Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

A variety of SUVs lined up with Continental tires

Opony do SUV

Co to jest SUV?

Który samochód można nazwać SUV

Definicja SUV: Co oznacza skrót SUV?

  • Skrót SUV-a oznacza sportowy pojazd użytkowy
  • SUV-y są na ogół wysokie, przestronne i wszechstronne.
  • SUV ewoluował z czasem, od wojskowego pojazdu terenowego do jednej z najbardziej popularnych kategorii samochodów dostępnych na rynku.
  • Nie wszystkie SUV-y to 4WD.
  • Istnieją różne opony do SUV-ów do celów terenowych i drogowych.

Krótko mówiąc, SUV to skrót od sportowego pojazdu użytkowego. Jak sama nazwa wskazuje, ta kategoria pojazdów oferuje mnóstwo miejsca dla wszystkich Twoich sportowych i użytkowych potrzeb.

Dzięki zwiększonemu prześwitowi, wysokiemu dachowi i często dużemu tyłowi, jest tu cała masa miejsca dla pasażerów, bagażu, zwierząt domowych, narzędzi roboczych oraz holowania lub ciągnięcia, dla tych, którzy mogą go potrzebować. I pamiętaj, że nie musisz być wyrzucany ze słowem "sport" - w sportowym samochodzie użytkowym nie musisz być osobą, która nieustannie wyjeżdża na zewnątrz, aby korzystać z SUV-a! Z drugiej strony, aspekt użytkowy będzie pasował do większości kierowców, ponieważ oznacza to, że jest dużo miejsca na to, co wiąże się z codziennymi zajęciami.

Zbadajmy, jak SUV ewoluował z biegiem czasu, jakie są dostępne różne typy sportowych pojazdów użytkowych, a co najważniejsze, opony, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Willy’s Overland Jeep, a military vehicle for WWII

Willy’s Overland Jeep: one of the first SUVs

Jak ewoluował SUV

Jedno z pierwotnych zastosowań samochodów użytkowych pochodzi z czasów II wojny światowej, kiedy to do przewozu żołnierzy wymagany był pojazd wojskowy o napędzie terenowym. Pojazd ten musiał być wytrzymały, mieć dużo miejsca i być w stanie wytrzymać szorstkie i niewybaczalne powierzchnie.

Od tego czasu ten sportowy pojazd użytkowy znacznie się rozwinął. Szybko rozwijający się od pięciu dekad do lat 90-tych, pojazd stał się bardziej przystępny cenowo i od tego czasu stał się głównym wyborem konsumentów na wielu kontynentach.

Dzisiaj jesteśmy rozpieszczeni wyborem. Kierowcy mają teraz możliwość wyboru unikalnego pojazdu pasującego do ich stylu życia - od wydajnych, elektrycznych i hybrydowych SUV-ów po crossovery. Możliwości jest mnóstwo! Ale pamiętaj: niezależnie od tego, jaki masz samochód, ważne jest, aby mieć odpowiednie opony. 

Jeep Cherokee, a popular SUV in the 90s

The Jeep Cherokee: a classic SUV

Jakie są rodzaje SUV-ów?

W zależności od miejsca zamieszkania na świecie, można natknąć się na ogromną różnorodność SUV-ów w różnych rozmiarach i o różnych funkcjach. Trend na SUV-y jest w dużej mierze napędzany przez wygodę ich konstrukcji. Mają wysoki dach i sprawiają wrażenie, jakby miały nieskończoną ilość miejsca na głowę, nogi i schowki. Dodatkowo, większość linii dachów SUV-ów nie opada w kierunku bagażnika, tak jak ma to miejsce w przypadku sedanów i wozów, dzięki czemu widoczność jest lepsza, a przestrzeń może być wykorzystana bardziej efektywnie.

Chociaż kształt i konstrukcja pojazdów użytkowych są inspirowane ich off-roadowym dziedzictwem, niekoniecznie są to pojazdy z napędem na cztery koła. Choć niektóre pojazdy użytkowe mają napęd na cztery koła - czasami określany jako cztery na cztery, 4WD lub 4×4 - większość z nich ma napęd na wszystkie koła (AWD), a niektóre nawet na dwa koła i nie nadają się w ogóle do jazdy w terenie.

Find out what defines a 4WD here. 

 A performance sports utility vehicle fitted with Continental tires

Select the correct tires for your SUV

Jak wybrać opony do SUV-ów?

Kluczową rzeczą, którą należy wiedzieć przy wyborze opon jest to, czy SUV będzie używany do celów terenowych czy drogowych. Jeżeli Twój SUV lub CUV (crossover utility vehicle) będzie jeździł głównie po asfalcie i może jedynie poruszać się po drogach szutrowych, istnieje szansa, że możesz użyć opon podobnych do tych, jakie mają sedany lub wagony - nawet jeżeli Twój samochód ma napęd AWD. Jeśli Twój samochód ma napęd na 4 koła i wiesz, że będziesz z niego korzystać w warunkach terenowych, musisz wziąć pod uwagę kilka zmiennych - w tym porę roku i indeks ładowności. Dowiedz się, które samochody typu SUV są zdolne do jazdy w terenie.

Tutaj możesz także sprawdzić, jakie opony do samochodów typu SUV najlepiej pasują do Twojego pojazdu.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jakiej opony potrzebujesz, odwiedź lokalnego specjalistę od opon Continental. Z przyjemnością udzielą Ci pomocy! 

Znajdź idealne opony Continental dla Twojego samochodu

Czy wszystkie SUV-y mają napęd na cztery koła?

Duży SUV na łonie natury w terenie

Nie wszystkie SUV-y mają napęd na cztery koła. Jaka jest więc różnica między SUV-em, napędem na cztery koła i AWD?

Czytaj więcej

Czy mogę jeździć moim SUV-em w terenie?

Większość SUV-ów może do pewnego stopnia zjechać z utwardzonych dróg, ale do poważnego off-roadu potrzebny jest napęd na cztery koła i opony, które poradzą sobie w każdym terenie.

Czytaj więcej

Opony dla SUV

Red SUV on a city road

Jeśli szukasz nowych opon do SUV-ów, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby zapewnić bezpieczeństwo i jakość.

Czytaj więcej

Przepisy dotyczące opon dla samochodów SUV

W zależności od tego, w jakim miejscu na świecie się znajdujesz, powinieneś znać kilka limitów opon SUV.

Czytaj więcej

Wymiana opon w SUV-ach

A mechanic changing SUV tires

Istnieje kilka wskaźników, które informują, kiedy należy wymienić opony. Nawet jeśli nigdy nie doszło do przebicia opony, mogą one wykazywać zużycie.

Czytaj więcej

Jak sprawdzić prawidłowe ciśnienie w oponach SUV?

Person adding air to their SUV tires

Ciśnienie w oponach jest ważne dla wszystkich opon, w tym SUV-ów, ale opony terenowe są nieco inne.

Czytaj więcej
Artykuły pokrewne