Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Opony zimowe w lecie

Opony zimowe w lecie

Dlaczego nie należy jeździć w lecie na oponach zimowych

W tej części wyjaśniamy, dlaczego jeżdżenie na oponach zimowych w okresie letnim jest złym pomysłem. Powody są ważne i bardzo przekonujące.

Opony zimowe mają zalety, z powodu których są niezastąpione w zimie. Wykonane są z odpowiednio dobranych elastycznych mieszanek gumowych, a także wyposażone są w specjalny bieżnik, przez co zapewniają najlepszą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Sprawdzają się najlepiej w niskiej temperaturze i przy zimowych opadach, gdyż w takich warunkach zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

O ile jednak opony zimowe są bezkonkurencyjne w niskich temperaturach, o tyle przy cieplejszej pogodzie ich zalety zmieniają się w wady. Na suchej, wolnej od lodu i śniegu nawierzchni nie są potrzebne opony z bieżnikiem wbijającym się głęboko w śnieg, zapewniającym dzięki temu dużą przyczepność.

winter_tires_warm_roads_global

1. Zimowe opony nie lubią ciepłej nawierzchni

Miękki bieżnik zimowej opony zużywa się znacznie szybciej na ciepłym asfalcie. Wykonany jest on ze specjalnej gumy, która pozostaje miękka i elastyczna nawet w temperaturze poniżej 7°C. Bieżnik taki bardzo skutecznie przeciwdziała negatywnym skutkom niskiej temperatury i zapewnia dobrą przyczepność w warunkach zimowych.

Jeśli jednak jeździmy na oponach zimowych przez cały rok, to w wyższych temperaturach elastyczny bieżnik będzie się szybciej zużywać. Trwałość opony może się zmniejszyć nawet o 60 procent. Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić te opony po upływie znacznie krótszego okresu, niż gdyby wymienić je na opony letnie na początku wiosny.

W wyższych temperaturach zaleca się więc używanie opon całorocznych lub letnich, wykonanych z innych rodzajów gumy i odpornych na takie właśnie temperatury. Jak nietrudno się domyślić, zachodzi także odwrotna zależność: guma, z jakiej wykonane są opony letnie, staje się twarda i krucha w warunkach zimowych.

winter_tires_fuel_economy_global

2. Większe zużycie paliwa

Warto też pamiętać, że jeśli będziemy jeździć w lecie na oponach zimowych, to zapłacimy więcej za paliwo.

Na ciepłym asfalcie opona zimowa stawia znacząco większy opór niż opona letnia lub całoroczna. Dzieje się tak z powodu miękkiej gumy, która łatwiej zmienia kształt. Powoduje to wzrost oporu toczenia, a co za tym idzie – większe zużycie paliwa i częstsze wizyty na stacji benzynowej.

Używanie opon zimowych w lecie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego i dla ogólnego dobrobytu. Samochód, który zużywa więcej paliwa, emituje więcej dwutlenku węgla. Jest także bardziej hałaśliwy, co powoduje pogorszenie komfortu jazdy.

winter_tires_handling_global

3. Wpływ na prowadzenie i bezpieczeństwo

Jeśli nie wymienisz opon zimowych na całoroczne lub letnie, to podczas cieplejszej pogody właściwości trakcyjne samochodu ulegną pogorszeniu; odbije się to na bezpieczeństwie jazdy, zwłaszcza przy nagłych skrętach.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której kierowca musi wykonać awaryjny manewr. Opony zimowe na suchej nawierzchni są za miękkie. W krytycznej sytuacji samochód nie będzie tak sterowny, jak mógłby być.

Wydłuży się również droga hamowania. Testy wykazały, że jazda latem na zimowych oponach powoduje zwiększenie drogi hamowania o co najmniej 10 procent na suchej nawierzchni i o 26 procent na mokrej nawierzchni.

W dłuższej perspektywie bieżnik w oponach zimowych eksploatowanych przez całą wiosnę, lato i jesień, aż do następnej zimy, ulegnie prawdopodobnie zużyciu (z powodu zastosowania w nich gumy o większej miękkości). Opony zimowe o zbyt płytkim bieżniku nie zapewnią już tej samej przyczepności i sterowności na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni – co także znacząco wpłynie na bezpieczeństwo jazdy.

Wyszukiwarka Sprzedawcy

Kiedy należy używać opon letnich, kiedy zimowych, a kiedy całorocznych?

Kiedy należy używać opon letnich, kiedy zimowych, a kiedy całorocznych?

Które opony wybrać: letnie, zimowe czy całoroczne?

Czytaj więcej

Opony letnie zimą

Opony letnie zimą

Czy wchodząc na lodowisko, zakładasz klapki?

Czytaj więcej

Szczegółowy poradnik: jak zmienić koło

Szczegółowy poradnik: jak zmienić koło

Przebicie opony w drodze czy zmiana opon na kolejny sezon? Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić oponę w każdej sytuacji.

Czytaj więcej