Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Continental electric vehicle tires on the VW Volkswagen ID.3

Opony do samochodów elektrycznych - wszystko, co musisz wiedzieć

Najlepsze opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych

Pojazdy elektryczne i niskoemisyjne samochody hybrydowe napędzają przemianę mobilności, jaką znamy. Oznacza to, że nadszedł czas, aby dowiedzieć się więcej o zaawansowanych technologicznie, zrównoważonych oponach, które sprawiają, że rozwijają się one w bezemisyjną przyszłość.

Chociaż nie musimy na nowo wymyślać koła, musimy na nowo przemyśleć wiele aspektów opon, które znamy, aby zapewnić optymalne osiągi. Dowiedz się o zmieniających się wymaganiach dotyczących opon, innowacjach w oponach Continental i najnowszych technologiach oponiarskich dla epoki elektrycznej.

Większa masa, dłuższa droga hamowania, natychmiastowy moment obrotowy i większe zużycie opon EV

W porównaniu z samochodami spalinowymi, technologia napędu elektrycznego obniża poziom hałasu silnika, emisji spalin, kosztów utrzymania i eksploatacji. Jednak jedną z konsekwencji wielu korzyści płynących z pojazdów elektrycznych jest znaczny wzrost ich masy. Baterie są ciężkie, a ich waga dodatkowo obciąża elektryczne opony samochodowe.

Moment obrotowy w elektrycznych oponach samochodowych ma również swoje plusy i minusy. Z jednej strony oznacza to natychmiastowe przyspieszenie. Z drugiej strony, ten natychmiastowy moment obrotowy dodatkowo obciąża opony.  

Nasze dostosowane do potrzeb klienta innowacje w zakresie opon Continental odpowiadają na główne wyzwania stawiane przez pojazdy elektryczne na trzy sposoby:


  • Opony pojazdów elektrycznych przenoszą większe obciążenie i muszą wytrzymać natychmiastowy moment obrotowy, co prowadzi do większego zużycia opon EV, dlatego musimy stworzyć mocniejszą ścianę boczną i zastosować bardziej wytrzymałą mieszankę gumową.
  • Większa masa i zwiększona bezwładność oznaczają dłuższą drogę hamowania, dlatego kładziemy szczególny nacisk na optymalną przyczepność.
  • Dzięki chwilowemu momentowi obrotowemu, zwiększonej masie i niższej emisji zanieczyszczeń, jeszcze większe jest zapotrzebowanie na minimalny opór toczenia, dlatego nasze elektryczne opony samochodowe oferują płynniejszą, bardziej energooszczędną i mniej uciążliwą jazdę. 

Przewodnik po oponach  do samochodów elektrycznych i hybrydowych

Wybór odpowiednich opon do pojazdów elektrycznych ma zasadnicze znaczenie dla efektywności, skuteczności hamowania i przebiegu pojazdu elektrycznego. Oto, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowych opon do samochodów elektrycznych lub hybrydowych:

How to choose electric vehicle tires

Kup opony przeznaczone do samochodów elektrycznych

Kupując e-samochód lub hybrydę, już ruszyłeś w przyszłość motoryzacji. Uzupełnij swój najnowocześniejszy samochód o przyszłościowe wyposażenie, wybierając opony zaprojektowane tak, aby idealnie uzupełniały technologię pojazdów elektrycznych.

Sprawdź indeks nośności opon

Zawsze ważne jest kupowanie opon, które są w stanie unieść ciężar Twojego samochodu, ale ma to kluczowe znaczenie przy wyborze elektrycznej opony samochodowej. Ze względu na ciężar pojazdów elektrycznych, potrzebne są bardzo wytrzymałe opony ze wzmocnionymi ścianami bocznymi.

Konstrukcja opony dla samochodów elektrycznych

Konstrukcja opon do pojazdów elektrycznych musi być dostosowana do mocniejszych ścian bocznych, zapewniając jednocześnie optymalny kontakt z nawierzchnią i zmniejszając opór powietrza. Na przykład w oponie Conti.eContact™ zastosowano aerodynamiczną konstrukcję ścian bocznych o strukturze piłeczki golfowej, która pomaga stworzyć odpowiedni "ślad" opony poprzez optymalizację ilości gumy w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią drogi.

Optymalna przyczepność dla skrócenia drogi hamowania EV

Większa waga oznacza również dłuższą drogę hamowania. Dobra opona może to zrekompensować, więc ważne jest, aby stosować najlepszą możliwą mieszankę gumy. Opona Conti.eContact™ firmy Continental opiera się na wysokiej jakości mieszance Green Chilli z dodatkami zwiększającymi przyczepność, które poprawiają skuteczność hamowania, nawet w przypadku cięższych pojazdów elektrycznych. Innowacyjna mieszanka HydroSipes skuteczniej rozprasza wodę, zapewniając prowadzenie i hamowanie na mokrej nawierzchni, które odpowiada parametrom opony na suchej nawierzchni.

