Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Starodawne zdjęcie kobiet uczestniczących w wyścigu, ruszających z linii startu

Biegające kobiety

Kobiety-sportowcy, które zrewolucjonizowały sposób, w jaki biegają kobiety

Bieganie jest praktycznie uniwersalne. Jest to sport i ćwiczenie, które nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu, żadnych piłek, sędziów, trenerów i zespołów. Wymaga tylko pary dobrych butów do biegania, ciała i umysłu.

 

Chociaż sama koncepcja biegania wydaje się prosta, kobietom nie przyszło to tak łatwo. Tak naprawdę wierzono, że biegi dystansowe nie zostały stworzone z myślą o kobietach. Niektórzy twierdzili nawet, że bieganie może spowodować wypadnięcie macicy u kobiet.

 

Dzięki kobietom, które walczyły z absurdem, biegi rekreacyjne, maratony, a nawet biegi wytrzymałościowe są obecnie zróżnicowane i dostępne dla prawie każdego – bez względu na pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, wiek i płeć. Dowiedz się więcej o niesamowitych kobietach, które kiedyś zrewolucjonizowały i nadal zmieniają sposób, w jaki współcześnie biegamy.

 

Bobbi Gibb, pierwsza kobieta, która ukończyła Maraton Bostoński

Bobbi Gibb running the 1967 Boston Marathon without a bib as the first female runner.


Pierwsza kobieta w historii, która ukończyła Maraton Bostoński w 1966 roku, nie była zarejestrowanym uczestnikiem, ponieważ jej zgłoszenie zostało odrzucone tylko dlatego, że nie była mężczyzną. Kiedy złożyła wniosek, otrzymała pismo, w którym napisano, że „kobiety nie są zdolne do pokonania dystansu maratonu ze względów fizjologicznych”. Jednak w tamtym czasie biegała już ponad 60 kilometrów bez odpoczynku. Był to wystarczający powód, żeby udowodnić organizatorom, iż ich przekonania o kobietach były błędne.

 

W dniu maratonu Gibb schowała się w krzakach niedaleko linii startu, poczekała, aż połowa uczestników ją minie i wtedy dołączyła do wyścigu. Pamięta, że kiedy zbliżała się do linii mety, widziała kobiety obserwujące ją z linii bocznych, które podskakiwały i ją dopingowały. Gibb wspomina: „po części chciałam pokazać, że mężczyźni i kobiety mogą robić rzeczy wspólnie i zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają kobiety”.

 

Po części chciałam pokazać, że mężczyźni i kobiety mogą robić rzeczy wspólnie i zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają kobiety.

Bobbi Gibb

Kathrine Switzer, pierwsza kobieta, która przebiegła Maraton Bostoński jako zarejestrowany uczestnik

Kultowe zdjęcie Kathrine Switzer gonionej przez Jocka Semple podczas Maratonu Bostońskiego w 1967 roku

Kultowe zdjęcie Kathrine Switzer gonionej przez Jocka Semple podczas Maratonu Bostońskiego w 1967 roku

Rok po tym, jak Bobbi Gibb przebiegła maraton jako niezarejestrowany uczestnik, Kathrine Switzer została pierwszą kobietą w historii, która wzięła udział w Maratonie Bostońskim jako zarejestrowany uczestnik. Stało się tak jednak tylko dlatego, że została wzięta za mężczyznę.

Switzer była w stanie zapisać się na maraton, ponieważ miała w zwyczaju podpisywać się jako K.V. Switzer zamiast Kathrine Virginia. Ze względu na to, że dzień maratonu był bardzo mroźny, miała na sobie szare spodnie dresowe oraz pulower – podobny do tego, jaki nosiło 740 męskich uczestników biegu. Dopiero na oznaczeniu trzeciej mili (ok. 5 km po starcie) dyrektor wyścigu, Jock Semple, zorientował się, że w biegu uczestniczyła kobieta z przypisanym numerem startowym.

Pospieszył za nią i próbował zerwać numer startowy z jej pleców, krzycząc „Wynoś się, do cholery, z mojego wyścigu i oddaj mi ten numer!”. Na szczęście chłopak Switzer był niedaleko i pomógł pozbyć się Semple. Pomimo lekkiej traumy wywołanej tym zdarzeniem Switzer mówi „w tamtej chwili chciałam udowodnić, że kobiety mogą być maratonkami, mogą ukończyć wyścig i zasługują, żeby tam być”. Switzer biegła z numerem 261, który zyskał symboliczne znaczenie, i ukończyła maraton.

Nowojorska Szóstka, biegaczki, które protestowały przeciwko dyskryminacji w Maratonie Nowojorskim

W 1972 roku sześć biegaczek – Lynn Blackstone, Jane Muhrke, Liz Franceschini, Cathy Miller, Pat Barrett oraz Nina Kuscsik – zgłosiło się do udziału w Nowojorskim Maratonie. Chociaż zostały dopuszczone do startu, zyskały pozwolenie tylko pod warunkiem, że zaczną 10 minut przed mężczyznami. Taką zasadę ustaliła Amatorska Unia Atletyczna (A.A.U.), ówczesny organ regulujący maratony w Ameryce.

