Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Continental electric vehicle tires on the VW Volkswagen ID.3

Opony do samochodów elektrycznych - wszystko, co musisz wiedzieć

Najlepsze opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych

Pojazdy elektryczne i niskoemisyjne samochody hybrydowe napędzają przemianę mobilności, jaką znamy. Oznacza to, że nadszedł czas, aby dowiedzieć się więcej o zaawansowanych technologicznie oponach, które sprawiają, że rozwijają się one w bezemisyjną przyszłość.

Chociaż nie musimy na nowo wymyślać koła, musimy skupić się na pewnych aspektach opony, aby zapewnić optymalne osiągi samochodów elektrycznych. W zależności od koncepcji pojazdu, wymagania dotyczące opon mogą się różnić od nieistotnych do znaczących.

Dowiedz się o zmieniających się wymaganiach dotyczących opon oraz o naszych innowacjach w oponach Continental, które spełniają wymagania epoki elektrycznej.

Większa masa oznacza dłuższą drogę hamowania, wysoki moment obrotowy oznacza duże zużycie opon

W porównaniu z samochodami spalinowymi, technologia napędu elektrycznego obniża poziom hałasu silnika, emisji spalin, kosztów utrzymania i eksploatacji. Jednak jedną z konsekwencji wielu korzyści płynących z pojazdów elektrycznych jest znaczny wzrost ich masy. Baterie są ciężkie, a ich waga dodatkowo obciąża elektryczne opony samochodowe.

Moment obrotowy silnika elektrycznego ma również stronę dodatnią i ujemną. Z jednej strony oznacza to natychmiastowe przyspieszenie. Z drugiej strony, ten wysoki moment obrotowy stanowi dodatkowe obciążenie dla opon.

Nasze innowacje w zakresie opon Continental odpowiadają na główne wyzwania stawiane przez pojazdy elektryczne na trzy sposoby:

  • Opony do pojazdów elektrycznych przenoszą większe obciążenie i muszą wytrzymać wysoki moment obrotowy, co prowadzi do większego zużycia opon, dlatego potrzebujemy opon o mocniejszej konstrukcji i bardziej wytrzymałej mieszaninie gumy.  
  • Większa masa i zwiększona bezwładność oznaczają dłuższą drogę hamowania, dlatego kładziemy szczególny nacisk na optymalną przyczepność.
  • Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu, zwiększonej masie, zapotrzebowaniu na duży zasięg i mniejszą emisję zanieczyszczeń, jeszcze większe jest zapotrzebowanie na minimalne opory toczenia, dlatego opony do samochodów elektrycznych oferują płynniejszą, bardziej energooszczędną i mniej uciążliwą jazdę.

Elektryczny i hybrydowy przewodnik po oponach samochodowych

Wybór odpowiednich opon do pojazdów elektrycznych ma zasadnicze znaczenie dla efektywności, skuteczności hamowania i przebiegu pojazdu elektrycznego. Oto, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowych opon do samochodów elektrycznych lub hybrydowych:

How to choose tires for electric vehicles

Kup odpowiednie opony do samochodów elektrycznych

Kupując e-samochód lub hybrydę, już kupiłeś w przyszłość mobilność. Uzupełnij swój najnowocześniejszy samochód o przyszłościowe wyposażenie, wybierając opony zaprojektowane jako uzupełnienie technologii pojazdów elektrycznych. Nasze linie opon premium firmy Continental z najnowocześniejszymi technologiami oponiarskimi już teraz spełniają wymagania stawiane współczesnym pojazdom elektrycznym.


Sprawdź indeks nośności opon

Zawsze ważne jest kupowanie opon, które są w stanie unieść ciężar Twojego samochodu, ale jest to kluczowe przy wyborze elektrycznej opony samochodowej. Ze względu na wagę pojazdów elektrycznych, potrzebne są mocniejsze opony. Można na przykład wziąć pod uwagę opony XL, które zostały specjalnie opracowane do użytku przy dużych obciążeniach.

