Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Jazda podczas ulewnego deszczu

Jazda podczas ulewnego deszczu

Porady dotyczące bezpiecznej jazdy podczas ulewnego deszczu

Deszczowa aura może zmienić warunki na drodze. Prowadzenie samochodu w czasie deszczu to o wiele większe wyzwanie niż jazda podczas doskonałej pogody. Gdy na drodze jest mokro, warto skorzystać z kilku porad dotyczących bezpieczeństwa.

Jazda w czasie ulewy? Ulewny deszcz ogranicza widoczność i utrudnia hamowanie. Pojawia się jeszcze inne ryzyko — na przykład poślizg kół na warstwie wody przy dużej prędkości, czyli aquaplaning.

Nowe opony — lub dobrze utrzymane opony z bieżnikiem o optymalnej głębokości — poprawią bezpieczeństwo jazdy w deszczowe dni. Trzeba będzie jednak zachować ostrożność i skupić uwagę podczas kierowania pojazdem.

Nasze trzy najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy w ulewnym deszczu

  • Jedź wolniej. Tak, to banał. Warto jednak jechać z prędkością niższą niż dopuszczalna. Im wolniej jedziesz, tym większą masz kontrolę nad pojazdem — i tym łatwiej zahamujesz.

  • Zapal światła. Miej włączone reflektory, ponieważ zwiększają one Twoją widoczność. Upewnij się, że światła hamowania są sprawne. W wielu krajach używanie reflektorów podczas deszczu jest wymagane prawem. Aby zapewnić sobie optymalne bezpieczeństwo w czasie deszczu, zapal reflektory.
  • Zwiększ odległość od innych pojazdów. Daj innym kierowcom więcej miejsca. Utrzymuj dwukrotnie większą niż zwykle odległość od samochodu przed Tobą. Podczas deszczu droga hamowania wydłuża się. Ponadto unikniesz ochlapania przez inne (zwłaszcza większe) pojazdy, co także może ograniczyć widoczność.

Powyższe trzy najważniejsze zasady mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas deszczu. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o jeździe podczas ulewnego deszczu. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej porad dotyczących bezpiecznej jazdy po mokrej lub zalanej wodą drodze.

Uważaj na pierwszy deszcz

Pierwszy deszcz po intensywnej suszy może sprawić, że warunki na drodze staną się bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Deszcz miesza się z olejem i pyłem na drodze, co powoduje, że powierzchnia drogi staje się wyjątkowo śliska. O wiele łatwiej utracić wtedy panowanie nad pojazdem.

Pamiętaj o ostrożnym hamowaniu

Podczas deszczowej pogody hamulce nie zadziałają tak szybko, jak to zwykle bywa, gdy na drodze jest sucho. Staraj się obserwować drogę jak najdalej przed sobą i zwalniaj, zdejmując nogę z gazu, a nie poprzez gwałtowne naciśnięcie pedału hamulca. Unikaj używania hamulców, chyba że jest to konieczne. Nagłe hamowanie na mokrej drodze może spowodować, że samochód wpadnie w poślizg.

Wyłącz tempomat

W czasie deszczu tempomat powinien być wyłączony. Musisz mieć pełną kontrolę nad samochodem.

Znajdź opony do Twojego samochodu

Najszybsza droga do idealnej opony.

Aquaplaning

Aquaplaning

Porady dotyczące unikania aquaplaningu.

Czytaj więcej

Jazda po śniegu

Jazda po śniegu

Co robić, gdy na drodze jest śnieg i lód.

Czytaj więcej

Jazda we mgle

Jazda we mgle

Porady dotyczące bezpiecznej jazdy we mgle.

Czytaj więcej