Opony do samochodów osobowych/Van/4x4

Przechowywanie opon

Jak właściwie przechowywać opony?

Przechowywanie opon

Czy wiesz jak konserwować opony po zdjęciu z pojazdu i jakie są zasady ich przechowywania?
Wbrew pozorom, to ważna kwestia, o którą wiele osób, w tym fachowców nie dba.

Gdy przychodzi czas na zmianę opon, warto pomyśleć o sposobie ich przechowywania do następnego sezonu. Możesz zostawić opony w przechowalni lub zabrać opony do garażu. 

Nieprawidłowa konserwacja i przechowywanie opon, może zmienić ich parametry, a to z kolei skrócić ich żywotność. Żle przechowywane opony tracą na jakości, czasem tak badzo, że trzeba je wymienić. Zadbaj o właściwą konserwację i magazynowanie, a opony Continental będą służyć Ci przez lata.

Oto kilka prostych zasad, które pozwolą Ci przedłużyć żywotność posiadanych opon.

1. Wyczyść opony

Zanim opony trafią do miejsca magazynowania, wyczyść je, używając detergentu, wody i szczotki do opon. W ten sposób usuniesz zbierany przez cały sezon brud i pył z hamulców. Jeśli opony przechowujesz na felgach, wyczyść także te elementy. Zanim przejdziesz do następnego kroku, upewnij się, że są one całkowicie suche.

2. Nie nakładaj żadnych substancji

Kolejny krok polega na zaniechaniu pewnej czynności. Na czas magazynowania opony nie wymagają nałożenia żadnego środka konserwującego ani nabłyszczającego. Opony wykonywane są z mieszanek opracowanych tak, aby nie pojawiały się na nich spękania pod wpływem ozonu oraz aby były one odporne na inne szkodliwe czynniki w otoczeniu. Wspomniane środki mogą raczej skrócić żywotność opon zamiast ją wydłużyć.

3. Zapakuj opony w worki

Zdobądź duży, szczelny worek z tworzywa sztucznego na każdą oponę. Warto wypróbować worki ogrodnicze lub worki na liście. Upewnij się, że w worku (i na oponie) nie ma wilgoci, a następnie usuń z niego jak najwięcej powietrza (odkurzaczem!) i szczelnie zamknij taśmą. Takie hermetyczne środowisko ogranicza parowanie olejów z mieszanek gumowych. Dostępne są także specjalne opakowania i pokrowce na opony. Ułatwiają one transportowanie i przechowywanie opon oraz zabezpieczają je przed brudem i pyłem. Nie zapewniają one jednak hermetycznego zamknięcia. Jeśli chcesz ich używać, najpierw zapakuj opony w worki w opisany wyżej sposób, a następnie włóż je do pokrowców.

4. Unikaj słońca

Promieniowanie UV i ciepło słońca są zabójcze dla gumy. Opony nie powinny być przechowywane w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym.

5. Starannie wybierz miejsce przechowywania

Niezależnie od temperatury powietrza opon nie powinno się przechowywać na otwartym powietrzu, nawet pod osłoną. Wskazane jest chłodne i suche miejsce o umiarkowanej wentylacji — i oczywiście nienarażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Idealna lokalizacja to piwnica lub inna przestrzeń o kontrolowanych warunkach otoczenia. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się źródło ciepła, opony muszą być przed nim osłonięte. W przypadku większości garaży, szop czy strychów poziom temperatury i wilgotności oraz osiadania kropel wilgoci na zimnych powierzchniach zmienia się. Korzystne jest jednak unikanie takich wahań.

6. Unikaj narażenia na substancje chemiczne

Najważniejsza substancja chemiczna, jakiej należy unikać, to ozon. Działa on szczególnie szkodliwie na opony. Ozon jest wytwarzany przez silniki elektryczne zawierające szczotki stykowe. Zaliczają się do nich:

 • generatory,
 • sprężarki,
 • piece,
 • przełączniki,
 • pompy zanurzeniowe,
 • centralne odkurzacze.

Upewnij się, że w miejscu przechowywania opon nie ma żadnego z tych urządzeń. Powinno się także unikać następujących substancji:

 • rozpuszczalników,
 • paliw,
 • środków smarnych.

7. Zabezpiecz białą gumę

Masz opony z białymi bokami lub innymi białymi elementami (na przykład literami)? Jeśli nie zamierzasz wkładać ich do worków, przechowuj je w taki sposób, aby białe powierzchnie dotykały innych białych powierzchni, a czarne — innych czarnych. Oto dlaczego: czarna guma po białej stronie jest inną mieszanką niż czarna guma po przeciwnej stronie. Na białej stronie opony używana jest warstwa nieplamiącej czarnej gumy, co ma zapobiegać przedostawaniu się olejów z czarnej do białej powierzchni, skutkującemu odbarwieniami. Po czarnej stronie stosowana jest standardowa guma. W związku z tym, gdy w czasie magazynowania czarne powierzchnie dotykają czarnych, a białe — białych, łatwiej zachowuje się jasny odcień białej gumy i unika się powstawania śladów.

8. W pozycji stojącej, leżącej czy wiszącej?

Opony można przechowywać na trzy sposoby:

 • w pozycji stojącej,
 • położenie poziomo na stosie,
 • zawieszenie na hakach lub stelażach.

Najlepsza opcja to pozycja stojąca, ponieważ na opony wywierany jest mniejszy nacisk. Jeśli konieczne jest ułożenie na stosie, nie powinien on być zbyt wysoki. Stos nie może się przewrócić, ponieważ spowodowałoby to uszkodzenie opon. Opony są założone na felgi? W tym przypadku lepsze jest ułożenie ich poziomo na stosie. Inne dobre rozwiązanie w przypadku opon na felgach to zawieszenie ich na stojakach na opony lub hakach. Nie wolno wieszać opon bez felg, ponieważ może to spowodować ich odkształcenie i uszkodzenie.

Opony starzeją się. Stosując się do powyższych porad, można jednak zwiększyć ich trwałość. I jeszcze jedna uwaga: przed kolejnym sezonem warto, aby opony zostały sprawdzone przez specjalistę zajmującego się oponami.

Wyszukiwarka Sprzedawcy

Ciśnienie w oponach

Jak zmierzyć ciśnienie w oponach

Wyjaśniamy, dlaczego wartwo mierzyć ciśnienie w oponach.

Czytaj więcej

Kiedy dokręcić śruby?

Ponowne dokręcanie kół

Sprawdź po co ponownie dokręcać śruby kół.

Czytaj więcej

Po co wyważać koła?

Wyważanie kół po wymianie opon

Eliminowanie drgań i unikanie przedwczesnego zużycia.

Czytaj więcej