New content item

Trzymająca w napięciu przygoda przez Belgię i Francję

Radość w stuleciu legendarnej żółtej koszulki

106. wyścig Tour de France zapowiada się naprawdę wyjątkowo, a zagorzali fani będą mogli świętować wiele przełomowych wydarzeń. Wydażenie będzie szczególne również dlatego, że rok 2019 to setna rocznica debiutu żółtej koszulki, czyli najbardziej cenionego elementu stroju dla aspirującego mistrza. W ciągu wieku wyścigów kolarskich to „złote runo” było zakładane przez najwybitniejszych sportowców.

Poza tym inna rocznica związana jest z kolarskim herosem, który zakładał koszulkę częściej niż inni: Eddim Merckxem. Właśnie obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę jego zwycięstwa w tourze w 1969 roku. Później był coraz mocniejszy i zakładał koszulkę 111 razy w czasie swojej legendarnej kariery. Przykład Merckxa nadal inspiruje obecne pokolenie do motywowania siebie i innych do heroicznego wysiłku w drodze ku chwale i sławie.

Ponadto Continental jest dumny, że piąty rok znajduje się wśród pięciu głównych partnerów touru wraz z firmami LCL, E.Leclerc, Krys i Skoda.

„Jesteśmy zachwyceni, że gramy główną rolę w największym wyścigu kolarskim na świecie w 2019 roku”, mówi Christian Kötz, dyrektor działu opon w Continental. „Rola partnera zwycięzców etapów na Tour de France idealnie pasuje do naszej kluczowej wartości «pasja zwyciężania». Sięgamy daleko w przyszłość, angażując się w wyścig z naszym szerokim asortymentem opon o dużej wydajności”.

Jako jeden z pięciu głównych partnerów imprezy Continental będzie doskonale widoczny w trakcie wyścigu. Logo Continental w postaci stającego na dwóch nogach koniach pojawi się na łuku nad linią mety na każdym etapie, a przedstawiciel Continental będzie wręczał nagrodę zwycięzcy etapu na podium.

„Radość z etapowego triumfu to codzienne emocje podczas Tour de France. Zawodnik unoszący ręce na linii mety na pewno przeżywa najlepsze chwile swego życia. Nie ma znaczenia, czy wygrywa po raz kolejny, czy też jest to jego pierwsze zwycięstwo w karierze. Continental kojarzy ten obraz z dreszczem emocji, które wiążą się również ze skutecznością, a ona jest właśnie cechą markowych opon na najwyższym poziomie. Zwycięzcy touru, od Brukseli do Paryża przez Saint-Etienne, Tourmalet czy Nîmes, odnajdą siebie w tym poszukiwaniu doskonałości, które definiuje markę Continental”.

Christian Prudhomme, dyrektor, Tour de France

Tour de France 2019, 6-28 lipca

 

Trasa

Licząca 3460 kilometrów 106. edycja Tour de France stanowi szczególnie mordercze wyzwanie: trzy premie górskie na wysokości ponad 2000 metrów, na przełęczy Col du Tourmalet, Tignes i Val Thorens. Tej trasy nie da się porównać z niczym w historii Wielkiej Pętli. Kolarze będą musieli wysilić się do granic swoich możliwości mentalnych i fizycznych.

 

Zespoły

Oficjalna prezentacja 176 zawodników z 22 zespołów uczestniczących w Tour de France 2019 odbędzie się 4 lipca w czwartek na słynnym Grand Place w Brukseli. W tym roku sześć zespołów z World Tour (Ineos, FDJ, Movistar, Bahrain-Merida, Katusha-Alpecin i Sunweb) pojedzie na najwyższej klasy oponach Competition Pro LTD marki Continental, specjalnie zaprojektowanych i wykonanych ręcznie w niemieckim Korbach.

 

Etapy

Wyścig składa się z 21 etapów – 7 płaskich, 5 pagórkowatych i 7 górskich – między którymi są tylko dwa dni przerwy dla umęczonych kolarzy. Start nastąpi w Brukseli, po raz drugi od 1958 roku, ku czci Belga Ediego Merckxa i jako uhonorowanie specjalności tego kraju: sprintu. Po odwiedzeniu trzech regionów belgijskich (stołecznego brukselskiego, Flandrii i Walonii) wyścig pojedzie dalej przez 37 departamentów Francji.

