Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Przepisy dotyczące opon dla samochodów SUV

Opony do SUV-ów są uniwersalne, ale mają też ograniczenia. Dowiedz się tutaj, jakie są ich granice.

Jakie są najważniejsze ograniczenia (prędkość, bieżnik, wiek) dla opon SUV?

  • Jeśli masz opony szosowe, wymień opony, gdy głębokość bieżnika osiągnie wartość mniejszą niż wymagana przez prawo. W Polsce jest to 1,6 mm.

  • Sprawdź indeks prędkości opony, aby dowiedzieć się, z jaką prędkością można na niej jeździć.

  • Należy znać indeks nośności opony - jest to maksymalna nośność, jaką może wytrzymać dana opona.

  • Opony powinny mieć mniej niż 10 lat.

W zależności od miejsca zamieszkania należy pamiętać o kilku ważnych parametrach opon SUV - nie tylko dlatego, że są one często wymagane przez prawo, ale także dlatego, że pomogą przedłużyć żywotność opon i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy.  Kluczowe aspekty, na które należy zwracać uwagę w przypadku wszystkich opon samochodowych, to wiek, głębokość, bieżnika, maksymalna prędkość i indeks nośności.

Przyjrzyjmy się bliżej tym wymaganiom.

Infographic showing tread wear indicators

Tread depth: be aware of your tread wear indicators

Jaka jest właściwa głębokość bieżnika opon do samochodów typu SUV?

Prawdopodobnie wiesz już, że dopuszczalna głębokość bieżnika w przypadku zwykłych opon drogowych wynosi 1,6 mm.  Te wartości dotyczą również małych i średnich samochodów typu SUV lub crossover. 

Jeśli posiadasz samochód typu SUV z napędem 4X4, ograniczenia dotyczące głębokości bieżnika są inne. Niektóre opony terenowe mogą mieć na początku bieżnik o głębokości 20 mm. Jak można sobie wyobrazić, gdy barki i bieżnik opony terenowej ulegną zużyciu, będzie ona miała znacznie gorszą trakcję na trudnym terenie, takim jak błoto, trawa i śnieg. Niezależnie od tego, czy Twój SUV ma napęd 4X4, czy nie, wskaźnik zużycia bieżnika (TWI) pokaże Ci, kiedy bieżnik osiągnął głębokość 3 mm. Są one równomiernie rozmieszczone w rowkach bieżnika opony.

An SUV driving at high speed on tarmac

Know your tires’ speed limit with the speed rating index

Jaki jest indeks prędkości dla opon SUV?

Na ścianie bocznej opony, wśród innych danych, znajduje się pojedyncza litera. Litera ta oznacza indeks prędkości opony, czyli innymi słowy, z jaką prędkością można na niej jeździć. Każda litera od A do Z oznacza maksymalną prędkość, jaką opona może wytrzymać przy zalecanej nośności.

W przypadku terenowych SUV-ów jest wyjątek. Opony te często mają niższy indeks prędkości w porównaniu z oponami terenowymi, ponieważ często przewożą o wiele większy ciężar. W rzeczywistości, można oczekiwać, że większość opon Continental przeznaczonych do użytku terenowego będzie miała indeks "Q" do "S", czyli około 160-180 km/h, podczas gdy opony przeznaczone do użytku drogowego mają co najmniej indeks "T", czyli około 190 km/h. Mimo że mają niższy indeks prędkości, często mają też wyższy indeks nośności, aby przenosić dodatkowy ciężar pojazdów 4X4. Oczywiście, mimo że opona może pracować z taką prędkością, nigdy nie należy przekraczać dozwolonych limitów prędkości.

Jaki jest indeks nośności opon do samochodów typu SUV?

Chociaż większość terenowych SUV-ów nie jest tak szybka jak sedany, opony, w które są wyposażone, mają zazwyczaj znacznie wyższy indeks nośności. Indeks nośności to maksymalna nośność, jaką może wytrzymać dana opona. Jak można się domyślić, im wyższy indeks nośności, tym większa nośność opony. Jest to szczególnie ważne, gdy trzeba holować przyczepę. Należy również pamiętać, że indeks nośności odzwierciedla nośność opon napompowanych do maksymalnego ciśnienia, co oznacza, że nośność będzie spadać wraz ze spadkiem ciśnienia w oponach. Więcej informacji na temat ciśnienia w oponach SUV-a można znaleźć tutaj.

Ta sama zasada obowiązuje w przypadku małych i średnich SUV-ów, które są używane wyłącznie do jazdy po drogach. Szczegółowe informacje na temat maksymalnego indeksu nośności opon można znaleźć w instrukcji obsługi producenta pojazdu. W razie wątpliwości należy udać się do lokalnego specjalisty od opon.

W jakim wieku należy wymieniać opony w SUV-ach?

Opony drogowe i szosowe, w tym opony do SUV-ów typu crossover, powinny być wymieniane przynajmniej co 10 lat - łącznie z oponami zapasowymi. Ta górna granica wieku dotyczy opon, które były pod właściwą opieką podczas rutynowych kontroli, nie mają uszkodzeń, a ich bieżnik spełnia wymagania dotyczące minimalnej głębokości. Zalecamy wymianę opon terenowych SUV przynajmniej co pięć lat, jeżeli są one często używane w warunkach terenowych, lub coroczną kontrolę opon po przekroczeniu pięcioletniego okresu eksploatacji. Opony terenowe SUV nie wytrzymują tak długo, jak zwykłe opony samochodowe, ponieważ bieżnik zużywa się znacznie szybciej pod wpływem ciężaru pojazdu i trudnego terenu, przez który przejeżdża. Więcej informacji na temat wymiany opon SUV znajdziesz tutaj. 

Artykuły pokrewne