Opony o niskim współczynniku tarcia do pojazdów elektrycznych

Opór toczenia opony nabiera jeszcze większego znaczenia w przypadku samochodów elektrycznych. Niższy opór toczenia oznacza większy zasięg przy zasilaniu energią elektryczną i wyższą wydajność, a jednocześnie przyczynia się do ogólnego zrównoważonego rozwoju Twojego samochodu. Nasza opona EcoContact™ 6 zapewnia optymalną równowagę pomiędzy rozmiarem opony a rozmieszczeniem elementów. Zaawansowana technologicznie mieszanka zapewnia solidne połączenie pomiędzy krzemionką a gumą. Pozwala to na optymalną adaptację do zmiennych warunków drogowych, co ostatecznie poprawia opory toczenia i zużycie paliwa przez oponę.


Optymalna przyczepność dla skrócenia drogi hamowania EV

Większa waga oznacza również dłuższą drogę hamowania. Dobra opona może to zrekompensować, więc ważne jest, aby stosować najlepszą możliwą mieszankę gumy. Na przykład, nasza opona EcoContact™ 6 opiera się na wysokiej jakości mieszance Green Chilli 2.0 z dodatkami zwiększającymi przyczepność, które poprawiają skuteczność hamowania, nawet w przypadku cięższych pojazdów elektrycznych. 

Opony o niskim poziomie hałasu do pojazdów elektrycznych

W przypadku braku dźwięku silnika, opony o niskim poziomie hałasu przyczyniają się do płynnej i cichej jazdy, zmniejszając ilość hałasu przenoszonego przez opony do kabiny pasażerskiej. Nasza technologia opon ContiSilent™ to technologia redukująca hałas, która ma na celu zmniejszenie hałasu wewnątrz pojazdu na wszystkich nawierzchniach i prowadzi do większego komfortu. Technologia ContiSilent™ pomaga zmniejszyć hałas wewnątrz pojazdu do 9 dB(A), w zależności od typu pojazdu, jego prędkości i powierzchni drogi. Jest on również dostępny dla modelu EcoContact™ 6 i jest kompatybilny ze wszystkimi powszechnie dostępnymi felgami.

Wytrzymałe mieszanki odporne na działanie elektrycznego momentu obrotowego samochodu

Pojazdy elektryczne charakteryzują się natychmiastowym momentem obrotowym, co oznacza, że przyśpieszają w momencie, gdy włożysz pedał do metalu. Jednakże, wysoki moment obrotowy pojazdów elektrycznych może również zwiększać zużycie. Oprócz dobrej przyczepności, mieszanka gumowa zastosowana w oponach EV wymaga również niskich oporów toczenia.

Continental tire production

EcoContact™ 6 – nasza najlepsza opona do samochodów elektrycznych

Specjaliści Continental w dziedzinie innowacji w oponach podjęli wyzwania związane z rewolucją mobilnościową. Na przykład, EcoContact™ 6 rozwiązuje specyficzne problemy związane ze zwiększoną wagą pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Pomaga to zrównoważyć potrzebę niskiego oporu toczenia, wysokiej przyczepności i wytrzymałości. Również inne nasze linie opon premium z Continental, dzięki swoim najnowocześniejszym technologiom, już teraz spełniają wymagania stawiane współczesnym pojazdom elektrycznym.

Ochrona, pielęgnacja i konserwacja opon samochodów elektrycznych

Aby zwiększyć żywotność opon EV, szczególnie ważna jest ich konserwacja.  Podobnie jak w przypadku innych opon, należy regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza w elektrycznych oponach samochodowych i w razie potrzeby regulować je. Prawidłowa geometria kół zmniejsza zużycie opon i powinna być sprawdzana co 6 miesięcy lub wcześniej w przypadku uderzenia w krawężnik, dziurę lub inną przeszkodę. Ekspert może sprawdzić nadmierne zużycie, zwłaszcza na wewnętrznej krawędzi opony, i w razie potrzeby zaleci jej ustawienie lub obrócenie.


Jeśli to możliwe, należy wymienić opony na oryginalne modele, które nie tylko zostały zaprojektowane na potrzeby pojazdów elektrycznych, ale zostały specjalnie dopasowane do konkretnego modelu, którym się jeździ. Firma Continental dostarczyła opony z oryginalnym wyposażeniem do Tesli i nowego modelu Volkswagena ID.3.

Znajdź idealną oponę Continental.

Z czego zrobiona jest opona?

Budowa opony

Sprawdź z jakich materiałów wykonana jest opona Continental.

Czytaj więcej

Jak dobrać rozmiar opony?

Rozmiar opony

Dobierz właściwy rozmiar opony do swojego samochodu.

Czytaj więcej