Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Homologacja opon

Homologacja opon

Co to jest homologacja opon?

Oto częste pytanie zadawane przy zakupie nowych opon: czy w samochodzie wolno założyć dowolną oponę o tej samej średnicy co średnica obręczy? Odpowiedź brzmi: nie. Sprawa nie jest tak oczywista, jak się wydaje. Najpierw należy sprawdzić, czy opony mają homologację.

Wynika to stąd, że nie każda opona jest dopuszczona do użytku w każdym samochodzie. Aby zachować bezpieczeństwo i parametry eksploatacyjne pojazdu – oraz uniknąć zbędnych wydatków na trasie – podczas zakupu należy pamiętać o homologacji opon.

Homologacja opon to dokument, w którym jednoznacznie wskazano, czy nowy komplet opon jest dopuszczony do użytku w Twoim samochodzie. Czasami określa się go mianem świadectwa dopuszczenia.

Jak uzyskać homologację opon

Gdzie szukać informacji o homologacji posiadanych opon? Są one podane w dokumentacji rejestracji pojazdu. Wymienione w niej kody wskazują prawidłowe wymiary opony i średnicę obręczy, jakich należy używać w danym samochodzie. 

Jeśli wymiary planowanych nowych opon, takie jak rozmiar opony i średnica obręczy, nie są podane w dokumentacji pojazdu, nie można ich założyć do czasu wydania świadectwa dopuszczenia. Świadectwo to może pochodzić od producenta pojazdu, producenta opon lub uprawnionego centrum badań.

Aby jak najbardziej przyspieszyć ten proces, warto skontaktować się z lokalnym sprzedawcą opon i podać mu następujące informacje z dokumentacji posiadanego pojazdu:

  • producent i model pojazdu,
  • klasa pojazdu,
  • data pierwszej rejestracji,
  • moc w kilowatach,
  • prędkość maksymalna,
  • obciążenie przedniej i tylnej osi.

Jeszcze raz upewnij się, że nowe opony pasują do Twojego pojazdu i zostały dopuszczone do użytkowania zgodnie z powyższymi parametrami. Dla własnego bezpieczeństwa i zadowolenia pamiętaj, aby wyposażać samochód w dopuszczone do tego celu opony.

Wyszukiwarka Sprzedawcy

Z czego zrobiona jest opona?

Budowa opony

Sprawdź z jakich materiałów wykonana jest opona Continental.

Czytaj więcej

Jakie są wzory bieżników?

Bieżnik opony

Dobierz odpowiedni bieżnik do warunków drogowych.

Czytaj więcej

Szerokie opony

Szerokie opony

Zalety i wady zamiany opon na szerokie.

Czytaj więcej