Opony o niskim współczynniku tarcia do pojazdów elektrycznych

Opór toczenia opony nabiera jeszcze większego znaczenia w przypadku samochodów elektrycznych. Niższe opory toczenia pomagają złagodzić zwiększone zużycie opon EV spowodowane chwilowym momentem obrotowym. Mniejsze tarcie oznacza większą efektywność i większy zasięg, a jednocześnie przyczynia się do wydłużenia żywotności opony EV i ogólnej trwałości samochodu. W przypadku braku dźwięku silnika, opony o niskim poziomie hałasu przyczyniają się do płynnej i cichej jazdy, zmniejszając ilość hałasu przenoszonego przez oponę na kabinę pasażerską.

Wytrzymała mieszanka gumowa wytrzymująca moment obrotowy opon samochodów elektrycznych

Pojazdy elektryczne charakteryzują się natychmiastowym momentem obrotowym, co oznacza, że przyśpieszają w momencie, gdy włożysz pedał do metalu. Jednakże, chwilowy moment obrotowy opon pojazdów elektrycznych może również zwiększać zużycie. Oprócz dobrej przyczepności i niskich oporów toczenia, mieszanka gumowa stosowana w oponach EV musi również zapewniać maksymalną wytrzymałość.

Continental electric vehicle tire production

Conti.eContact™ – nasza najlepsza opona do samochodów elektrycznych

Specjaliści Continental w dziedzinie innowacji w oponach podjęli wyzwania związane z rewolucją mobilnościową. Conti.eContact™, specjalna opona do samochodów elektrycznych, rozwiązuje specyficzne problemy związane ze zwiększoną wagą pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Pomaga ona zrównoważyć zapotrzebowanie na niskie opory toczenia, wysoką przyczepność i wytrzymałość.

Conti.eContact™ electric vehicle tires

Ochrona, pielęgnacja i konserwacja opon samochodów elektrycznych

Aby zwiększyć żywotność opon EV, szczególnie ważna jest ich konserwacja. Podobnie jak w przypadku innych opon, należy regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza w elektrycznych oponach samochodowych i w razie potrzeby regulować je.

Prawidłowa geometria kół zmniejsza zużycie opon EV i powinna być sprawdzana co 6 miesięcy lub wcześniej w przypadku uderzenia w krawężnik, dziurę lub inną przeszkodę.

Ekspert może sprawdzić nadmierne zużycie, zwłaszcza na wewnętrznej krawędzi opony, i w razie potrzeby zaleci jej ustawienie lub obrócenie.

Jeśli to możliwe, wymień opony na oryginalne modele, które nie tylko zostały zaprojektowane na potrzeby pojazdów elektrycznych, ale zostały specjalnie dopasowane do konkretnego modelu, który prowadzisz. 

Firma Continental dostarczyła opony na oryginalne wyposażenie do Tesli i nowego Volkswagena ID.3, ale znajdziecie Państwo również odpowiednią oponę Conti.eContact™, pasującą do wielu innych typów pojazdów elektrycznych.

Znajdź opony Continental

Jak zbudowana jest opona?

Części opony

Poznaj elementy nowoczesnej opony Continental.

Czytaj więcej

Z czego zrobiona jest opona?

Budowa opony

Sprawdź z jakich materiałów wykonana jest opona Continental.

Czytaj więcej

Jak produkowane są opony?

Produkcja opon

Poznaj tajniki produkcji opon Continental.

Czytaj więcej

Jakie są typy opon?

Typy opon

Opony na lato, na zimę i na inne okazje.

Czytaj więcej

Jakie są wzory bieżników?

Bieżnik opony

Dobierz odpowiedni bieżnik do warunków drogowych.

Czytaj więcej

Jak dobrać rozmiar opony?

Rozmiar opony

Dobierz właściwy rozmiar opony do swojego samochodu.

Czytaj więcej

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Oznaczenia opon

Bogate źródło informacji z boku opony.

Czytaj więcej

Homologacja opon

Homologacja opon

Jak sprawdzić, czy nowe opony mają homologację.

Czytaj więcej

Szerokie opony

Szerokie opony

Zalety i wady zamiany opon na szerokie.

Czytaj więcej

Opony terenowe

Opony terenowe

Jazda z dala od utartych szlaków.

Czytaj więcej