Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Jak zmierzyć ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach

Dlaczego raz w miesiącu należy sprawdzić ciśnienie w oponach?

Zwięzłe informacje: Sprawdzanie ciśnienia w oponach

  • Dokładniejszy odczyt, uzyskasz mierząc ciśnienie gdy opony są zimne,
  • Sprawdź zalecane ciśnienie w kołach przedniej i tylnej osi (dane znajdziesz w instrukcji samochodu),
  • Sprawdź czy manometr jest sprawny np. na stacji benzynowej,
  • Porównaj wartość ciśnienia w PSI (funty na cal kwadratowy) w każdej z opon z zalecanymi ciśnieniem z instrukcji samochodu,
  • Dostosuj ciśnienie, dopompowując lub upuszczając powietrze, tak aby uzyskać zalecaną wartość uwzględniającą obciążenie samochodu.

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest tak ważne?

Niedopompowane opony są przyczyną wielu wypadków. Jeśli jeszcze tego nie robisz, powinieneś jak najszybciej zacząć sprawdzać co miesiąc opony w swoim samochodzie. Dzięki temu opony będą bardziej trwałe, będziesz mieć mniej wydatków, a może nawet uratujesz czyjeś życie.

Czy nie wystarczy sprawdzać opony co kilka miesięcy? Nie, nie wystarczy. Jest kilka powodów, aby sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach co miesiąc.

Oszczędności. Niedopompowane opony zużywają się szybciej. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie powoduje, że zużywają się nierównomiernie – zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku okres eksploatacji opon ulega skróceniu. Właściwe użytkowanie opon stabilizuje ich strukturę i może zwiększyć średnią trwałość opony aż o 7500 kilometrów. Zużycie paliwa także będzie mniejsze: jeśli opony są niedopompowane, to samochód spala więcej paliwa na każdy przejechany kilometr.

New content item

Większy komfort jazdy. Prawidłowo napompowane opony poprawiają szybkość reakcji samochodu, jego prowadzenie i osiągi. W ten sposób dochodzimy do kolejnego zagadnienia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Zarówno za małe, jak i za duże ciśnienie w oponach powoduje pogorszenie prowadzenia samochodu. Jeśli opony są niedopompowane, to samochód prowadzi się ciężko; jeśli są napompowane za mocno, to jazda staje się niebezpieczna, zwłaszcza przy dużej szybkości na zakrętach. Droga hamowania wydłuża się, pogarsza się przyczepność i stabilność kierunkowa. Przez zbyt niskie ciśnienie w oponach wydłuża się droga hamowania i możliwe jest wcześniejsze wystąpienie aquaplaningu. Opony z trudem trzymają się nawierzchni, rozgrzewają się i są bardziej podatne na uszkodzenia. Zwiększa się ryzyko nagłej utraty ciśnienia i poważnego wypadku.

Dbałość o środowisko. Jeśli ciśnienie w oponach jest niższe od zalecanego zaledwie o 0,3 bara, to rośnie opór toczenia i zużycie paliwa zwiększa się o około 1,5% – zwiększa się więc także emisja CO2. Prawidłowe ciśnienie zapewnia optymalne bezpieczeństwo jazdy i zużycie paliwa. Wydłuża się okres eksploatacji opon i zmniejsza się emisja dwutlenku węgla.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach: W pięciu krokach

Ciśnienie w oponach podaje się w funtach na cal kwadratowy (PSI). Zależy ono od masy i wielkości pojazdu; powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Zapewni to bezpieczeństwo jazdy i optymalne osiągi.

Ciśnienie należy sprawdzać raz na dwa do czterech tygodni i przed każdą dłuższą podróżą, a także wtedy, gdy samochód jest bardziej obciążony.

Zimne opony. Pomiar ciśnienia w oponach będzie dokładniejszy, jeśli zostanie wykonany przy zimnych oponach, zanim temperatura otoczenia zwiększy się i opony zostaną wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli temperatura otoczenia zwiększy się o 5,5°C, to ciśnienie w oponach wzrośnie o 1 PSI. Zimą ciśnienie może spaść nawet o 5 PSI (w zależności od klimatu).

