Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

00_stage image

Czy wszystkie SUV-y mają napęd na cztery koła?

Wyjaśniamy różnicę pomiędzy SUV, 4WD i AWD.

Czy wszystkie SUV-y mają napęd na cztery koła (4WD)?

  • Nie wszystkie SUV-y to 4WD
  • Termin "napęd na cztery koła" nie jest synonimem terminu "SUV".
  • Głównie terenowe SUV-y mają napęd na cztery koła.
  • SUV-y drogowe częściej mają napęd na wszystkie koła lub nawet na dwa koła.

Odpowiedź na pytanie "czy wszystkie SUV-y mają napęd na cztery koła?" jest dość prosta: Nie. Nie wszystkie samochody sportowo-użytkowe mają napęd na cztery koła. Jednak, gdy sięgniemy nieco głębiej, sprawa staje się bardziej skomplikowana. W końcu w wielu częściach świata termin "napęd na cztery koła" jest używany zamiennie z nazwą SUV, przynajmniej potocznie. W zależności od kontekstu, ta uniwersalna kategoria może obejmować wszystko, od miejskich crossoverów SUV i e-hybryd zasilanych akumulatorem do luksusowych SUV-ów o wysokich osiągach, w tym wiele modeli, które w rzeczywistości nie mają napędu na cztery koła. Przyjrzyjmy się bliżej terminologii, a następnie wyjaśnijmy, który rodzaj napędu jest odpowiedni do różnych warunków jazdy.

What is an SUV, what is 4WD, what is AWD?

An SUV, a 4WD powertrain, an AWD powertrain

SUV, napęd na cztery koła (4WD) i napęd na wszystkie koła (AWD) zdefiniowane: Co to jest SUV?

W branży motoryzacyjnej SUV stał się terminem najczęściej używanym w odniesieniu do kategorii samochodów, które z wyglądu przypominają pojazdy terenowe, szczególnie ze względu na duży prześwit i typowy wygląd hatchbacka. Często mają też inne cechy, takie jak przestronność, przydatność do holowania i ciągnięcia, a także zdolności terenowe i napęd na cztery koła. Jednak im bardziej popularne stają się SUV-y, tym szersza jest definicja kategorii i tym bardziej prawdopodobne jest, że samochód określany jako SUV nie ma napędu na cztery koła odpowiedniego do przygód w terenie. Wiele z nich ma pełny lub częściowy napęd AWD, inne mają nawet napęd na dwa koła przeznaczony wyłącznie do jazdy po drogach.

03_image

Co to jest 4WD?

Jak sama nazwa wskazuje, napęd na cztery koła (aka. 4WD/cztery na cztery/4×4) niekoniecznie odnosi się do kategorii pojazdu, ale do konkretnej konfiguracji układu napędowego. Układ napędowy przenosi moc silnika na wszystkie cztery koła, zapewniając trakcję nawet na trudnym, nierównym i zmiennym terenie. Jest on zazwyczaj spotykany w typowych terenowych samochodach typu SUV, które prawdopodobnie przychodzą na myśl, gdy myślisz o pełnej przygód jeździe terenowej, takich jak Toyota Land Cruiser, Jeep Wrangler, Mercedes-Benz G-Class lub oryginalny Land Rover Defender. SUV-y z pełnym napędem 4WD, którego nie można wyłączyć, są odpowiednie tylko dla kierowców, którzy rzadko, jeśli w ogóle, jeżdżą po drogach utwardzonych. Dla wszystkich innych jest częściowy napęd 4WD, który można włączać i wyłączać ręcznie, w zależności od potrzeb.

04_image

Co to jest AWD?

Systemy napędu na wszystkie koła są często mylone z napędem na cztery koła, ale działają one inaczej i mają inne zalety i zastosowania. Technicznie rzecz biorąc, układ napędowy AWD automatycznie i elektronicznie rozdziela moc na wszystkie koła w zależności od potrzeb. Istnieją systemy pełnoetatowe i niepełnoetatowe, ale te ostatnie są również sterowane elektronicznie i aktywowane w zależności od sytuacji na drodze, więc nie jest konieczna ręczna interwencja. Pojazdy z napędem na wszystkie koła stanowią znacznie szerszą kategorię niż pojazdy z napędem na cztery koła i nie ograniczają się do SUV-ów. Podczas gdy napędy na cztery koła doskonale sprawdzają się w warunkach terenowych, ale nie są szczególnie przydatne w wielu innych sytuacjach, napędy na wszystkie koła poprawiają przyczepność i oferują kontrolę trakcji we wszystkich ALE naprawdę trudnych warunkach terenowych. Jeśli szukasz samochodu terenowego, który poprawi osiągi opon zimowych na śliskiej nawierzchni i poradzi sobie na dziwnym żwirowym torze, to jest to najlepszy wybór.

A woman driving an SUV in the city

SUV-y typu crossover przeznaczone do jazdy miejskiej rzadziej mają napęd na cztery koła

Jaka jest różnica między SUV-em, napędem na cztery koła i AWD?

Wracając do naszego pierwotnego pytania, nie wszystkie SUV-y mają system napędu na cztery koła, ale większość pojazdów z napędem na cztery koła mieści się w kategorii SUV. Prawdopodobnie można powiedzieć, że pełnokrwisty, jeżdżący wszędzie i robiący wszystko wóz terenowy 4x4 jest platońskim ideałem SUV-a. Jednak kategoria SUV-ów już dawno przekroczyła swoją pierwotną definicję, więc dzisiejsze samochody, hybrydy, crossovery i luksusowe SUV-y częściej mają napęd na wszystkie koła. O ile nie zamierzasz zjeżdżać z utartych szlaków i jeździć po trudnym terenie, prawdopodobnie nie potrzebujesz napędu na cztery koła, ale AWD może znacząco poprawić kontrolę i przyczepność opon, nawet podczas jazdy po suchej nawierzchni.

Artykuły pokrewne