Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Bezpieczeństwo na rowerze, dzięki technologii

Nowe standardy w zakresie bezpieczeństwa rowerów

Czy kiedykolwiek byłeś w sytuacji, w której musiałeś hamować, aby uniknąć rowerzysty, który - mógłbyś przysiąc - pojawił się znikąd? A może jesteś rowerzystą i zawsze musisz być ostrożny, bo możesz znaleźć się w martwym punkcie dla zmotoryzowanych. Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny - jako kierowca lub rowerzysta - niestety wypadki są smutną rzeczywistością. Na szczęście możemy ograniczyć ich skutki, aby zapewnić bezpieczeństwo rowerzystom!

Rowery nie mają poduszek powietrznych, stref ochrony przed uderzeniami i innych zabezpieczeń, które zapewniają bezpieczeństwo ich rowerzystom. Obecnie najlepsze zabezpieczenia dla rowerzystów to solidny kask, jasne światła oraz kamizelki i gadżety zapewniające dobrą widoczność podczas jazdy. Istnieją jednak rozwiązania technologiczne, które mogą zapewnić rowerzystom bezpieczeństwo na drodze, a Continental przyczynia się do ich rozwoju.

Przyjrzyjmy się inteligentnej technologii i innowacjom w zakresie bezpieczeństwa, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo rowerzystom, pieszym i zmotoryzowanym na drogach.

Radar bliskiego zasięgu, który pomoże Ci skręcić bez obaw

Start

Według niemieckiego stowarzyszenia badającego wypadki ubezpieczycieli (UDV), w samych Niemczech, co roku około jednej trzeciej rowerzystów ginie w ruchu drogowym z powodu skręcającego samochodu. Z tego powodu duża ilość technologii wykorzystywana jest w systemach wspomagania skrętu w prawo i sprawdzają się one w praktyce. W rzeczywistości 36 procentom wszystkich wypadków, w których ginie rowerzysta, można by zapobiec poprzez zainstalowanie systemu wspomagania skrętu w prawo - szczególnie w samochodach ciężarowych.

Firma Continental opracowała radar bliskiego zasięgu 77 Gigaherców (GHz), który wykrywa kierunek ruchu i prędkość, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem, które pomoże Ci pewnie skręcić lub zmienić pas ruchu w mieście. Nawet gdy patrzysz przez ramię podczas skręcania, istnieje możliwość, że rowerzysta znajdzie się w martwym punkcie. Asystent skrętu w prawo wykryje jednak rowerzystę i wyśle sygnał do Twoich hamulców, dzięki czemu Twój samochód zatrzyma się automatycznie przed zderzeniem z rowerem. Funkcja ta dotyczy oczywiście także pieszych i skuterów.

Dobra widoczność dla pojazdów dostawczych

W przypadku pojazdów takich jak ciężarówki, autobusy, furgonetki lub samochody dostawcze, jazda przez obszary miejskie może być stresującą sytuacją. Drogi są często wąskie, potencjalnie powodujesz utrudniania w ruchu, a wszędzie są rozkojarzeni piesi, używający swoich telefonów i rowerzyści. Dzięki Continental ProViu Detect możesz bezpiecznie przejechać przez te miejsca w drodze do celu. Technologia ta wykorzystuje dane z czujników do rozróżniania pieszych i rowerzystów. Jeśli istnieje niebezpieczeństwo kolizji, zostaniesz odpowiednio wcześnie ostrzeżony pulsującym czerwonym światłem lub akustycznym dźwiękiem ostrzegawczym, aby ostrzec Cię o poruszającym się obiekcie.

Co ważne, można go rozbudować o różne dodatkowe funkcje, takie jak czujniki radarowe i system kamer ProViu 360. Funkcja ta obejmuje cztery kamery rybie oczy, które są przymocowane do każdej strony pojazdu dostawczego. Dokładnej oceny sytuacji możesz dokonać, nie tylko w oparciu o lusterka boczne, ale także w oparciu o 360-stopniowy widok z lotu ptaka, prezentowany na wyświetlaczu pokładowym, co zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy wszystkim użytkownikom dróg wokół ciebie.

Inteligentny hamulec otwieranych drzwi

Jako kierowca, możesz czasami utknąć za rowerzystą na wąskich uliczkach. Jeśli jednak postawisz się w ich sytuacji - lub na ich rowerach - istnieje duża szansa, że będą jeździć na rowerze po środku ulicy, aby utrzymać odległość od drzwi zaparkowanych samochodów. Otwarcie drzwi zaparkowanego samochodu dokładnie w momencie, gdy przyjedzie rower, może spowodować potencjalnie śmiertelny wypadek.

Inteligentny system hamowania drzwi firmy Continental może chronić pasażerów i rowerzystów za pomocą wykrywania przeszkód. Zaawansowany technologicznie system sterowania natychmiast zatrzymuje proces otwierania drzwi pojazdu w przypadku wykrycia przeszkody. Dzięki temu inteligentny układ hamulcowy niezawodnie zapobiega potencjalnym kolizjom. Technologia ta jest obecnie rozwijana w szczególności dla pojazdów autonomicznych. Została ona wyróżniona nagrodą za innowacyjność CES 2019 w kategorii Inteligencja pojazdu i technologia samoczynnej jazdy. Jeśli jednak zainstalowany jest radar krótkiego zasięgu Continental 77 GHz, może on również ostrzegać o przejeżdżającym rowerze za pomocą czerwonego migającego światła lub akustycznego dźwięku ostrzegawczego.

Ogólne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa użytkowników rowerów

Niezależnie od tego, czy korzystasz już z innowacji w zakresie bezpieczeństwa rowerów lub planujesz je w swoim następnym samochodzie, jest kilka rzeczy, które wszyscy kierowcy mogą zrobić, aby ograniczyć liczbę wypadków.

Pamiętaj o tych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa dla wszystkich pieszych i rowerzystów:

  • Wyprzedzając rowerzystę, zostawiając tyle miejsca, ile potrzeba, by minąć samochód.
  • Jadąc obok osoby jadącej na rowerze, zachowaj bezpieczny minimalny dystans 1,5 metra lub 2 metry przy większych prędkościach.

Naturalnie, rowerzyści też mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo:

  • Jeśli zamierzasz jeździć na rowerze, zawsze noś kask - nawet jeśli noszenie kasku nie jest wymogiem prawnym w Twoim kraju.
  • Bądź odpowiedzialnym rowerzystą podczas jazdy na rowerze - nie bądź zbyt pewny siebie.
  • Upewnij się, że jesteś widoczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego i cały czas miej świadomość swojego otoczenia. 

Ciekawostki ze świata rowerów