Czytaj instrukcję obsługi. Sprawdź, jakie jest zalecane przez producenta ciśnienie w przednich i tylnych kołach pojazdu. Jest to minimalne wymagane ciśnienie powietrza w zimnych oponach. Najczęściej podawane są dwie wartości: dla normalnie obciążonego samochodu i dla pełnego obciążenia, na przykład: „35 PSI”. Informacja ta podana jest zazwyczaj w instrukcji obsługi samochodu, na wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa lub na słupku drzwi po stronie kierowcy. Jeśli nie możesz znaleźć tej informacji, to zapytaj sprzedawcę samochodu, przedstawiciela producenta lub wykwalifikowanego technika. 

Ciśnieniomierz. Używaj niezawodnego, dokładnego ciśnieniomierza kupionego w sklepie z częściami samochodowymi lub ciśnieniomierza na stacji benzynowej (pomiar ciśnienia jest bezpłatny). Dostępne są ciśnieniomierze cyfrowe, zasilane na baterię, a także tradycyjne ciśnieniomierze analogowe.

Pomiar ciśnienia w oponach. Odkręć i zachowaj zaślepkę na zaworze opony. Przystaw ciśnieniomierz do zaworu, dociśnij szybkim ruchem i przytrzymaj, aż ustanie odgłos wydostającego się powietrza. Odczytaj na mierniku wartość ciśnienia w PSI. Porównaj tę wartość z ciśnieniem zalecanym przez producenta.

tire_pressure_adjust

Uzupełnij lub zmniejsz ciśnienie. Jeśli ciśnieniomierz wskazał wartość wyższą niż zalecana, to naciśnij zawór, aby spuścić trochę powietrza. Czynność tę możesz powtórzyć kilka razy, aż do osiągnięcia prawidłowego ciśnienia. Jeśli ciśnienie wskazane przez miernik jest niższe niż zalecane, to użyj sprężarki powietrza (własnej lub dostępnej na stacji benzynowej), aby uzyskać ciśnienie prawidłowej wartości. Nakręć zaślepkę na zawór aż do oporu i powtórz te same czynności w przypadku pozostałych trzech opon oraz koła zapasowego.

Film: Jak sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach poprawia właściwości użytkowe i trwałość opony oraz zmniejsza zużycie paliwa. Przygotowaliśmy ten pomocny film, w którym ekspert motoryzacyjny i prezenter telewizyjny Jonny Smith wyjaśnia, w jaki sposób każdy może sprawdzić ciśnienie w oponach w swoim samochodzie. 

Start

Nowoczesna technologia - ciśnienie w oponach

Firma Continental opracowała system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), wykorzystujący czujniki w kołach oraz w układzie hamulcowym. System ten ostrzega kierowcę o zbyt niskim ciśnieniu zaświeceniem się lampki alarmowej na tablicy rozdzielczej.

Ta niezastąpiona funkcja nie tylko zwiększa bezpieczeństwo jazdy, ale także przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2 oraz wydłuża okres eksploatacji samochodu przy optymalnych osiągach.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli pojazd jest wyposażony w system TPMS, to ciśnienie w oponach należy sprawdzać co dwa do czterech tygodni, aby zapewnić bardziej komfortową i bezpieczniejszą jazdę.

Wyszukiwarka Sprzedawcy

System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS)

System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS)

Jak zintegrowany system TPMS może poprawić bezpieczeństwo jazdy, eliminując częstą przyczynę wypadków?

Czytaj więcej

Opony wypełnione azotem

Opony wypełnione azotem

Jakie zalety mają opony napełnione azotem? Odpowiedź może być zaskakująca.

Czytaj więcej

Jak zmierzyć głębokość bieżnika

Pomiar głębokości bieżnika opony

Dlaczego powinno się regularnie sprawdzać głębokość bieżnika.

Czytaj więcej