Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Samochody coraz częściej łączą się z otoczeniem, smartfonami i innymi pojazdami.

Jak łączność samochodowa napędza przyszłość mobilności

Już jest: Łączność w samochodach

Wyobraź sobie, że otwierasz swój samochód za pomocą smartfona, wsiadasz i patrzysz przez przednią szybę, która automatycznie dostosowuje się do warunków pogodowych na zewnątrz.

Podczas podróży samochód zmienia trasę w oparciu o inteligentną sieć kierowców, aby uniknąć korków. Po drodze otrzymujesz powiadomienia o pobliskich rowerzystach, mokrych odcinkach drogi lub innych przeszkodach. Samochód automatycznie dostosowuje się do zmiany pasa ruchu w przypadku zjechania z niego.

Otrzymujesz również alerty o niskim ciśnieniu w oponach i wszelkich innych problemach wymagających wizyty w serwisie. Po powrocie do pracy wysiadasz i pozwalasz swojemu samochodowi automatycznie zaparkować na bezpłatnym parkingu.

 

Przyszłość jest właściwie tu i teraz.

 

Samochody przyszłości będą napędzane oprogramowaniem, podłączone do smartfonów, sieci satelitarnej, kompatybilne z chmurami obliczeniowymi, zdolne do analizowania i uczenia się na podstawie danych oraz do komunikowania się z kierowcami i innymi samochodami.

Rzecz w tym, że przyszłość jest tu i teraz. Niektóre produkowane obecnie samochody są wyposażone w ponad 50 funkcji łączności. Łączność taka umożliwia pojazdom informowanie kierowców o warunkach na drogach i w ruchu drogowym, zmniejszając tym samym ryzyko wypadków drogowych, a także zapewnia bardziej intuicyjny dostęp do systemów inforozrywkowych lub swobodę sterowania pojazdem z zewnątrz.

W efekcie końcowym radykalnie poprawi się bezpieczeństwo, komfort i wygoda jazdy, nie tylko dla kierowców, ale także dla pieszych. Telematyka jest centralnym zagadnieniem, jeśli chodzi o łączność z samochodem, ponieważ wiąże się z przesyłaniem danych w czasie rzeczywistym na duże odległości.

Telematyka składa się ze sprzętu i oprogramowania, które zawierają pewien rodzaj komunikacji komórkowej, zasadniczo przekształcając pojazdy w stacje informacyjne.

Moduł Inteligentnej Anteny Continental, interfejs pomiędzy samochodem a światem zewnętrznym, wykorzystuje telematykę, aby umożliwić samochodowi odbiór i współdzielenie informacji z infrastrukturą, innymi samochodami, smartfonami, sieciami komórkowymi, nawigacją satelitarną i przekazem radiowym.

Zasadniczo, umożliwia on samochodowi inteligentne wykrywanie otoczenia, komunikowanie się z ludźmi i innymi pojazdami w czasie rzeczywistym, przewidywanie problemów i podejmowanie działań w celu uniknięcia potencjalnych zagrożeń.  

Pojazd do wszystkiego (V2X)

Kamery samochodowe, czujniki i radary umożliwiają mu wyczuć i przeanalizować całe jego otoczenie.

Kamery samochodowe, czujniki i radary umożliwiają mu wyczuć i przeanalizować całe jego otoczenie.

Komunikacja między pojazdami (vechicle to vechicle: v2v) polega na dzieleniu się danymi dotyczącymi prędkości i warunków drogowych w celu utworzenia sieci ad hoc między pojazdami, bez serwera. Na przykład, jeden samochód może komunikować się bezpośrednio z innym samochodem o czarnym lodzie na drodze w czasie prawie rzeczywistym.

Z kolei komunikacja między pojazdami a infrastrukturą (vehicle to infrastructure: V2I) wykorzystuje komputerowe systemy wizyjne, takie jak inteligentne kamery przednie, które wykrywają znaki drogowe lub przeszkody, oceniają je, a następnie ostrzegają kierowcę. Jednak technologie te nie wykluczają się już wzajemnie - nieustannie pracują równolegle, umożliwiając komunikację V2X.

