Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

A family car in a white winter scene

To już! Możesz się cieszyć sezonem zimowym!

W niektórych częściach świata zima oznacza mnóstwo śniegu, lśniące sople i szron na szybach. Gdzie indziej jest deszcz, mgła i szadź, a tylko od czasu do czasu kropiące płatki śniegu.

Bez względu na to, z jakim klimatem będziecie mieli do czynienia w chłodniejszych miesiącach roku, zima jest tym, co z niej uczynicie. Rozkoszowanie się wspaniałym otoczeniem i wyjście na świeże powietrze nigdy nie było ważniejsze, ale zimowe drogi stanowią wyzwanie, więc potrzebujesz najlepszego możliwego sprzętu. Niezależnie od tego, czy chcesz jeździć na nartach w górach, budować bałwana z dziećmi, czy nawet po prostu spędzać długie spacery w lesie, oto jak możesz się upewnić, że Twój samochód bezpiecznie Cię tam zawiezie:

  • Wybierz opony zimowe lub całoroczne odpowiednie do warunków pogodowych.
  • Sprawdź ciśnienie w oponach i bieżnik.
  • Przejrzyj naszą listę kontrolną i przygotuj zimowy zestaw z niezbędnymi akcesoriami.
  • Zapoznaj się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznej jazdy.

Ciesz się zimą na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody i warunków jazdy.

Tej zimy będziesz bezpieczny z Continental

Start
 

Jakie znaczenie mają opony zimowe?

Chcemy, abyś cieszył się zimą, niezależnie od pogody i abyś dotarł bezpiecznie do celu, niezależnie od warunków jazdy. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednich opon na zimową pogodę:

A girl watches as a man digs a car out of the snow in winter


  • Guma staje się mniej elastyczna na zimno. Dlatego niższe temperatury wymagają mieszanek o większej zawartości kauczuku naturalnego.
  • Miękka mieszanka gumowa zapewnia lepszą przyczepność i skuteczność hamowania na zimno.
  • Specjalnie zaprojektowane wzory bieżnika są specjalnie ukształtowane, aby poradzić sobie z mokrą drogą, lodem lub śniegiem.
  • Tak zwane lamele, małe kanały wcięte w bloki bieżnika, czysta woda, błoto pośniegowe i cienki śnieg.
  • Nic tak nie radzi sobie ze śniegiem jak śnieg. Tak więc w przypadku zwartego śniegu, głębokie rowki bieżnika zazębiają się z śniegiem, zapewniając dodatkową przyczepność.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz i gdzie będziesz jeździć tej zimy, Twoje opony mogą wymagać niektórych lub wszystkich tych cech. Dowiedz się, czy opony zimowe, czy całoroczne, są właściwym wyborem dla Ciebie. Jeśli masz do czynienia z warunkami, które wymagają stosowania opon zimowych nawet sporadycznie, zdecydowanie zalecamy zastosowanie przełącznika, nawet jeśli nie jest on wymagany przez prawo. Jest to kwestia bezpieczeństwa.

Kiedy wymienić opony na zimowe

Wiesz już, że potrzebujesz opon zimowych (zgodnie z prawem lub z wyboru). Teraz musisz znaleźć najlepszy czas na zmianę opon sezonowych. Zmiana na opony zimowe zbyt wcześnie zwiększa zużycie bieżnika, ponieważ bardziej miękka mieszanka nie jest tak wytrzymała w cieplejszych temperaturach. Zbyt późna wymiana opon może jednak spowodować uszkodzenie opony i prowadzić do poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, takich jak utrata przyczepności i obniżenie skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni.

W niektórych krajach lub regionach, gdzie opony zimowe są obowiązkowe, możesz nawet zostać ukarany grzywną za jazdę na oponach letnich w zimie. Być może znasz zasadę używania opon zimowych od października do Świąt Wielkanocnych, ale bardziej szczegółowo, potrzebujesz ich, gdy sezonowe temperatury spadną.

Gdzie opony zimowe są obowiązkowe?


W wielu krajach Europy obowiązują przepisy dotyczące opon zimowych. W niektórych krajach opony zimowe są obowiązkowe w określonym czasie, w innych tylko w określonych warunkach pogodowych. Zebraliśmy przegląd wszystkich przepisów, w tym szczegóły dotyczące minimalnej głębokości bieżnika, opon z kolcami, łańcuchów śniegowych i innego wymaganego prawem wyposażenia zimowego.

Sprawdź
NAJLEPSZE OPONY ZIMOWE

Nie wierzcie nam tylko na słowo - wyniki testów mówią same za siebie! Mamy wielokrotnie nagradzane i najlepsze opony testowe do wszystkich Twoich zimowych potrzeb.

Opony zimowe a opony całoroczne

A family going to a car in cold weatherMieszkasz w regionie o łagodnych warunkach zimowych, gdzie temperatury rzadko spadają poniżej zera? Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz opon zimowych, ale opony letnie mogą nie być wystarczająco dobre, być może opony całoroczne są dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Sprawdź nasz artykuł porównujący zalety i cechy bezpieczeństwa opon przeznaczonych do całorocznego użytkowania. 


Wszystko na temat opon całorocznych

Przygotuj samochód na mrozy

A man preparing his car for winterWiesz, jak to jest: Jednego dnia jedziesz przez piękne jesienne liście, a następnego: zima zaskoczyła drogowców. Nie daj się zaskoczyć i przygotuj się wcześnie z naszą poręczną listą kontrolną, aby przygotować swój samochód na mróz, lód i śnieg.


Przygotuj swój samochód

Ciśnienie powietrza w oponach zimą

Person measuring tire pressure in winterCzy wiesz, że zimno wpływa na ciśnienie w oponach? Im niższa temperatura, tym niższe ciśnienie powietrza w oponach. Jednocześnie właściwe ciśnienie w oponach jest ważne dla przyczepności i trakcji, szczególnie w zimie. Dowiedz się, jaki dokładnie wpływ mają niskie temperatury na ciśnienie w oponach i jak sprawić, by opony przetrwały zimę z właściwym ciśnieniem.


Dowiedz się o ciśnieniu w oponach

Głębokość bieżnika dla opon zimowych

Measuring winter tire thread depthBieżnik opony jest zawsze ważny, ale w zimie, gdy opony napotykają na deszcz, lód i śnieg, ma to jeszcze większe znaczenie. Dowiedz się, jakie są minimalne wymagania prawne dotyczące bieżnika i dlaczego tak ważne jest posiadanie odpowiedniej ilości bieżnika podczas jazdy w zimie.


Dowiedz się więcej o bieżniku

Wyniki testów dla opon zimowych

Continental winter tire testing in SwedenJednym z powodów, dla których opony Continental tak dobrze radzą sobie w niezależnych testach opon, jest fakt, że tak rygorystycznie testujemy nasze opony, zanim jeszcze zostaną wypuszczone na świat. Nasze opony zimowe poddajemy serii testów w różnych ekstremalnych warunkach zimowych.


Dowiedz się więcej o testach