Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Kiedy należy używać opon letnich, kiedy zimowych, a kiedy całorocznych?

Kiedy należy używać opon letnich, kiedy zimowych, a kiedy całorocznych?

Wybór właściwych opon zależy od pory roku

Szybkie fakty: Lista rzeczy do sprawdzenia przy sezonowej wymianie opon

  • Przy spadku temperatury w danej porze roku poniżej 7°C należy założyć zimowe opony.
  • Opony zimowe lepiej sprawdzają się we wszystkich warunkach przy niższych temperaturach - wliczając w to śnieg i lód oraz suche i mokre jezdnie przy niskich temperaturach.
  • Gdy temperatura w danej porze roku wzrośnie powyżej 7°C należy założyć opony letnie.
  • Opony letnie oferują wyższe przyczepności na suchych i mokrych nawierzchniach, wyższą stabilność w zakrętach oraz optymalne zużycie paliwa dla wyższych temperatur.
  • Opony całoroczne oferują przyzwoite parametry użytkowe w różnych warunkach jazdy w ciągu całego roku, jednakże wiąże się to z pewnymi kompromisami obniżającymi ich skuteczność zarówno zimą jak i latem.

Pogoda zmienia się w przeciągu roku i ma to wpływ na warunki jazdy na drodze. Twój pojazd skorzysta z założenia opon dostosowanych do danej pory roku. W niektórych krajach stanowi to wymóg prawny. W tym rozdziale omówimy różnice między trzema kategoriami opon: oponami letnimi, zimowymi oraz całorocznymi.

Continental zdecydowanie zaleca używanie opon dobranych do pory roku. Innymi słowy, w cieplejszym okresie roku należy jeździć na oponach letnich, natomiast w zimniejszym – na oponach zimowych. Zapewnia to zarówno najwyższe bezpieczeństwo jazdy, jak i najlepsze osiągi przez cały rok.

New content item

Kiedy należy używać opon letnich?

W okresie cieplejszym, gdy temperatura wzrasta powyżej 7°C, zdecydowanie należy używać opon letnich. Dzięki bieżnikowi o specjalnym kształcie, wykonanemu ze specjalnego materiału, opony takie gwarantują doskonałą przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni. Opony letnie zapewniają także wysoką stabilność na zakrętach oraz optymalne zużycie paliwa w lecie.

Kiedy należy używać opon zimowych?

Gdy temperatura spada poniżej 7°C, czas założyć opony zimowe. Opony takie sprawdzają się w każdych warunkach zimowych, od dróg zaśnieżonych i oblodzonych po nawierzchnie zimne i suche. Gwarantują one krótszą drogę hamowania na śniegu i lodzie. Przyczynia się do tego bieżnik o specjalnej rzeźbie, dzięki której błoto pośniegowe jest sprawniej odprowadzane, a bloki bieżnika mocniej wbijają się w śnieg, zapewniając większą przyczepność.

Inną przyczyną tak wysokiej skuteczności tych opon jest niestandardowa mieszanka gumowa, która zachowuje miękkość i elastyczność w niskich temperaturach, a więc zapewnia lepszą kontrolę nad pojazdem. Nie zaleca się jednak używania opon zimowych przy ciepłej pogodzie, gdyż mieszanka gumowa o zwiększonej miękkości szybciej się zużywa na suchej nawierzchni i opony takie muszą być częściej wymieniane.

Kiedy należy używać opon całorocznych?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że opony całoroczne nie zapewnią optymalnej efektywności w każdych warunkach jazdy. Jest to zawsze kompromis.

Niemniej jednak bieżnik opony całorocznej jest zazwyczaj trwalszy od bieżnika opony zimowej. Ponadto, opony całoroczne charakteryzują się niższym oporem toczenia, a więc zapewniają większą wydajność energetyczną i mniejsze zużycie paliwa. W codziennym użytkowaniu opony całoroczne mają również tę zaletę, że są cichsze i poprawiają komfort jazdy.

O ile opony całoroczne zapewniają przyzwoite prowadzenie w różnych warunkach drogowych, to jednak jest to rozwiązanie kompromisowe, godzące wymogi jazdy latem i zimą. Przyczepność na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni jest dobra. Jednakże opony zimowe to gwarancja największego bezpieczeństwa i najwyższych osiągów na drodze o dużym zaśnieżeniu i oblodzeniu.

Znajdź opony do Twojego samochodu

Najszybsza droga do idealnej opony.

Opony zimowe w lecie

Opony zimowe w lecie

Dlaczego nie należy jeździć w lecie na oponach zimowych.

Czytaj więcej

Opony letnie zimą

Opony letnie zimą

Czy wchodząc na lodowisko, zakładasz klapki?

Czytaj więcej

Szczegółowy poradnik: jak zmienić koło

Szczegółowy poradnik: jak zmienić koło

Przebicie opony w drodze czy zmiana opon na kolejny sezon? Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić oponę w każdej sytuacji.

Czytaj więcej