Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Person topping up car fluids, preparing their car for winter

Przygotuj samochód na zimę: Lista

Jak przygotować samochód na zimę?

Co przygotować do twojego samochodu tej zimy

Co przygotować do twojego samochodu tej zimy

Gdy tylko nadejdzie mróz, instynktownie zamieniasz swoją szafę na ciepłe płaszcze, szale i czapki. Przygotowanie samochodu na zimową pogodę nie powinno być niczym innym.

Teraz jest na to czas:

1.      Wyposażyć swój samochód w opony zimowe 

2.      Sprawdź stan swoich opon zimowych

3.      Sprawdź swoje płyny

4.      Sprawdź swój akumulator 

5.      Sprawdź swoje światła

6.      Sprawdź swoje pióra wycieraczek

7.      Przygotuj zimowy zestaw samochodowy


Oprócz przejścia na opony zimowe, należy również przygotować samochód do jazdy po śniegu, lodzie i mrozie. Zimowy zestaw samochodowy pomoże Ci bezpiecznie i komfortowo przejść przez sezon. 

Aby pomóc Ci zimować swój samochód, postępuj zgodnie z naszą listą kontrolną zawierającą wskazówki dotyczące sezonowej pielęgnacji samochodu. Twój samochód w mgnieniu oka będzie gotowy do jazdy w zimie. 

1. Wyposaż swój samochód w opony zimowe

Opony zimowe to jedna z pierwszych rzeczy, które wiosennie przychodzą na myśl podczas przygotowywania samochodu do zimy - nie bez powodu. Zapewniają one komfort i bezpieczeństwo jazdy w chłodniejszych miesiącach roku, a w większości regionów Europy opony zimowe są nawet obowiązkowym wymogiem w określonych porach. Powszechną praktyką jest zakładanie opon zimowych około października, ale tutaj można dowiedzieć się, gdzie i kiedy zgodnie z prawem należy wymienić opony.

Gdy temperatura spadnie, guma w oponach letnich twardnieje, a ich przyczepność ulega zmniejszeniu. Dzięki oponom zimowym jesteś przygotowany na surowe warunki zimowe, takie jak mróz i oblodzone drogi. Dowiedz się więcej o różnicach między oponami zimowymi i letnimi tutaj. W zależności od miejsca zamieszkania, dowiedz się, czy opony całoroczne mogą być alternatywą.

2. Sprawdź stan swoich opon zimowych

Po zamontowaniu opon zimowych upewnij się, że są one w dobrym stanie - również zapasowych! W tym celu należy sprawdzić bieżnik opony, upewnić się, że ciśnienie w oponie jest prawidłowe, a także szukać nietypowych wybrzuszeń, zużycia lub uszkodzeń ogólnych. W razie zauważenia czegokolwiek, należy poinformować o tym swojego specjalistę od opon. Jeżeli jednak specjalista będzie montować opony zimowe, zauważy te rzeczy i zaleci naprawę lub wymianę opon.  

Przygotuj się na każdą niespodziankę w zimowe poranki

Przygotuj się na każdą niespodziankę w zimowe poranki

3. Uzupełnij swoje płyny

Podczas sprawdzania płynów w pojeździe, zaparkuj samochód na płaskiej, równej powierzchni i upewnij się, że silnik jest zimny. Następnie sprawdź poniższe płyny i upewnij się, że stosujesz właściwe proporcje i nie przekraczasz linii maksymalnego poziomu:

 • Olej
 • Płyn do wycieraczek, ponieważ zimą szyba przednia będzie się częściej brudzić.
 • Płyn zapobiegający zamarzaniu, dodawany do wody chłodzącej silnik. Jak sama nazwa wskazuje, środek zapobiegający zamarzaniu zatrzyma wodę w układzie chłodzenia silnika. 

4. Sprawdź swój akumulator

Jeśli uruchomienie samochodu trwa dłużej niż zwykle lub jeśli światła samochodu są przyciemnione, może to oznaczać, że czas na nowy akumulator. Jeśli nie masz go sprawdzonego, zimna pogoda może być jego (i twojego) upadku. Odwiedź swojego mechanika, który doradzi Ci, czy potrzebujesz nowego akumulatora, czy też naprawy.

5. Sprawdź swoje światła

Jazda zimą oznacza napotkanie deszczu, snu i śniegu w dłuższych okresach ciemności. Dlatego dość często będziesz uzależniony od świateł. Będziesz również w większym niebezpieczeństwie, jeśli nie będą one działać. Zanim nadejdzie sroga zima, upewnij się, że działają reflektory, światła przeciwmgielne, kierunkowskazy, światła cofania i światła hamowania. Kiedy już będziesz wiedział, że są w dobrym stanie, dokładnie oczyść je myjką okienną lub w przypadku szczególnie uporczywych plam, wcieraj w nie jakąś pastę do zębów, daj jej odpocząć na kilka minut i wytrzyj.

6. Sprawdź swoje pióra wycieraczek

Nie ma nic gorszego niż piskliwe odgłosy starych lub złamanych piór wycieraczek podczas ciężkiej ulewy. Jeśli wycieraczki nie oczyszczają skutecznie szyby, należy je wymienić. Wycieraczki można łatwo wymienić, pod warunkiem że zakupiono odpowiednie pióra. W razie wątpliwości należy zwrócić się do asystenta warsztatowego lub skontaktować się z lokalnym sprzedawcą samochodów.

7. Przygotuj zestaw ratunkowy do samochodu zimowego

Możesz nie potrzebować wszystkiego z tej listy kontrolnej zestawu awaryjnego, ale będziesz zadowolony z przedmiotów awaryjnych, jeśli ugrzęźniesz w gęstym śniegu:

1. Narzędzia samochodowe:

 • Skrobak do lodu
 • Opona zapasowa - sprawdzaj ciśnienie powietrza co najmniej raz w miesiącu
 • Latarka
 • Lina holownicza
 • able połączeniowe
 • Mała łopata
 • Sól drogowa

2. Komunikacja

 • Zapasowa ładowarka do telefonów komórkowych
 • Trójkąt ostrzegający o zagrożeniu
 • Kamizelka zwiększająca widoczność (obowiązkowa w niektórych krajach)
 • Gwizdek

3. Pomoc, ciepło i odżywianie

 • Apteczka pierwszej pomocy
 • Listwy zasilające
 • Woda pitna
 • Ciepła odzież zimowa, w tym skarpetki, rękawice, szalik i czapka
 • Kurtka przeciwdeszczowa lub poncho
 • Koc polarowy
 • Ciepłe, wodoodporne buty