujące się krótką drogą hamowania na mokrej nawierzchni, co potwierdza etykieta UE.

 

Mocno zużyte opony mogą stać się czynnikiem ryzyka, szczególnie przy deszczowej pogodzie, na mokrej nawierzchni. W lecie często występują nagłe ulewy. Po długim okresie suszy, deszcz miesza się z kurzem i pyłkami, tworząc na mokrym asfalcie śliską warstwę. Testy na torze Contidrom pod Hanowerem wykazały, że droga hamowania z prędkości 100 km/h jest na mokrej nawierzchni dłuższa o około 12 metrów. W miejscu, w którym samochód zatrzymuje się na suchej drodze, na mokrej nawierzchni ten sam samochód nadal jedzie z prędkością 50 km/h, pomimo, że kierowca naciska hamulec. Taki był wynik testów nowych opon letnich Continental PremiumContact™ 6 w rozmiarze 225/45 R17, zamontowanych w aucie Volkswagen Golf 7.

 

Niskie ciśnienie w oponach może również wydłużyć drogę hamowania na mokrej nawierzchni, a także wpłynąć na precyzję kierowania pojazdem. Testy przeprowadzone przez firmę Continental wykazały, że jazda na oponach przy ciśnieniu o zaledwie 0,4 bara mniejszym od zalecanego może skrócić przebieg opon, czyli długość użytkowania o jedną trzecią. Przed wyjazdem na wakacje należy również dostosować ciśnienie w oponach do dodatkowego ciężaru w aucie – i większego obciążenia tylnej osi w przypadku ciągnięcia przyczepy kempingowej. Sprawdzanie opon w holowanej przyczepie również ma sens. Jeśli masz koło zapasowe – pełne lub dojazdowe – upewnij się, że jego opona też jest prawidłowo napompowana i w dobrym stanie. Właściwe ciśnienie w oponach znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu oraz na naklejce na słupku drzwi kierowcy.

Bezpieczna jazda latem: jak zadbać o auto przed wakacjami podczas pandemii koronawirusa

Przed wyjazdem na wakacje należy dostosować ciśnienie w oponach do dodatkowego ciężaru w aucie – i większego obciążenia tylnej osi w przypadku ciągnięcia przyczepy kempingowej

„Kilka dni temu nasza Jednostka została wezwana do pożaru pustostanu w naszej miejscowości. Nowe ogumienie przeszło test i sprawuje się bardzo dobrze, a wóz prowadzi się pewnie i ma zagwarantowaną dobrą przyczepność. Opony Continental znacznie poprawiają osiągi naszego wozu w trudnych warunkach terenowych, gdzie najczęściej przychodzi nam pracować. Co najważniejsze, został znacznie podniesiony poziom bezpieczeństwa, ponieważ stare i zużyte opony w każdej chwili mogły doprowadzić do nieoczekiwanej awarii” – dodaje Michał Pietrasik.


„Cieszymy się, że mieliśmy okazję do wsparcia Ochotniczej Straży Pożarnej, choćby w ten skromny sposób. Z dumą i przyjemnością pomagamy tym, którzy pomagają innym, nieraz ratując ludzkie życie oraz dobytek. Wymiana opon jest najprostszym sposobem na poprawę bezpieczeństwa w pojeździe. To jedyny element, który styka się z nawierzchnią. A dla nas bezpieczeństwo na drodze jest ważnym elementem w naszej działalności – do niego dążymy w naszej strategii Wizji Zero, czyli transportu drogowego bez wypadków” – mówi Stanisław Rosół, Dyrektor Handlowy Działu Opon Użytkowych w Continental Opony Polska.

Maseczka na twarz, rękawiczki i środki dezynfekujące: to, czego potrzebujesz podczas wizyty w warsztacie

 

Ważna jest również ogólna kontrola stanu technicznego auta. Sprawdź poziom oleju, płynu hamulcowego, chłodzącego oraz płynu do spryskiwaczy, działanie wycieraczek szyb oraz świateł. Podczas gdy wycieraczki możesz wymieniać samodzielnie, kontrolę stanu hamulców i ładowania akumulatora powierz fachowcom. Nie musi to być autoryzowany serwis. Najlepszym miejscem do tego celu jest lokalny warsztat samochodowy, np. należący do ogólnopolskiej sieci BestDrive.

 

Gdy wybierasz się do warsztatu, pamiętaj, że z powodu pandemii terminy mogą być odległe, a czas oczekiwania wydłużony z powodu ograniczenia liczby klientów obsługiwanych jednocześnie. Umów się więc zawczasu na wizytę w serwisie, telefonicznie lub przez internet.

Seriwys BestDrive

Wszystkie serwisy ogólnopolskiej sieci BestDrive wdrożyły specjalne zasady pracy, uwzględniające zalecenia WHO, GIS i Ministerstwa Zdrowia

 

W serwisie, pomimo złagodzenia części obostrzeń związanych z pandemią, jako klient powinieneś nosić maskę lub chustkę zakrywającą nos i usta, rękawiczki jednorazowe oraz zachować niezbędny odstęp od personelu i innych klientów. Kiedy samochód jest gotowy do odbioru, trzeba zdezynfekować klamki drzwi i bagażnika, kierownicę, gałkę drążka skrzyni biegów, uchwyt dźwigni hamulca ręcznego i kluczyki. Wiele warsztatów dostosowało swoje środki higieny do sytuacji pandemii COVID-19 i używa jednorazowych pokrowców na kierownicę i fotele, a także dezynfekuje samochód i kluczyki przed przekazaniem kierowcy. Wszystkie serwisy BestDrive wdrożyły podobne zasady postępowania dla pracowników, opracowane na bazie zaleceń WHO, GIS i Ministerstwa Zdrowia. To m.in. praca
w maseczkach ochronnych, wietrzenie i dezynfekcja wnętrza pojazdu przed odbiorem przez klienta, przekazywanie kluczyków do auta w wyznaczonym miejscu, zastosowanie rękawiczek ochronnych i płatności bezgotówkowe. Dlatego przegląd przed letnimi wyjazdami można wykonać w sieci BestDrive przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa nawet podczas pandemii.

Kontakt
Ewa Ostapczuk

PR & Marketing Communications Manager
Continental Opony Polska Sp. z o.o.

ul. Żwirki i Wigury 16C
02-092 Warszawa