Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Sezonowa zmiana opon

Sezonowa zmiana opon

Czy trzeba zmienić opony?

W różnych porach roku, w związku ze zmianami aury, konieczne jest korzystanie z różnych rodzajów opon. W tej części opowiemy, kiedy i jak kierowca powinien zmienić opony na letnie, zimowe lub całoroczne. Te trzy rodzaje opon różnią się od siebie zasadniczo i warto wiedzieć, na czym te różnice polegają.

Kiedy na przykład należy jeździć na oponach letnich? Odpowiedź wydaje się oczywista. Czyż nie zawiera się w samej nazwie tych opon? Niezupełnie – tak naprawdę opony letnie powinny być stosowane od Wielkanocy do października. Oznacza to, że okres ich eksploatacji obejmuje część wiosny, lato i część jesieni.

Opony letnie zapewniają doskonałą przyczepność i prowadzenie na mokrych i suchych nawierzchniach. Gdy jednak temperatura spada poniżej 7°C, to czas założyć opony zimowe, gdyż one z kolei zapewniają lepszą przyczepność na drogach zaśnieżonych i oblodzonych.

Powody, dla których nie należy stosować opon zimowych w lecie oraz opon letnich w zimie, omawiamy w innym miejscu. Jest bardzo ważne, aby zrozumieć, dlaczego nie należy jeździć na oponach zimowych przy ciepłej pogodzie ani na oponach letnich w niskiej temperaturze. Nie będziemy jednak robić całego wykładu na ten temat. Podamy jedynie garść informacji o tym, jak różne gatunki gumy zachowują się w różnych temperaturach. Używanie opon zimowych przez cały rok nie jest dobrym pomysłem.

Ile czasu zajmuje zmiana opony? Dobre pytanie. W zależności od kilku czynników cała operacja może przebiec nieco szybciej lub nieco wolniej. Można spróbować zrobić to samemu, ale poluzowanie śrub mocujących koło może nam zająć sporo czasu. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług pobliskiego sklepu z oponami, to cała operacja wymiany opon może potrwać zaledwie 20 minut. Najważniejsze to dobrze się przygotować. Mamy kilka praktycznych wskazówek, jak bez kłopotu zmienić opony letnie na zimowe lub odwrotnie.

Na koniec powiemy o tym, co warto wziąć pod uwagę, używając hamulca po wymianie opon na nowe. Niezależnie od tego, czy są to opony zimowe, letnie czy całoroczne, założenie na koła nowych opon jest jak przymierzanie nowej pary butów turystycznych. W obu wypadkach trzeba trochę czasu i cierpliwości, aby „oswoić” nowy sprzęt. Wyjaśnimy, jak i dlaczego.

Wyszukiwarka Sprzedawcy

Kiedy należy używać opon letnich, kiedy zimowych, a kiedy całorocznych?

Kiedy należy używać opon letnich, kiedy zimowych, a kiedy całorocznych?

Które opony wybrać: letnie, zimowe czy całoroczne?

Czytaj więcej

Opony zimowe w lecie

Opony zimowe w lecie

Dlaczego nie należy jeździć w lecie na oponach zimowych.

Czytaj więcej

Opony letnie zimą

Opony letnie zimą

Czy wchodząc na lodowisko, zakładasz klapki?

Czytaj więcej

Szczegółowy poradnik: jak zmienić koło

Szczegółowy poradnik: jak zmienić koło

Przebicie opony w drodze czy zmiana opon na kolejny sezon? Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić oponę w każdej sytuacji.

Czytaj więcej

Docieranie nowych opon

Docieranie nowych opon

Nowe opony wymagają delikatnego dotarcia. Przekonaj się dlaczego – i dowiedz się, jak jeździć na nowych oponach, aby uzyskać optymalny poziom osiągów i bezpieczeństwa.

Czytaj więcej