Maraton Hartford
Nowy Jork, Boston... Hartford? Jeśli już zaliczyłeś najbardziej cenione amerykańskie maratony, powinieneś skierować swoje kroki w stronę stolicy Connecticut, która znajduje się w połowie drogi między miastami, które są gospodarzami dwóch kolejnych maratonów. W Hartford znajdziesz nie tylko dawną rezydencję autora Marka Twaina, twórcy tak ukochanych postaci jak Tom Sawyer i Huckleberry Finn, ale także szczególnie ekologiczny maraton.
Już w 2007 roku organizatorzy maratonu wprowadzili "bąbelkową", dwunastometrową fajkę wodną z wieloma wylewkami, aby umożliwić sportowcom picie bez kubeczków. Organizatorzy twierdzą, że do tej pory ta innowacja wyeliminowała potrzebę użycia około 85.000 plastikowych kubków. Energia jest dostarczana przez Solar Trailer, autobus wyposażony w panele fotowoltaiczne.
A od 2013 roku Hartford Marathon współpracuje z Eco Husky Club, organizacją studencką zajmującą się ochroną środowiska. Klub dba o to, aby odpady powstające podczas maratonu były kompostowane - i edukuje biegaczy, widzów i pomocników o tym, jak kompostować w domu.
Szlakiem Röntgenlauf
Impreza ta jest jednym z największych wyścigów pozamiejskich w Niemczech, prowadzącym biegaczy wzdłuż legendarnej Röntgenweg, szlaku turystycznego w górach Bergisches Land. Szlak wije się wzdłuż jezior oraz przez doliny i lasy - a organizatorzy starają się pokazać swoje zamiłowanie do przyrody poprzez swoją szczególnie przyjazną dla środowiska formę. Żywność jest dostarczana przez lokalne firmy, dzięki czemu nie trzeba jej przewozić na duże odległości. Woda dla biegaczy nie jest w ogóle transportowana - woda dla stacji picia płynie z lokalnych kranów. W maratonie nie jeżdżą też samochody nadające tempo: zamiast tego używane są rowery. Jednorazowe przedmioty z tworzyw sztucznych, takie jak plastikowe kubki i talerze, zostały całkowicie zakazane podczas maratonu.
W dniu zawodów uczestnicy mogą bezpłatnie korzystać z transportu publicznego, jak również z autobusów wahadłowych. Aby dostać się do Remscheid, organizatorzy przywrócili do życia stary pomysł - wspólne użytkowanie pojazdów. Na stronie internetowej imprezy znajduje się strona, na której uczestnicy mogą zarejestrować się, aby wspólnie korzystać z przejazdów do i z wyścigu.
Ekologiczna idea rozciąga się również na przekąski oferowane na trasie - nie ma w niej jedzenia w opakowaniach. Na obowiązkowych batonach granolowych, które są produkowane masowo na potrzeby imprezy przez lokalnego piekarza, nie ma nawet plastikowego opakowania.