Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Oznaczenia opon

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Oznaczenia na oponach

Widzisz oznaczenia z boku opony? To bogate źródło przydatnych informacji w skróconej formie. Widoczna jest oczywiście nazwa modelu opony, ale to dopiero początek. Jest tam także umieszczona sekwencja liczb wskazujących między innymi indeks nośności, indeks prędkości, rozmiar opony i jej budowę.

Dlaczego te oznaczenia są takie ważne? Informacje te będą potrzebne, gdy nadejdzie czas wymiany posiadanych opon na nowe. Przy zakupie nowych opon każdemu kierowcy zależy na zachowaniu optymalnych parametrów bezpieczeństwa i eksploatacji, dlatego przyda się znajomość poszczególnych oznaczeń.

Zacznijmy od następującej przykładowej sekwencji oznakowania opony: 225/45 R 18 95 H

Szerokość opony

Pierwszą liczbą w tej sekwencji jest 225. Wskazuje ona znamionową szerokość opony w milimetrach, licząc od boku do boku.

Profil

Po ukośniku widzimy liczbę 45. Oznacza ona profil opony, czyli wyrażony procentowo stosunek wysokości opony (licząc od obręczy w kierunku obwodu opony) do jej szerokości. Obliczamy tę wartość, dzieląc wysokość przekroju opony przez szerokość przekroju. Jeśli profil ma wartość 45, oznacza to, że wysokość opony stanowi 45% jej szerokości.

Budowa

Kolejnym elementem oznakowania jest nie liczba, a litera. Wskazuje ona rodzaj konstrukcji zastosowanej w osnowie opony. W naszym przykładzie jest to litera R (Radial), oznaczająca konstrukcję radialną. Możliwe są też litery B (Bias-ply) lub D (Diagonal), oznaczające oponę diagonalną.

Obecnie na drogach najczęściej stosowane są opony radialne. Ich nazwa wiąże się z radialną, czyli promieniową orientacją wewnętrznych warstw kordu, od stopki do stopki, pod kątem prostym do kierunku obrotu opony.

Średnica obręczy

Liczba 18 w naszym przykładzie wskazuje średnicę obręczy koła w calach.

Indeks nośności

Liczba po średnicy obręczy to indeks nośności. W naszym przykładzie kod 95 oznacza maksymalne obciążenie, jakie może utrzymać całkowicie napompowana opona. Indeksy nośności opon do samochodów osobowych mieszczą się w przedziale od 75 do 105, przy czym każdej wartości liczbowej odpowiada określona nośność. Dla poszczególnych wartości nośność wskazana jest w tabeli indeksów nośności w dokumentacji pojazdu lub opony. Więcej informacji o indeksie nośności.

Indeks prędkości

Ostatnim elementem przedstawionej sekwencji jest indeks prędkości, oznaczany literą z przedziału od A do Z. Każda litera oznacza maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się opona przy obciążeniu równym zalecanej nośności. W naszym przykładzie literze H odpowiada prędkość maksymalna 209 km/h. Nawet jeśli opona może sobie poradzić z taką prędkością, kierowcy nie powinni przekraczać dopuszczonych prawem limitów prędkości. Przeczytaj nasz przewodnik na temat indeksów prędkości.

Dodatkowe oznaczenia

Oprócz przedstawionej dotąd sekwencji elementów na bocznej ścianie opony mogą być umieszczone także inne litery i symbole.

W naszym przykładzie mają one następujące znaczenie: 

 

   7 Opona typu run-flat, umożliwiająca jazdę po przebiciu
   8 

Oznaczenie pierwszego wyposażenia pojazdu marki Mercedes (Mercedes Original Equipment – MOE)

   9  Przeznaczenie do jazdy po błocie i śniegu
10  

Zgodność z normami bezpieczeństwa pojazdów silnikowych amerykańskiego Departamentu Transportu (Department of Transportation – DOT)

11 Tydzień produkcji
12 Rok produkcji


Znajdź opony do Twojego samochodu

Najszybsza droga do idealnej opony.

Jak zbudowana jest opona?

Części opony

Poznaj elementy nowoczesnej opony Continental.

Czytaj więcej

Jak produkowane są opony?

Produkcja opon

Poznaj tajniki produkcji opon Continental.

Czytaj więcej

Jak dobrać rozmiar opony?

Rozmiar opony

Dobierz właściwy rozmiar opony do swojego samochodu.

Czytaj więcej