Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Szerokie opony

Szerokie opony

Co to są szerokie opony?

Średnica i szerokość opon określają, jak samochód będzie się zachowywał w różnych warunkach i zazwyczaj stanowią o optymalnym doborze pod kątem ogólnych charakterystyk użytkowych. Z kolei szeroka opona to opona o większej szerokości niż opona standardowa.

Zamiana opon wąskich na szerokie — o ile pozwalają na to parametry samochodu — może być podyktowana chęcią poprawy osiągów, jak i względami estetycznymi. Na przykład dzięki dużo większej powierzchni styku szerokie opony zapewniają znacznie większą przyczepność i możliwość przyspieszania na suchej powierzchni niż wąskie. Doskonale sprawdzają się one również w szczególnych zastosowaniach, takich jak jazda w warunkach zimowych.

Takie modyfikacje są dozwolone przez przepisy drogowe, o ile kierowca jest świadomy zmiany sposobu prowadzenia samochodu, na przykład podczas jazdy na zakrętach i przy hamowaniu, oraz modyfikacje te nie wykraczają poza wytyczne dotyczące bezpieczeństwa według zaleceń producenta pojazdu lub opon. W dokumentacji dostarczanej wraz z pojazdem wskazane są najszersze opony, jakie można założyć na felgę bez obniżania poziomu bezpieczeństwa czy osiągów.

Dla porównania można sprawdzić oryginalne wymiary na ścianie bocznej opony, pod klapką wlewu paliwa lub na słupku przy drzwiach kierowcy. Na przykład w sekwencji oznaczeń 225/50 R 17 98 H pierwsze trzy cyfry (225) oznaczają szerokość przekroju opony w milimetrach, liczoną między jej ścianami bocznymi.

Zalety szerszych opon zimą

W sezonie zimowym założenie na felgi opon szerokich zamiast standardowych wąskich gwarantuje istotne korzyści.

Szersze opony oznaczają lepsze osiągi na suchych i mokrych nawierzchniach dróg oraz na ubitym śniegu. Charakteryzują się one doskonałymi osiągami we wszystkich warunkach zimowych, ponieważ:

  • więcej lamel łączy się z podłożem, nawet na śniegu;
  • droga hamowania jest krótsza dzięki większym blokom bieżnika;
  • właściwości jezdne są niezmienne i zrównoważone, a kierowanie pojazdem jest bardziej precyzyjne;
  • pod względem komfortu jazda ma charakter bardziej sportowy.

W segmencie opon o wysokich parametrach Continental oferuje doskonałe rozwiązania w dziedzinie szerokich opon do pojazdów o wysokich osiągach, samochodów klasy średniej i luksusowej oraz SUV-ów.

Możliwe negatywne konsekwencje używania szerszych opon

Pomijając wytyczne producentów pojazdów lub opon, założenie na koła szerokich opon niesie pewne zagrożenia.

Po pierwsze, opony te mogą być bardziej podatne na aquaplaning (określany również jako hydroplaning), czyli poślizg kół na warstwie wody przy dużej prędkości. Ponadto samochód będzie mniej sterowny na śliskiej, luźnej nawierzchni, na przykład na żwirze.

Szeroka opona może nie mieścić się na feldze i wystawać na zewnątrz. Ogranicza to swobodę ruchu i promień skrętu.

I wreszcie hałas podczas jazdy na drodze dodatkowo wpływa na komfort jazdy.

Znajdź opony do Twojego samochodu

Najszybsza droga do idealnej opony.

Opony terenowe

Opony terenowe

Jazda z dala od utartych szlaków.

Czytaj więcej

Homologacja opon

Homologacja opon

Jak sprawdzić, czy nowe opony mają homologację.

Czytaj więcej

Jakie są typy opon?

Typy opon

Opony na lato, na zimę i na inne okazje.

Czytaj więcej