Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Zakup opon zimowych

Zakup opon zimowych

Opony zimowe to ważna inwestycja na zimową aurę

Szybkie fakty: Co trzeba wiedzieć o oponach zimowych

  • Jeżeli w Twojej okolicy każdej zimy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, lepiej zaopatrz się w opony zimowe. W niektórych krajach jest to wymagane przez przepisy prawa.
  • Sprawdź, czy na ściance bocznej opony znajduje się napis M+S lub symbol płatka śniegu z trzema szczytami górskimi - oznaczają one zgodność z międzynarodowymi przepisami.
  • Uzyskaj najwyższy poziom prowadzenia się i przyczepności pojazdu montując opony zimowe na wszystkich czterech oponach samochodu.
  • Kontroluj ciśnienie powietrza w oponach według wartości zalecanych w instrukcji, co pozwoli Ci się cieszyć optymalnymi osiągami i poziomem bezpieczeństwa.

Decydujesz się na zakup opon zimowych do swojego samochodu? To doskonały pomysł. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym temperatura co roku spada poniżej 7°C, zdecydowanie warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi.

Opony zimowe mają szczególne cechy, które ograniczają ryzyko związane ze śniegiem, lodem i spadkiem temperatury na drodze, dzięki czemu kierowcy lepiej panują nad pojazdem.

Skoro decyzja już za Tobą, przyjrzyjmy się kilku sprawom. Na przykład, inwestując w komplet opon zimowych, pamiętaj, aby założyć je na wszystkie koła w samochodzie. W ten sposób uzyskasz najlepsze warunki prowadzenia pojazdu oraz ograniczysz ryzyko utraty trakcji w tylnej lub przedniej osi podczas jazdy po śliskich drogach. W przypadku samochodów osobowych nie należy używać jednocześnie opon letnich i zimowych.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek przydatnych przy doborze nowego kompletu „zimówek”.

Dlaczego opony zimowe są lepsze w niższej temperaturze

Dobrą oponę zimową charakteryzują: rzeźba bieżnika, lamele oraz mieszanka gumowa. Kiedy pojawią się pierwsze chłody i lód na drogach, opony te są przygotowane do takich warunków.

Opony zimowe opony mają specjalną rzeźbę bieżnika, zapewniającą doskonałą trakcję na zaśnieżonej, mokrej i oblodzonej nawierzchni. Obracanie się koła powoduje, że śnieg jest wpychany w szersze rowki, zwiększając trakcję. W bieżniku znajdują się także lamele – małe szczeliny, dzięki którym dodatkowo wzrasta trakcja, ponieważ bloki bieżnika zginają się i wkopują głębiej w śnieg lub lód.

I wreszcie w mieszance gumowej większy udział ma kauczuk naturalny, więc w niskiej temperaturze zachowuje ona miękkość i elastyczność. Jeśli mieszanka gumowa nie jest przeznaczona do warunków zimowych – jak to jest w przypadku opon letnich – staje się twarda i krucha. To z kolei prowadzi do znacznego pogorszenia trakcji i przyczepności.

Oznakowanie z boku opony zimowej

Opony zimowe można rozpoznać po jednym z dwóch symboli na ścianie bocznej. Są to: symbol M+S oraz symbol płatka śniegu i trzech szczytów. To standardowe oznaczenia w branży. Jeśli na oponie nie ma żadnego z tych symboli, nie nadaje się ona do użytku zimą.

1. Symbol M+S

Rzeźbę bieżnika, mieszankę gumową lub konstrukcję opony z symbolem M+S opracowano z myślą o zapewnieniu lepszych właściwości na śniegu w porównaniu ze zwykłą oponą, szczególnie pod względem zdolności do rozpoczęcia lub utrzymania ruchu pojazdu.

2. Symbol płatka śniegu i trzech szczytów

Symbol płatka śniegu i trzech szczytów informuje, że opona zimowa spełnia bardziej rygorystyczne kryteria zgodnie z przepisami UNECE (obowiązującymi w UE i innych krajach) oraz przepisami dotyczącymi opon w USA i Kanadzie. Przyczepność tych opon na śniegu została potwierdzona obiektywnymi testami, które wykazały osiągnięcie lub przekroczenie ustalonych wartości granicznych. Takie opony cechują się wysokimi osiągami pod względem bezpieczeństwa i panowania nad pojazdem na śniegu, na oblodzonych drogach oraz ogólnie w niskiej temperaturze.

Rozmiar opon zimowych i ciśnienie

Przy zakupie nowego kompletu opon zimowych do swojego pojazdu pamiętaj o sprawdzeniu wymiarów wskazanych przez jego producenta. Wartości te można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, na słupku przy drzwiach po stronie kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa. Dobra wiadomość jest taka, że najlepiej używać opon zimowych o takich samych wymiarach jak opony z pierwszego wyposażenia (OE).

W przypadku opon zimowych zalecane ciśnienie powietrza w oponach (w psi) jest identyczne jak w oponach letnich. Tę informację można również sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu, na słupku przy drzwiach kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa. Wahania ciśnienia powietrza w oponach są nie do uniknięcia: na każdy spadek temperatury o 10° przypada spadek ciśnienia o 1 psi.

Ważne jest monitorowanie i w razie potrzeby uzupełnianie ciśnienia powietrza w oponach w odstępach od dwóch do czterech tygodni. Jazda na oponach ze zbyt niskim ciśnieniem powietrza niekorzystnie wpływa na zużycie paliwa i bieżnika, a nawet może skutkować przebiciem opony.


Wyszukiwarka Sprzedawcy

O czym pamiętać kupując nowe opony?

Poradnik dla kupujących nowe opony

Lista rzeczy do sprawdzenia przed zakupem nowych opon.

Czytaj więcej

Etykieta UE dla opon

Etykieta opony UE

Wszystko o etykiecie UE  i o tym, co komunikuje.

Czytaj więcej

Jak dobrać rozmiar opony?

Rozmiar opony

Dobierz właściwy rozmiar opony do swojego samochodu.

Czytaj więcej

Przepisy dotyczące opon zimowych

Winter tire laws Europe

Poniżej przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące przepisów prawa związanych ze stosowaniem opon zimowych, jakie obowiązują w poszczególnych krajach.

Czytaj więcej