Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Samochód jeżdżący po mieście jesienią

Opony wielosezonowe: głębokość bieżnika, przepisy dotyczące opon i kiedy należy je wymienić

 

Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o oponach wielosezonowych, bezpieczeństwie i przepisach dotyczących opon

  • Przydatność opon całorocznych zależy od klimatu, w którym mieszkasz
  • Opony tego typu projektowane są do całorocznej eksploatacji w klimacie umiarkowanym/łagodnym 
  • Opony całoroczne Continental są zgodne z przepisami dotyczącymi opon obowiązującymi w większości krajów. Aby udowodnić zgodność z przepisami, na bokach opony umieszcza się symbol 3PMS. Jednakże, by uniknąć mandatów i zapewnić bezpieczeństwo, zaleca się każdorazowe sprawdzanie wymogów przepisów dotyczących opon.
  •  Regularnie sprawdzaj głębokość bieżnika opony całorocznej, aby zachować optymalną trakcję i bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy rozważasz zakup opon całorocznych, czy już jesteś ich właścicielem, powinieneś wiedzieć o kilku związanych z nimi kwestiach dotyczących bezpieczeństwa, głębokości bieżnika i wymogów prawnych. W niniejszym artykule omówimy każdy z tych czynników, przekazując wiedzę niezbędną przy zakupie opon całorocznych. Miłej lektury!

Kiedy należy zakładać opony całoroczne?

Opony wielosezonowe można założyć na auto w dowolnym momencie, ponieważ zostały one opracowane z myślą o całorocznym użytkowaniu w umiarkowanym klimacie. Opony całoroczne Continental zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić imponującą przyczepność zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych, z dobrymi właściwościami hamowania na suchych i mokrych drogach, a także na błocie pośniegowym.

Jeśli mieszkasz w umiarkowanym klimacie i nigdy nie musisz zmagać się z surowymi warunkami zimowymi lub ekstremalnymi warunkami letnimi, posiadanie opon całorocznych jest doskonałym wyborem, ponieważ zapewniają one doskonałe osiągi przez cały rok i większą wygodę dla kierowcy.


Jak należy rozumieć klimat umiarkowany w kontekście eksploatacji opon?

Samochód jadący przez miasto w śniegu

Klimat umiarkowany to taki, w którym temperatura rzadko spada poniżej zera. Obszar, na którym kierowca może napotkać trudne warunki jazdy, takie jak duże opady śniegu, oblodzenie i skrajnie niskie temperatury jedynie od czasu do czasu.
W przypadku regularnie występujących trudnych warunków zimowych, takich jak lód i śnieg, lepszym wyborem będą opony sezonowe. Opony zimowe stosuje się zwykle w okresie od października do kwietnia, a letnie od kwietnia do września.
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że opony letnie i zimowe zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o konkretnych, często skrajnych warunkach pogodowych, podczas gdy opony całoroczne są doskonałe jako opony wszechstronne. W razie wątpliwości co do właściwego doboru opon należy skontaktować się z lokalnym sprzedawcą w celu indywidualnej konsultacji.

NAJLEPSZE OPONY WIELOSEZONOWE NIE ZAWODNE PRZEZ CAŁY ROK

Nasze doskonałe wyniki testów mówią same za siebie. Nagradzane opony Continental znakomicie sprawdzają się w bezstronnych testach branżowych i mogą zaspokoić Twoje potrzeby opon przez cały rok. 


Zapoznaj się z lokalnymi przepisami dotyczącymi opon

Na ścianie bocznej opon wielosezonowych Continental dumnie widnieje symbol 3PMS, który oznacza, że są one odpowiednie do jazdy w zimie i zgodne z przepisami dotyczącymi opon w większości krajów. Oznacza to, że nie trzeba będzie wymieniać opon wielosezonowych w miesiącach zimowych. Warto jednak dokładnie sprawdzić wymagania obowiązujące w miejscu zamieszkania lub planowanego wyjazdu. Zapoznaj się z miejscowymi przepisami dotyczącymi opon, aby uniknąć mandatów i zapewnić sobie bezpieczeństwo.


Znaczenie głębokości bieżnika opony wielosezonowej

Kobieta sprawdzająca bieżnik opony za pomocą miernika głębokości bieżnika

Opony stanowią zasadniczą część pojazdu łączącą go z nawierzchnią. Z tego powodu bieżnik opon całorocznych jest tak bardzo ważny. Bieżnik zapewnia przyczepność do drogi podczas jazdy. Jego niedostateczna głębokość spowoduje utratę trakcji oraz wydłużenie drogi hamowania. Płytkie rowki bieżnika utrudniają także panowanie nad pojazdem na mokrej nawierzchni i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia aquaplaningu.
Ze względów bezpieczeństwa Continental zdecydowanie zaleca sprawdzanie głębokości bieżnika raz w miesiącu. W tym celu należy sprawdzić wskaźniki zużycia bieżnika ukryte między rowkami na oponach lub użyć miernika głębokości bieżnika.


Powiązane artykuły

Opony wielosezonowe w praktyce

Samochód jadący po drodze obok oceanu na oponach wielosezonowych

Jak działają opony całoroczne? Czym różnią się opony całoroczne od opon zimowych i letnich? Poznaj najważniejsze fakty na temat opon wielosezonowych!

Czytaj więcej

Opony wielosezonowe do samochodów kempingowych

Samochód kempingowy z oponami całorocznymi w malowniczej scenerii oceanu

Wraz z rosnącą popularnością samochodów kempingowych nadszedł czas, aby zastanowić się nad wyborem odpowiednich opon do swojego pojazdu

Czytaj więcej

Opony wielosezonowe Continental - wyniki testów i oceny

Testy opon przeprowadzone na oponach Conti

Nie musisz wierzyć nam na słowo co do jakości naszych opon wielosezonowych. Po prostu sprawdź nasze oceny i recenzje!

Czytaj więcej