Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Person adding air to their SUV tires

Jak sprawdzić prawidłowe ciśnienie w oponach SUV?

Dowiedz się, czym różni się ciśnienie w oponach terenowych SUV-ów.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach do samochodów typu SUV?

 • Ciśnienie w oponach jest zmienne - zależy od rozmiaru, obciążenia i typu opon.
 • Ciśnienie w oponach należy sprawdzać co dwa tygodnie.
 • Zalecane ciśnienie w oponach pojazdu można znaleźć na ramie drzwi po stronie pasażera i kierowcy, na klapce wlewu paliwa oraz w instrukcji obsługi producenta pojazdu.
 • Sprawdzaj ciśnienie powietrza, nawet jeśli masz system monitorowania ciśnienia w oponach.

Ciśnienie w oponach jest jednym z najważniejszych elementów opony, bez względu na rodzaj pojazdu, w którym jest zamontowana. Jeśli jeszcze tego nie robisz, ważne jest, abyś sprawdzał ciśnienie w oponach co miesiąc. Właściwe ciśnienie w oponach zapewnia optymalną trakcję i przyczepność w każdym terenie oraz wydłuża przebieg paliwa.

Przejdźmy teraz do szczegółów i omówmy, jak znaleźć prawidłowe ciśnienie w oponach dla swojego SUV-a oraz co należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o monitorowanie ciśnienia w oponach.

Friends unpacking their medium-large SUV at their destination

Przewozisz ciężki ładunek? Dostosuj odpowiednio ciśnienie w oponach 

Jakie powinno być ciśnienie powietrza w oponach mojego SUV-a?

Niestety, nie ma uniwersalnej specyfikacji barów, która pasowałaby do każdej opony. Jednak dla ogólnego przykładu, jeśli masz SUV-a z relatywnie niskim obciążeniem, liczba ta będzie wynosić około 2,4 bara.

Regulując ciśnienie powietrza, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jeśli Twój SUV lub CUV porusza się głównie po drogach asfaltowych i nie robisz nic niezwykłego, np. przewozisz ciężki ładunek lub jedziesz przez bardzo długi czas, istnieje kilka miejsc, w których możesz szybko sprawdzić, jakie powinno być ciśnienie w oponach:

 • Na framugach drzwi po stronie pasażera i kierowcy
 • Na klapce wlewu paliwa

Jeśli jednak przewozisz ciężki ładunek i wybierasz się w długą podróż samochodem, powinieneś zawsze odwoływać się do:

 • Instrukcja obsługi producenta pojazdu (patrz poniżej).

Zawiera on szczegółowe informacje na temat zalecanego ciśnienia dla przednich i tylnych opon danego pojazdu. Jest to minimalne ciśnienie powietrza w zimnych oponach potrzebne do utrzymania pojazdu. Prawdopodobnie będą tam podane dwie wartości, jedna dla normalnego użytkowania, a druga dla pełnego obciążenia. W razie wątpliwości zawsze należy skontaktować się z lokalnym specjalistą od opon.

Dowiedz się, gdzie sprawdzić ciśnienie w oponach

Dowiedz się, gdzie sprawdzić ciśnienie w oponach

Ciśnienie powietrza w oponach z napędem na cztery koła (4WD)

Zalecane ciśnienie powietrza w oponach 4WD można również znaleźć w instrukcji obsługi producenta SUV-a, na framugach drzwi pojazdu oraz na klapce wlewu paliwa - tak samo jak w każdym innym pojeździe. Jednak podczas jazdy terenowej często obniża się ciśnienie w oponach. Robi się to, aby ograniczyć odbijanie się opon od nierówności terenu, a także aby zwiększyć powierzchnię styku opony z miękkim lub nierównym podłożem. Pomaga to zmniejszyć opory toczenia, zwiększając jednocześnie przyczepność i ogólnie rzecz biorąc, zmniejsza szanse na przebicie opony. Jednak przy niższym ciśnieniu powietrza nie można jeździć tak szybko z powodu nagrzewania się opon.

Co zrobić, jeśli mam system monitorowania ciśnienia w oponach?

Jeśli masz SUV-a z 2008 r. lub nowszego, prawdopodobnie jest on wyposażony w system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). W wielu krajach są one już obowiązkowe i większość nowych samochodów jest w nie standardowo wyposażona. Czujniki stale monitorują ciśnienie w oponach i w razie niebezpiecznie niskiego ciśnienia zaalarmują Cię symbolem na desce rozdzielczej.

Gdy zaświeci się kontrolka TPMS, należy sprawdzić ciśnienie we wszystkich czterech oponach. Może się okazać, że tylko jedna z nich potrzebuje powietrza, ale ważne jest, aby dokładnie sprawdzić ciśnienie. Lampka TPMS będzie również migać, jeśli używasz opony zapasowej, a pojazd nie może wykryć czujnika oryginalnego koła. Jeśli sprawdziłeś wszystkie opony i nie możesz znaleźć niczego złego, może to oznaczać usterkę systemu TPMS.

Chociaż system TPMS jest doskonałym sposobem ostrzegania o przebiciu opony, sprawdzanie opon i zwracanie uwagi na ich stan jest obowiązkiem kierowcy, dzięki czemu może on zawczasu reagować na problemy, takie jak nierównomierne zużycie lub niebezpiecznie niski poziom bieżnika.

Wskazówki dotyczące sprawdzania ciśnienia w oponach

Ogólną zasadą jest sprawdzanie ciśnienia w oponach co dwa do czterech tygodni i za każdym razem, gdy wyruszasz w długą podróż lub przewozisz duży ładunek.

 • Upewnij się, że opony są zimne.
  Dokładniejszy odczyt uzyskasz, sprawdzając ciśnienie z samego rana, gdy opony nie były używane lub nie były zbyt długo wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Zawsze korzystaj z podręcznika.
  W razie wątpliwości należy zapoznać się z instrukcją obsługi producenta pojazdu. Będzie tam podana minimalna wartość ciśnienia powietrza w zimnych oponach, potrzebna do utrzymania pojazdu.
 • Używaj niezawodnego manometru i kompresora powietrza.
  Można go kupić w sklepie motoryzacyjnym lub skorzystać z bezpłatnego na stacji benzynowej.
 • Prawidłowo sprawdź ciśnienie.
  Umieść manometr na trzonku zaworu i mocno dociśnij, aż ustanie syczący dźwięk uciekającego powietrza. Na manometrze pojawi się odczyt ciśnienia, upewnij się, że jest zgodne z zaleceniem producenta. Jeśli jest zbyt wysokie, należy popchnąć zawór, aby wypuścić trochę powietrza. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, należy podłączyć sprężarkę do zaworu i napełnić oponę do momentu, aż osiągnie zalecany poziom. 

Wymiana opon w SUV-ach

A mechanic changing SUV tires

Istnieje kilka wskaźników, które informują, kiedy należy wymienić opony. Nawet jeśli nigdy nie doszło do przebicia opony, mogą one wykazywać zużycie.

Czytaj więcej

Przepisy dotyczące opon dla samochodów SUV

W zależności od tego, w jakim miejscu na świecie się znajdujesz, powinieneś znać kilka limitów opon SUV.

Czytaj więcej

Opony dla SUV

Red SUV on a city road

Jeśli szukasz nowych opon do SUV-ów, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość.

Czytaj więcej
Artykuły pokrewne