Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

A mechanic changing SUV tires

Wymiana opon w SUV-ach

Istnieje kilka wskaźników, które mówią, kiedy należy wymienić opony

Kiedy należy wymienić opony w moim SUV-ie?

  • Wymieniaj opony co najmniej raz na 10 lat
  • Wymieniaj opony, jeśli są przebite
  • Gdy głębokość bieżnika opon 4X4 spadnie poniżej 5 mm, należy je wymienić. Jeśli masz opony szosowe, wymień opony gdy głębokość bieżnika 1,6 mm.
  • Wymień opony, gdy ich zużycie jest nierównomierne lub nietypowe.
  • Wymień wszystkie cztery opony w tym samym czasie.

Większość kierowców chce uniknąć wymiany opon tak długo, jak to możliwe. Jednak nawet przy najbardziej zaawansowanych technologiach wymiany opon jest ona konieczna, aby zachować doskonałe osiągi i maksymalne bezpieczeństwo. A ponieważ są one jedynym elementem łączącym pojazd z drogą, warto zainwestować w wysokiej jakości, trwałe opony. Chociaż nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie, jak często należy wymieniać opony w SUV-ach, istnieje kilka wskaźników, które powiedzą Ci, kiedy powinieneś je wymienić. Zgodnie z ogólną zasadą, wszystkie opony - w tym zapasowe - mające więcej niż dziesięć lat, powinny być natychmiast wymienione na nowe.    

Czy trzeba wymieniać przebite opony?

Jeśli posiadasz SUV-a z napędem 4X4, najprawdopodobniej przynajmniej od czasu do czasu wyjeżdżasz nim w teren. Przemierzając błoto, śnieg, skały lub strome wzniesienia w ekstremalnych temperaturach, żywioły mogą w końcu spowodować uszkodzenia, zwłaszcza jeśli opony są używane od kilku lat. Jeśli jednak przebicie nastąpi na ścianie bocznej lub w jej pobliżu, oponę trzeba będzie natychmiast wymienić.

Jeśli obawiasz się, że zostaniesz złapany na pustkowiu z przebitą oponą, rozważ zakup samonośnych opon typu runflat lub samonaprawiających się opon ContiSeal™, które pozwalają kontynuować jazdę w przypadku przebicia. 

Regularnie sprawdzaj głębokość bieżnika

Regularnie sprawdzaj głębokość bieżnika

Głębokość bieżnika

Zużycie bieżnika jest głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wymianie opon. Jeżeli masz SUV-a jeżdżącego po drogach, w którym głębokość bieżnika opony spadła do 1,6 mm, to najwyższy czas wymienić opony. 

Jeżeli jednak posiadasz terenowego SUV-a, będziesz musiał wymienić opony około 5 mm, ponieważ bieżnik będzie zbyt niski, aby zapewnić trakcję w trudnym terenie. Gdy głębokość bieżnika jest niewielka, prawdopodobieństwo ugrzęźnięcia jest wysokie!

Jeśli nie jesteś pewien, dowiedz się tutaj, jak sprawdzić głębokość bieżnika.

Sprawdź opony pod kątem nietypowego zużycia

Sprawdź opony pod kątem nietypowego zużycia

Nietypowe lub nierównomierne zużycie opon

Jeśli na oponie pojawią się plamy nierównomiernego lub nieprawidłowego zużycia, może to oznaczać, że w pojeździe występuje problem mechaniczny. Do najczęstszych problemów należy nieprawidłowa geometria kół, problemy z wyważeniem kół, nierówne zawieszenie lub skrzynia biegów. Niestety, każdy z tych problemów ma wpływ na osiągi opony, niezależnie od rodzaju posiadanego SUV-a. Jeśli czujesz, że tracisz przyczepność podczas jazdy i zauważasz nierównomierne zużycie opon, zleć kontrolę opon i samochodu profesjonaliście.

Jeśli to nie problem mechaniczny jest przyczyną nadmiernego zużycia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeździsz z niewłaściwym ciśnieniem w oponach. Jeśli zużycie jest widoczne na obu barkach opony, najprawdopodobniej jest ona niedopompowana. Jeśli natomiast zużycie występuje wzdłuż środkowej części opony, najprawdopodobniej jest ona przepompowana. Z reguły ciśnienie w oponach SUV-a należy sprawdzać co 2 tygodnie, ale przynajmniej raz w miesiącu. Bez względu na to, czy masz opony letnie, zimowe, całoroczne, 4X4 czy terenowe, wszystkie one potrzebują odpowiedniej ilości powietrza. 

Wymień wszystkie cztery opony w tym samym czasie

Chociaż możliwa jest wymiana tylko jednej lub dwóch opon naraz, zdecydowanie zalecamy wymianę wszystkich czterech opon w tym samym czasie, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo i osiągi. Jest to szczególnie ważne w przypadku terenowych samochodów typu SUV. Wymiana tylko jednej opony może wpłynąć na zawieszenie pojazdu lub skrzynię biegów i spowodować nadmierne zużycie bieżnika opony. Jeżeli jednak wymieniamy tylko jedną oponę, należy upewnić się, że ma ona taki sam lub podobny wzór bieżnika jak druga opona na tej samej osi. W przeciwnym razie pojedynczą oponę na wymianę należy połączyć z oponą o największej głębokości bieżnika, a następnie zamontować obie na tylnej osi. Mieszanie różnych wzorów bieżnika pogorszy właściwości jezdne samochodu. Jeśli nie wiesz, jak wymienić pojedynczą oponę, zapytaj lokalnego dealera opon, który z pewnością Ci pomoże.


Aby uniknąć zbyt częstej wymiany opon w SUV-ach, należy wziąć pod uwagę sposób jazdy. Twoje nawyki jazdy mają bezpośredni wpływ na żywotność opon. Mocne przyspieszanie, ostre i szybkie zakręty oraz ostre hamowanie tylko zwiększą zużycie opon, więc staraj się być świadomym kierowcą.

Czy mogę jeździć moim SUV-em w terenie?

Większość SUV-ów może do pewnego stopnia zjechać z utwardzonych dróg, ale do poważnego off-roadu potrzebny jest napęd na cztery koła i opony, które poradzą sobie w każdym terenie.

Czytaj więcej

Jak sprawdzić prawidłowe ciśnienie w oponach SUV?

Person adding air to their SUV tires

Ciśnienie w oponach jest ważne dla wszystkich opon, w tym SUV-ów, ale opony terenowe są nieco inne.

Czytaj więcej

Opony dla SUV

Red SUV on a city road

Jeśli szukasz nowych opon do SUV-ów, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość.

Czytaj więcej
Artykuły pokrewne