Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Przygotuj się na elektryczną przyszłość

E-mobilność

Przygotuj się na elektryczną przyszłość

Technologia e-mobilności w każdej części pojazdu

Prepare for an electrified future

Temat e-mobilności wykracza daleko poza ideę podłączenia pojazdu do gniazdka i bezszelestnego wyjazdu z garażu. W najbliższych latach rozwiązania z zakresu e-mobilności zaprowadzą nas znacznie dalej niż tylko do stacji ładowania na pobliskim osiedlu. E-mobilność pociąga za sobą elektryfikację i udoskonalenie każdego aspektu pojazdu, a także opracowanie innowacyjnych rozwiązań i technologii z dziedzin sharingu i jazdy autonomicznej dla całych społeczeństw.

E-mobilność obejmuje elektryfikację pojazdów i ich części wykraczającą daleko poza silnik. Począwszy od lżejszych układów wspomagania hamulców przez bardziej wytrzymałe opony po czujniki wokół pojazdu — z myślą o zelektryfikowanej i niskoemisyjnej przyszłości dostosowywany jest także cały zestaw innych komponentów.

Opony przystosowane do pojazdu elektrycznego

Pojazdy elektryczne stawiają przed producentami opon cały szereg nowych wyzwań przy zapewnianiu najwyższego poziomu jakości i osiągów na drodze. Ponieważ z uwagi na akumulatory pojazdy elektryczne są cięższe od spalinowych, opony do nich muszą charakteryzować się lepszą przyczepnością, wytrzymałością i nośnością. Silniki elektryczne oferują także wyższy moment obrotowy, który bardziej obciąża opony i sprawia, że zużywają się one szybciej niż w pojazdach konwencjonalnych. Aby utrudnić sprawę, opony do pojazdów elektrycznych powinny też mieć niższe opory toczenia oraz ograniczać hałas i zużycie energii.

Firma Continental zobowiązała się do stworzenia nowych opon dostosowanych do potrzeb e-mobilności. Przykładem jest opracowanie nowej opony Conti przeznaczonej do elektrycznych autobusów miejskich. Ta opona potrafi przenieść do 8 ton na oś, posiada solidny karkas z drutówką o wysokiej gęstości i wysoki udział kauczuku naturalnego w celu zwiększenia odporności na przecięcia lub pęknięcia oraz ogólnej trwałości.

Żeglowanie oraz innowacyjny odzysk energii

Prepare for an electrified future

Continental i inni dostawcy czynią ogromne postępy w zakresie silników, przekładni i falowników, które skupiają się na napędzaniu pojazdu elektrycznego naprzód, czego efektem jest redukcja masy, która czyni takie pojazdy bardziej wydajnymi, przystępnymi cenowo i opłacalnymi na dużą skalę. Innym istotnym aspektem postępów w dziedzinie e-mobilności, szczególnie w przypadku pojazdów hybrydowych, jest optymalizacja odzysku energii. Dzięki hamowaniu odzyskowemu i funkcji start/stop większość samochodów hybrydowych już dziś potrafi ładować się podczas jazdy lub ograniczać wykorzystanie silnika poprzez wyłączenie go po zatrzymaniu pojazdu.

Ponadto eksperci z dziedziny e-mobilności pracują nad technologią, która odłącza silnik od kół w czasie jazdy w trybie żeglowania. Oznacza to, że silnik może zostać wyłączony, gdy nie jest potrzebny, a następnie momentalnie i płynnie włączony, gdy zajdzie taka potrzeba. Także lżejszy o 50% układ wspomagania hamulców zapewnia samochodom elektrycznym większe bezpieczeństwo dzięki niższej masie i tym samym lepszą wydajność.

Poznaj technologie cube i bee

Start

Rozwój e-mobilności sięga poza same części samochodowe i obejmuje szczegółowe badania elektrycznych rozwiązań dla społeczeństw i miast. Nowa seria elektrycznych taksówek bezobsługowych z automatycznymi układami hamulcowymi i wyrafinowanym systemem radarowym jest wyposażona w produkty i rozwiązania z zakresu e-mobilności, które mogą być wykorzystywane przez wiele pojazdów. CUbE (Continental Urban mobility Experience), mały bezobsługowy demonstracyjny pojazd wahadłowy w zakładzie firmy Continental w Auburn Hills w Stanach Zjednoczonych, pomógł w opracowaniu systemu radarowego, który generuje 360-stopniowy obraz otoczenia za pomocą 7 czujników radarowych, czujników laserowych i kamer. Potrafi on wykryć wszystko w promieniu 200 metrów, a nawet prześwietlić obiekty takie jak zaparkowane samochody w celu rozpoznania ukrytych zagrożeń.

Wyobraź sobie całkowicie bezobsługowy pojazd elektryczny łączący wygodę taksówki z dodanym wyrafinowaniem technologii, która pozwala wielu pojazdom jechać razem niczym jedna szczęśliwa mobilna rodzina. Koncepcja mobilności znana jako BEE (Balanced Economy and Ecology) jest przeznaczona dla dwóch pasażerów, osiąga prędkość 60 km/h i potrafi każdego dnia pokonać do 350 km.

Nie zdziw się, gdy Twoje zastrzeżenia dotyczące przyszłości elektromobilności znikną, ponieważ każdy komponent pojazdów elektrycznych staje się coraz lżejszy, bardziej wyrafinowany i wydajny. Lżejsze części, ekologiczne opony i bardziej zaawansowane czujniki sprawiają, że praktyki zrównoważonego rozwoju nie są jedynie przyszłością mobilności, ale także częścią teraźniejszości.

Przyszłość mobilności

Przygotuj się na elektryczną przyszłość

Prepare for an electrified future

E-mobilność oznacza nie tylko elektryczne samochody. Dla nas to rozwój każdego aspektu związanego z poruszaniem się. Naszym celem jest rozwój innowacyjnych rozwiązań od współdzielenia pojazdów po pojazdy autonomiczne.


Czytaj więcej

Łączność w samochodach

Cars are increasingly connecting to their surroundings, smartphones and other vehicles.

Samochody przyszłości będą sterowane programowo, podłączone do smartfonów, podłączone do sieci satelitarnej, kompatybilne z chmurami.

Czytaj więcej

Wirtualne podróże

Going on a virtual road trip through your computer

Nie możesz jeździć z powodu pandemii Coronavirusa? Oto jak wybrać się w wirtualną podróż samochodem, z zacisza własnego domu.

Czytaj więcej

Życie w kamperze

Camping gadgets for connected mobile homes

Dzięki cyfrowym nomadom i influencerom, wybierającym życie w kamperze #vanlife, kempingi przechodzą szybką transformację do XXI wieku. Przyjrzyjcie się nowoczesnym urządzeniom kempingowym i inteligentnej technologii za przesuwanymi drzwiami mobilnych domów.

Czytaj więcej

Miasto przyszłości

Future city, made up of modern cities from all over the world

Weź udział w wycieczce z przewodnikiem po przyszłym mieście, zbudowanym z innowacji, które są już z powodzeniem wdrażane w inteligentnych miastach na całym świecie.

Czytaj więcej