Pogoda zmienia się w przeciągu roku i ma to wpływ na warunki jazdy na drodze. Twój pojazd skorzysta z założenia opon dostosowanych do danej pory roku. W niektórych krajach stanowi to wymóg prawny. W tym rozdziale omówimy różnice między trzema kategoriami opon: oponami letnimi, zimowymi oraz całorocznymi.
Continental zdecydowanie zaleca używanie opon dobranych do pory roku. Innymi słowy, w cieplejszym okresie roku należy jeździć na oponach letnich, natomiast w zimniejszym – na oponach zimowych. Zapewnia to zarówno najwyższe bezpieczeństwo jazdy, jak i najlepsze osiągi przez cały rok.
W okresie cieplejszym, gdy temperatura wzrasta powyżej 7°C, zdecydowanie należy używać opon letnich. Dzięki bieżnikowi o specjalnym kształcie, wykonanemu ze specjalnego materiału, opony takie gwarantują doskonałą przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni. Opony letnie zapewniają także wysoką stabilność na zakrętach oraz optymalne zużycie paliwa w lecie.
Gdy temperatura spada poniżej 7°C, czas założyć opony zimowe. Opony takie sprawdzają się w każdych warunkach zimowych, od dróg zaśnieżonych i oblodzonych po nawierzchnie zimne i suche. Gwarantują one krótszą drogę hamowania na śniegu i lodzie. Przyczynia się do tego bieżnik o specjalnej rzeźbie, dzięki której błoto pośniegowe jest sprawniej odprowadzane, a bloki bieżnika mocniej wbijają się w śnieg, zapewniając większą przyczepność.
Inną przyczyną tak wysokiej skuteczności tych opon jest niestandardowa mieszanka gumowa, która zachowuje miękkość i elastyczność w niskich temperaturach, a więc zapewnia lepszą kontrolę nad pojazdem. Nie zaleca się jednak używania opon zimowych przy ciepłej pogodzie, gdyż mieszanka gumowa o zwiększonej miękkości szybciej się zużywa na suchej nawierzchni i opony takie muszą być częściej wymieniane.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że opony całoroczne nie zapewnią optymalnej efektywności w każdych warunkach jazdy. Jest to zawsze kompromis.
Niemniej jednak bieżnik opony całorocznej jest zazwyczaj trwalszy od bieżnika opony zimowej. Ponadto, opony całoroczne charakteryzują się niższym oporem toczenia, a więc zapewniają większą wydajność energetyczną i mniejsze zużycie paliwa. W codziennym użytkowaniu opony całoroczne mają również tę zaletę, że są cichsze i poprawiają komfort jazdy.
O ile opony całoroczne zapewniają przyzwoite prowadzenie w różnych warunkach drogowych, to jednak jest to rozwiązanie kompromisowe, godzące wymogi jazdy latem i zimą. Przyczepność na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni jest dobra. Jednakże opony zimowe to gwarancja największego bezpieczeństwa i najwyższych osiągów na drodze o dużym zaśnieżeniu i oblodzeniu.