 

W akcie sprzeciwu przeciwko tej dyskryminującej zasadzie sześć kobiet usiadło, jak tylko wystrzelił pistolet startowy i podniosło swoje znaki protestu: „Hej, A.A.U. Jest rok 1972. Czas się obudzić”. 10 minut później wstały i wystartowały razem z resztą mężczyzn, kiedy wystrzelił drugi pistolet startowy.

Lynn Blackstone, Jane Muhrke, Liz Franceschini, Cathy Miller, Pat Barrett and Nina Kuscsik

Lynn Blackstone, Jane Muhrke, Liz Franceschini, Cathy Miller, Pat Barrett i Nina Kuscsik protestują podczas Nowojorskiego Maratonu w 1972 roku.

Biegaczki uczestniczące w Nowojorskim Maratonie w 2019 roku

Biegaczki uczestniczące w Nowojorskim Maratonie w 2019 roku


Dzięki protestującym kobietom, takim jak Nowojorska Szóstka, kobiety uprawiające maraton nie muszą obecnie zmagać się z dyskryminacją płciową. Prawie 50 lat później, w Nowojorskim Maratonie w 2019 roku wzięło udział 53520 biegaczy, z czego 22719 – prawie połowa – to były kobiety! Należy także wspomnieć, że sport ten ogólnie stał się bardziej inkluzywny. We wspomnianej edycji maratonu udział wzięło 51 uczestników na wózkach inwalidzkich, z czego 14 to kobiety, a także 69 handbikowców, wśród których znalazło się 13 kobiet. Mężczyźni i kobiety z niepełnosprawnościami są więcej niż w stanie uczestniczyć w maratonach, to po prostu kwestia nie tylko zachęcania i wspierania ich do takiego działania, ale także dostosowania infrastruktury do ich potrzeb.

Turia Pitt, biegaczka, która pokonała przeciwności losu

Turia Pitt, sportowiec z żelaza obecnie

Turia Pitt, sportowiec z żelaza obecnie

Współcześnie kobiety nadal zmieniają definicję biegania. Turia Pitt jest jedną z nich. We wrześniu 2011 roku uczestniczyła w stukilometrowym ultramaratonie w głębi australijskiego kontynentu, kiedy znalazła się pośrodku pożaru traw. Pitt doznała poparzeń na 65% ciała, a lekarze nie spodziewali się, że przeżyje. Straciła siedem palców, spędziła ponad sześć miesięcy w szpitalu, przeszła ponad 200 operacji, a powrót do zdrowia zajął jej dwa lata.

 

W jakiś sposób Pitt zdołała zaprzeczyć wszystkim oczekiwaniom i odbudowała swoje życie. W maju 2016 roku ukończyła swoje pierwsze zawody Ironman, a pięć miesięcy później wzięła udział w Mistrzostwach Świata Ironman na Hawajach! Pomimo wszystkiego, przez co przeszła, Pitt udowodniła sobie i światu, że możliwe jest zdobywanie nowych szczytów, nawet po takim traumatycznym i wyniszczającym doświadczeniu. I chociaż potrzebna była ogromna cierpliwość, chodzenie, a potem bieganie, udało jej się.

Rahaf Khatib, maratonka w hidżabie

 

Wysyłam pewien komunikat nawet bez otwierania ust, wystarczy, że pojawiam się na linii startu

Rahaf Khatib
All over the world woman enjoy running


Kolejną kobietą, która zrewolucjonizowała bieganie wśród kobiet jest Rahaf Khatib, elitarna maratonka i ambasador Adidas. Jest także pierwszą Syryjką, która ukończyła sześć światowych maratonów, a udział w 11 maratonach i dwóch triatlonach sprawia, że jest mistrzynią biegania! Co wyróżnia ją na tle innych maratończyków? Fakt, że nie pozwala, by jej religia przeszkodziła jej w pasji do biegania.

 

Bieganie w hidżabie było dla niej czymś naturalnym, ale jego znaczenie dla innych osób jest ogromne: „Kiedy biegam i spotykam się z ludźmi, zdaję sobie sprawę, jak mocny komunikat wysyłam”. Wysyłam pewien komunikat nawet bez otwierania ust, wystarczy, że pojawiam się na linii startu”. Khatib czuje, że musi robić to dla innych muzułmańskich kobiet, w szczególności, aby walczyć z negatywnymi stereotypami. Postępując w ten sposób, nie tylko przyczynia się do niezbędnej zmiany, ale także toruje drogę dla innych, którzy są jak ona, by mogli wyjść, spacerować, biegać i gonić swoje marzenia.

Powiązane artykuły

Sportowcy z aspiracjami

Krótkie, ale strome wyzwanie; jak sportowiec Johannes Rydzek ustanowił rekord świata, biegnąc w butach z podeszwami Continental o maksymalnej przyczepności.

Czytaj więcej