Inteligentny Algorytm Przetwarzania Obrazu firmy Continental rekonstruuje obraz znajdujący się pod pojazdem i wprowadza go do widoku przestrzennego, podawanego przez satelity i radary, aby zapewnić naprawdę wszechstronny widok wokół samochodu. Jeśli na przykład system wykryje innego użytkownika drogi w pobliżu pojazdu, automatycznie rozpocznie hamowanie awaryjne w celu uniknięcia kolizji.

Widok z lotu ptaka zapewniany przez satelity mógłby umożliwić samochodom przyszłości identyfikację motocyklisty zbliżającego się szybko od tyłu, a system mógłby ostrzec kierowcę lub nawet uniemożliwić zmianę pasa ruchu zgodnie z planem. Przyszłe funkcje mogłyby nawet mierzyć aktywność mózgu kierowcy, przewidywać i przewidywać jego zachowanie oraz zapobiegać angażowaniu się w niebezpieczne praktyki prowadzenia pojazdu.

Spójrz na cały obrazek

Kamery satelitarne będą dostarczać informacji o ruchu drogowym i warunkach drogowych oraz przekazywać je samochodom.

Kamery satelitarne będą dostarczać informacji o ruchu drogowym i warunkach drogowych oraz przekazywać je samochodom.

Podobna technologia wykorzystuje 'swarm intelligent system' i systemy kamer do klasyfikacji warunków drogowych i tworzenia dynamicznego wykresu tarcia, aby przewidzieć, jak dobrze opony samochodowe będą się trzymać danej drogi. Continental eHorizon wykorzystuje tę technologię do rozpoznawania zmieniających się ograniczeń prędkości, topologii, oznaczeń pasów ruchu lub śliskich odcinków drogi. Może interpretować stan całej trasy, ostrzegać przed opłatami miejskimi i przekazywać te informacje innym poruszającym się na niej pojazdom.


Niezwykle ważnym zastosowaniem technologii komunikacyjnej V2X jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach dla rowerzystów i pieszych. Według Globalnego Raportu Statusu WHO, w 2018 roku zginęło 1,35 miliona osób na drogach, a około jedna czwarta z nich to piesi lub rowerzyści. Continental Vision Zero ma na celu wykorzystanie tak zaawansowanej technologii, aby ostatecznie doprowadzić do tego, że na naszych drogach nie poniesiemy żadnych ofiar śmiertelnych, nie odniesiemy żadnych obrażeń ani nie będziemy mieć żadnych wypadków. Unikanie wypadków jest jednym z głównych punktów kontaktowych zwiększonej łączności z samochodem, a inżynierowie codziennie pracują nad tym, aby zbliżyć się do tej wizji.


Cyfrowa tarcza Continental Digital Shield pozwala użytkownikowi smartphone'a na zainstalowanie aplikacji, która może wysyłać do serwera informacje o pozycji, kierunku i prędkości danej osoby. Dane te są przekazywane do pobliskich pojazdów, a jeśli trasa podróży wskazuje na zagrożenie, na przykład samochód skręcający na ślepo na drogę z rowerzystą, system może wydać ostrzeżenie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

Użytkownicy mogą po prostu korzystać z technologii, którą już na nich posiadają, co sprawia, że jej skutki ratujące życie mają charakter integrujący i powszechny. Jak już widzieliśmy, smartfony mają kluczowe znaczenie w zastosowaniu łączności samochodowej. Co więcej, aplikacja VoicR firmy Continental umożliwia kierowcom wysyłanie wiadomości głosowych do innych pobliskich użytkowników za pośrednictwem publicznego lub spersonalizowanego kanału w czasie rzeczywistym.

