Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Jazda we mgle

Jazda we mgle

Porady dotyczące bezpiecznej jazdy we mgle

Szybkie fakty: Wskazówki bezpiecznej jazdy we mgle

 • Zmniejsz prędkość i zwiększ odległość od innych samochodów, aby dać sobie więcej czasu na reakcję.
 • Mgła może bez ostrzeżenia stać się gęstsza. Jeżeli widoczność za bardzo się zmniejszy, zjedź z drogi i zaparkuj.
 • Korzystaj ze świateł przeciwmgielnych i mijania („krótkich”), unikaj włączania świateł drogowych („długich”).
 • Zwracaj uwagę na otoczenie, nie pozwól, aby coś wewnątrz samochodu rozproszyło Twoją uwagę.

Mgła powoduje, że warunki do jazdy nie są bezpieczne. Ogranicza ona widoczność oraz utrudnia dostrzeganie zagrożeń i ocenę odległości. Nietypowa aura może wywoływać złudzenia optyczne. Kierowcy mogą źle oceniać własną prędkość lub nie mają pewności, czy inne samochody poruszają się.

Mgła to rodzaj chmury blisko powierzchni Ziemi. Jest częstym zjawiskiem w pobliżu jezior i wybrzeża rano i wieczorem. Może też tworzyć się o innych porach i w innych miejscach. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź lokalną prognozę pogody.

Jeśli to możliwe, nie poruszaj się samochodem we mgle. Zarówno gęsta mgła, jak i lekkie zamglenie zaliczają się do najczęstszych przyczyn wypadków, w tym także karamboli. Jeśli nie możesz uniknąć jazdy we mgle, skorzystaj z poniższych porad, aby bezpiecznie dojechać do celu.

Jedź wolniej i zachowaj cierpliwość

 • Mgła ogranicza widoczność. Możesz nie dostrzec obiektów przed pojazdem, dopóki nie znajdą się zbyt blisko. Jedź z mniejszą prędkością i utrzymuj większy odstęp od poprzedzającego Cię pojazdu, aby zapewnić sobie więcej czasu na reakcję. Unikaj przysuwania się do innych samochodów, nawet jeśli wydaje się, że poprawia to widoczność.
 • Nie używaj tempomatu i przygotuj się do szybkiego hamowania.
 • Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu wskazania na prędkościomierzu. Na skutek wywołanego przez mgłę złudzenia optycznego kierowcy może się wydawać, że jedzie wolno. Z tego powodu wielu kierowców przyspiesza. Nie polegaj na swoim wzroku — w tych warunkach prędkościomierz jest bardziej wiarygodny.
 • Podczas jazdy we mgle zachowaj cierpliwość. Hamuj powoli, aby dać innym pojazdom możliwość zareagowania. Kierunkowskazy włączaj z wyprzedzeniem, aby skutecznie sygnalizować zamiar skrętu. Ponieważ na drodze niewiele widać, unikaj wyprzedzania innych samochodów.

Unikaj jazdy, a przy zbyt silnej mgle zatrzymaj się

 • Mgła może zgęstnieć bez ostrzeżenia. Jeśli widoczność stanie się zbyt słaba, zjedź z drogi. Znajdź parking lub podjazd, na którym możesz się bezpiecznie zatrzymać. W razie potrzeby zjedź na pas awaryjny lub na trawę. Odsuń się na rozsądną odległość od głównej jezdni.

 • Zostaw zapalone światła awaryjne, ale zgaś reflektory — dzięki temu Twój pojazd jest widoczny dla innych kierowców, ale nie sprawia wrażenia, że jest w ruchu.

 • Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie niebezpiecznej pogody. Nie ruszaj w drogę, dopóki widoczność nie poprawi się. Spróbuj znaleźć schronienie poza swoim samochodem. Jeśli musisz pozostać w pojeździe, miej zapięty pas bezpieczeństwa.

Używaj świateł przeciwmgłowych lub świateł mijania, ale nie świateł drogowych

 • Zapal tylne światła przeciwmgłowe. Dzięki nim Twój samochód jest lepiej widoczny dla innych kierowców. W gęstej mgle możesz także włączyć światła awaryjne.

 • Jeśli pojazd jest wyposażony w światła przeciwmgłowe lub dalekosiężne, zapal je. Barwa i pozycja świateł przeciwmgłowych zapobiega oślepieniu, jakie może spowodować reflektor.

 • Należy użyć wyłącznie świateł mijania. Nie powinno się używać świateł drogowych (długich), ponieważ ich wiązka światła ulega rozproszeniu i odbiciu przez krople wody zawieszone we mgle, co skutkuje pogorszeniem widoczności.

Zachowaj szczególną ostrożność

 • Aby bezpiecznie prowadzić samochód we mgle, należy zwracać szczególną uwagę na otoczenie. Ogranicz wszelkie czynniki rozpraszające uwagę. Wyłącz radio. Poproś pasażerów o zachowanie ciszy i wypatrywanie przeszkód.
 • Podczas jazdy we mgle łatwo zjechać ze swojego pasa. Zwracaj uwagę na linie na drodze lub trzymaj się prawej strony drogi, aby mieć pewność, że pozostajesz na swoim pasie. Nie zmieniaj pasów ani nie wyprzedzaj innych samochodów.
 • Pamiętaj, z której strony nadjeżdżają samochody z naprzeciwka.
 • Otwórz trochę okno, aby słyszeć, co dzieje się na zewnątrz pojazdu. Dzięki temu lepiej wyczujesz obecność obiektów w pobliżu samochodu.
 • Przygotuj się na gwałtowne hamowanie. Pojazdy, ludzie i rowery mogą pojawić się znienacka. Niektóre zwierzęta są mniej płochliwe we mgle i mogą wejść na jezdnię.
 • Mgła powoduje osadzanie się wilgoci na przedniej i pozostałych szybach. Dbaj o ich przejrzystość, używając wycieraczek przedniej szyby i podgrzewaczy. Dostosuj ich nastawy odpowiednio do zmieniających się warunków.

Znajdź opony do Twojego samochodu

Najszybsza droga do idealnej opony.

Jazda podczas ulewnego deszczu

Jazda podczas ulewnego deszczu

Deszczowa aura może zmienić warunki na drodze.

Czytaj więcej

Jazda po śniegu

Jazda po śniegu

Co robić, gdy na drodze jest śnieg i lód.

Czytaj więcej

Aquaplaning

Aquaplaning

Porady dotyczące unikania aquaplaningu.

Czytaj więcej