Najważniejsze wydarzenia wyścigu

 

 • Nowości

  Trzy etapy odbędą się w miejscach odwiedzanych po raz pierwszy w historii touru. Start 3. etapu w Binche, start 5. etapu w Saint-Die-des-Vosges i start 17. etapu w Pont du Gard. W Foix na 15. etapie meta została wyznaczona na szczycie Prat d’Albis o wysokości 1205 metrów.

 • Jazda na czas

  Innowacja z 2018 roku, czyli dwie jazdy na czas, ponownie znalazła się w programie wyścigu. Najpierw na 2. etapie w Brukseli rozegrana zostanie drużynowa jazda na czas z Pałacu Królewskiego do Atomium. Dystans wynosi 27 km. Na 13. etapie w Pau odbędzie się indywidualna jazda na czas na dystansie 27 km.

 • Tourmalet

  Statystycznie w historii touru kolarze wjeżdżali najczęściej na Pireneje: aż 82 razy. Tym razem, dopiero po raz trzeci, metę wyznaczono na Tourmalet. Za pierwszym razem było tak w roku 1974 (zwyciężył Jean-Pierre Danguillaume), a za drugim – w roku 2010 (zwyciężył Andy Schleck).

 • Iseran

  Na Col de l’Iseran kolarze nie wjeżdżali od dwunastu lat. Tym razem będzie to szczyt wyścigu w 2019 roku. Jego wysokość to niezwykłe 2770 metrów, a kolarze wjadą na niego po raz ósmy w historii.

Co oznaczają kolory koszulek

Żółta koszulka

Lider w klasyfikacji generalnej – czyli zawodnik, który przejechał cały dystans w najkrótszym czasie – zakłada żółtą koszulkę.

 

Koszulka górala

Specjaliści od wspinania się cieszą się ze specjalnego uznania w czasie wyścigu, a także mają specjalny system klasyfikacji, w którym przyznawane są punkty za każdą przejechaną wysokość. Im trudniejsza góra (są one podzielone na pięć kategorii trudności), tym wyższy wynik. Kolarz, który ma aktualnie najwięcej punktów w klasyfikacji górskiej, jedzie w białej koszulce z czerwonymi kropkami.

 

Zielona koszulka

Najlepszy sprinter jedzie w zielonej koszulce, która służy do uhonorowania najszybszych zawodników. Tutaj dwa wyniki są dodawane, a punkty przyznawane za etap: po około dwóch trzecich wyścigu i po mecie.

 

Biała koszulka

Najlepszy młody zawodnik (poniżej 26 lat) w klasyfikacji ogólnej również się wyróżnia, jadąc w białej koszulce.

New content item

Nagradzane opony PremiumContact™ 6 stosowane w pojazdach oficjalnych

Kierowcy oficjalnych pojazdów touru będą jeździć z pełnym spokojem i bezpieczeństwem dzięki oponom PremiumContact™ 6 montowanym na ich kołach. Te opony umożliwią specjalistycznemu personelowi – od lekarzy, przez osoby mierzące czas, po sędziów wyścigu i komisarzy – skupić się wyłącznie na swoich zadaniach, aby zapewnić najlepszą organizację wyścigu dla nieustępliwych zawodników i rozradowanej publiczności. Rozwijając temat opon, Tour de France jest bez wątpienia sukcesem współpracy francusko-niemieckiej. Model PremiumContact™ 6 jest produkowany z galijskim polotem i germańską precyzją w fabryce Continental we francuskim Sarreguemines.

Zapoznaj się z ofertą opon rowerowych Continental

What's happening right now:


Powiązane tematy

Continental wspiera młodzików

New content item

Co roku podczas Tour de France następne pokolenie kolarskich talentów dostaje zaproszenie do jazdy przed peletonem w oficjalnym wyścigu Les Cadets Juniors du Tour.

Czytaj więcej