Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

stage_image

Dla mediów

Continental i Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec uruchamiają łańcuch dostaw kauczuku z możliwością monitorowania całego procesu produkcji

02/09/2020

  • Projekt wspiera 450 lokalnych gospodarstw w zakresie zrównoważonych upraw wysokiej jakości kauczuku oraz zapobiega wyniszczaniu lasów
  • Partnerstwo na rzecz realizacji projektu pilotażowego w indonezyjskiej prowincji Borneo Zachodnie istnieje od 2018 roku


Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec wraz z firmą technologiczną i producentem opon premium Continental uruchamiają łańcuch dostaw kauczuku, którego cały proces produkcji można monitorować za pomocą mobilnych urządzeń – zaczynając od upraw surowca w Indonezji i kończąc etapem produkcji opon w fabryce. 


„Stworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw z możliwością śledzenia procesu produkcji kauczuku jest nieodłączną częścią programu Continental na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora przemysłu oponiarskiego. W ramach pilotażowego projektu w Indonezji mamy możliwość łatwego śledzenia całego procesu – od momentu pozyskiwania kauczuku, do etapu produkcji ogumienia w naszej fabryce w Niemczech. Cyfrowy monitoring całego łańcucha dostaw zapewnia większą przejrzystość, a także pozwala wspierać lokalne gospodarstwa” – podkreśla Christian Kötz, Dyrektor Działu Opon oraz Członek Zarządu Continental.


Obecnie projekt obejmuje terytorium dwóch parków narodowych wraz z naturalnymi lasami wpisanymi na listę UNESCO jako rezerwat przyrody, które znajdują się w dystrykcie Kapuas Hulu w indonezyjskiej prowincji Borneo Zachodnie. Pracownicy 450 gospodarstw uczestniczących w projekcie są szkoleni w zakresie zrównoważonych upraw oraz wykorzystania lepszej technologii, np. jak powinno się nacinać drzewa po to, aby uzyskać jak najwięcej kauczuku. Dzięki temu małym gospodarstwom udało się zwiększyć wydajność swoich upraw i osiągnąć znacząco wyższe ceny sprzedaży za najwyższej jakości naturalny kauczuk. 


„Aby lepiej chronić społeczeństwo i środowisko, potrzebujemy dokładnego przeglądu w zakresie globalnej gospodarki. Cieszę się, że tacy pionierzy jak Continental pokazują, że w świecie technologii cyfrowej kwestie społeczne i ekologiczne mogą być monitorowane na każdym etapie łańcucha dostaw. Poprzez zrównoważone metody upraw oraz cyfrowy system śledzenia, pomagamy zatrzymać wyniszczanie przyrody, jednocześnie wspierając lokalne gospodarstwa” – mówi Gerd Müller, Minister ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec.


Cyfrowy system śledzenia pozwala na szczegółową ocenę produkcji i łańcucha dostaw kauczuku. Obszary produkcyjne są zaznaczone na mapie, dostawcy surowca oraz średnie ceny sprzedaży są udokumentowane w systemie bezpośrednio w momencie dostawy do magazynu. Dodatkowo system sprawdza ilość dostarczonego kauczuku oraz jego miejsce produkcji, dzięki czemu pracownicy mogą zapobiec wprowadzaniu do łańcucha dostaw kauczuku z niezarejestrowanych obszarów – na przykład, z nielegalnie wycinanych lasów.

kauczuk4

Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec oraz Continental są członkami Globalnej Platformy na rzecz Zrównoważonego Kauczuku Naturalnego (ang. Global Platform for Sustainable Natural Rubber), która powstała w marcu 2019 i zrzesza najważniejsze podmioty w tym sektorze, zarówno w gospodarce, jak i wśród społeczeństwa obywatelskiego. Celem Platformy jest zwiększenie odpowiedzialności w zakresie produkcji naturalnego kauczuku. 

Kontakt
Ewa Ostapczuk

PR & Marketing Communications Manager
Continental Opony Polska Sp. z o.o.

ul. Żwirki i Wigury 16C
02-092 Warszawa