Zautomatyzowany system parkowania pozwala nawet na przejazd przez szlaban i znalezienie wolnego miejsca parkingowego, podczas gdy kierowca czeka przy bramie. Dodatkowe aplikacje obejmują cyfrową pomoc drogową, która automatycznie udostępnia dane GPS pojazdu w przypadku zdarzenia i może nawet skontaktować się z odpowiednimi służbami ratunkowymi w przypadku zastosowania poduszek powietrznych. Rozwija się również łączność Smartwatch, zapewniająca zdalny dostęp do funkcji w samochodzie, takich jak uruchamianie/zatrzymywanie silnika i alarm o skradzionym pojeździe. W związku z tym smartfony staną się w przyszłości kluczem do samochodów i ich funkcji. 

Gromadzenie i wyciąganie wniosków z danych

Bezpieczne sposoby przechowywania i przesyłania danych są kluczowe dla podłączonych samochodów.

Bezpieczne sposoby przechowywania i przesyłania danych są kluczowe dla podłączonych samochodów.

W miarę jak przemysł samochodowy będzie wytwarzał coraz większe ilości danych, usługi w chmurze staną się coraz ważniejsze dla przechowywania i przekazywania danych, satelity i serwery zyskają na znaczeniu w przyspieszaniu komunikacji, a nauka gry komputerowej i uczenia się maszyn stanie się istotna dla poprawy i uproszczenia usług.

Usługi w chmurze umożliwiają zdalny klucz do chmury i zapewniają bezpieczny dostęp do samochodu na żądanie, co ma zasadnicze znaczenie dla platform wspólnego korzystania z samochodów i łatwości użytkowania.

Continental's vAnalytics jest bezpieczną platformą usługową opartą na chmurze, która gromadzi anonimowe dane z różnych źródeł, uzyskuje wnikliwe analizy i wykorzystuje je do rozwiązywania problemów bólowych.

Technologie Blockchain przyspieszają również bezpośrednie i zdecentralizowane udostępnianie danych, dzięki czemu mogą być one udostępniane w bezpieczny i efektywny sposób oraz dokładniej informować o przyszłych aktualizacjach i usługach.


ContiConnect, usługa dla firm logistycznych i zarządców flot pojazdów, komunikuje się z czujnikami wewnątrz opony i jest połączony z lokalem firmy poprzez satelitę. Pozwala on kierowcom na stałe monitorowanie utraty ciśnienia powietrza i unikanie niebezpiecznych przebić, a jednocześnie zmniejsza koszty mobilności dla kierowników flot. Satelity mogłyby również tworzyć trójwymiarowy ekosystem mobilności i umożliwiać aktualizacje w powietrzu, co prowadziłoby do inteligentnych rozwiązań aktualizacyjnych dla całego pojazdu, od układu napędowego po systemy informacyjno-rozrywkowe. 

Przyszłość mobilności

Przygotuj się na elektryczną przyszłość

Prepare for an electrified future

E-mobilność oznacza nie tylko elektryczne samochody. Dla nas to rozwój każdego aspektu związanego z poruszaniem się. Naszym celem jest rozwój innowacyjnych rozwiązań od współdzielenia pojazdów po pojazdy autonomiczne.


Czytaj więcej

Łączność w samochodach

Cars are increasingly connecting to their surroundings, smartphones and other vehicles.

Samochody przyszłości będą sterowane programowo, podłączone do smartfonów, podłączone do sieci satelitarnej, kompatybilne z chmurami.

Czytaj więcej

Wirtualne podróże

Going on a virtual road trip through your computer

Nie możesz jeździć z powodu pandemii Coronavirusa? Oto jak wybrać się w wirtualną podróż samochodem, z zacisza własnego domu.

Czytaj więcej

Życie w kamperze

Camping gadgets for connected mobile homes

Dzięki cyfrowym nomadom i influencerom, wybierającym życie w kamperze #vanlife, kempingi przechodzą szybką transformację do XXI wieku. Przyjrzyjcie się nowoczesnym urządzeniom kempingowym i inteligentnej technologii za przesuwanymi drzwiami mobilnych domów.

Czytaj więcej

Miasto przyszłości

Future city, made up of modern cities from all over the world

Weź udział w wycieczce z przewodnikiem po przyszłym mieście, zbudowanym z innowacji, które są już z powodzeniem wdrażane w inteligentnych miastach na całym świecie.

Czytaj więcej